Ołówkiem #33: Komiksy dla „młodszych” czytelników (12)
Od czasu do czasu przeglądam komiksy dla młodszych czytelników. Często wspólnie z nimi poznaję ofertę wydawniczą do nich skierowaną. Cztery propozycje zasugerowane przez grupę docelową przedstawiam poniżej.
Maja i Minizaury: Operacja Las
Na kolejne spotkanie z Mają i Minizaurami przyszło czytelnikom poczekać dwa lata. Poprzednie tomy ich przygód stanowiły znakomitą rozrywkę dla młodszych czytelników. Czy tom Operacja Las będzie w stanie równie mocno wciągnąć odbiorców z niższej kategorii wiekowej?
Agent Skinner zaginął. Zaniepokojone Minizaury pragną pospieszyć mu na ratunek. Dowódca wyprawy, acz niechętnie, zgadza się na powrót, dobrze już czytelnikom znanych, bohaterów na ziemię. Żeby uratować przyjaciela proszą oni o pomoc Maję, jedynego człowieka, któremu są mogą zaufać. Dziewczynka zgadza się im pomóc, jednak na ekipę ratunkową czyhać będzie niebezpieczeństwo, którego zupełnie się nie spodziewali.
Trzeci tom serii Maja i Minizaury nie zawiedzie wielbicieli serii. Operacja Las oferuje dynamiczną akację, humor oraz możliwość przyjrzenia się światu przedstawionemu z pespektywy małych dinozaurów, dla których nie dostrzegane na co dzień przez ludzi rzeczy stanowią obiekty godne zachwytu. Sympatycznych bohaterów opowieści łatwo polubić, a przerysowanych złoczyńców trudno się na poważnie przestraszyć.
Kajetan Wykurz zadbał także, obok atrakcyjnej historii, o wysokiej jakości szatę graficzną, którą pokolorował Robert Sienicki. Udało im się stworzyć opowieść, którą czyta się wygodnie, będąc nawet mniej doświadczonym czytelnikiem. Znakomita seria na rozpoczęcie przygody z komiksowym medium.
Smerfy i smok z jeziora
W niedawno wydanym tomie Smerfy na letnisku niebieskie ludzki organizowały sobie wypoczynek nad jeziorem. Akcja kolejnego albumu z ich przygodami także rozpoczyna się na tego rodzaju akwenie, a początek przypomina opowieść grozy.
Przerażony Osiłek przynosi do wioski wieści o straszliwej bestii, która pojawiła się w wodach jeziora. Początkowo nikt nie chce uwierzyć w jego rewelacje, jednak nie da się zaprzeczyć istnieniu smoka, który pewnego dnia zjawia się w ich wiosce. Jest on dobrze znany Smerfom, a jego pojawienie staje się powodem wyprawy, podczas której mali bohaterowie będą musieli bronić sprawiedliwości w odległym grodzie. Czy uda im się pomóc ludziom rozwiązać ich problemy?
Tytuł albumu Smerfy i smok z jeziora zdaje się raczej zapowiadać historię o zmaganiach dzielnych mieszkańców wioski z potworem pragnącym zniszczyć ich kawałek lasu. Nic bardziej mylnego. Autorzy komiksu poszli w zupełnie inną stronę opowiadając w przystępny sposób o tym, że lud powinien mieć wpływ na to, kto i w jaki sposób sprawuje nad nim władzę. Jej pragnienie, a tym bardziej podstępne przejęcie rządów, powinno spotkać się właściwą reakcją poddanych.
Następcy Peyo dobrze radzą sobie z kontynuacją jego dziedzictwa. Alain Jost i Thierry Culliford napisali ciekawą historię, której przesłanie dobrze wpisuje się w nasze postpolityczne czasy. Z kolei rysownicy Jeroen de Conninck oraz Miguel Díaz znakomicie wrysowali się w charakterystyczną stylistykę twórcy Smerfów. W efekcie otrzymujemy pełną humoru opowieść z nienachalnym przesłaniem społeczno-politycznym.
Yakari i obcy
Poradziwszy sobie z próbami dla najdzielniejszych mustangów Mały Piorun może towarzyszyć Yakariemu w jego kolejnych przygodach. W siódmym tomie komiksowej serii młodemu Indianinowi przyjdzie się spotkać z bardzo nietypowym stworzeniem.
Obserwując zabawy młodych bobrów Yakari spotyka zwierzę, którego wcześniej nie widział w swoich stronach. Przeziębiony pelikan spada na niego i bawiące się bobry dosłownie z nieba. Yakari i Mały Piorun postanawiają pomóc dziwnemu stworzeniu odzyskać siły. Jednak leczenie pelikana nie będzie łatwe i dzielni bohaterowie będą musieli wykazać wiele spokoju i cierpliwości. Czy uda mi się postawić na nogi schorowane ptaszysko?
Kolejny tom tworzonej przez ukrywających się pod pseudonimami Job i Derib autorów komiksowej serii bawi równie dobrze, jak poprzednie. Autorzy opowiadają historię bez nadmiernego pośpiechu, subtelnie przemycając, od czasu do czasu, dydaktyczne treści. Przygody młodego Indianina i jego wiernego przyjaciela pochłania się błyskawicznie. Dobrze, że kolejne tomy serii Yakari ukazują się dość regularnie.
Lucky Luke: Artysta malarz
Lucky Luke gotów jest sprostać każdemu wyzwaniu. Wszak, jeśli strzela się szybciej niż własny cień nic nie powinno wydawać się straszne. W ostaniem z opisywanych na Imaginariach komiksów dzielny kowboj rozwiązał problem absurdalnej rywalizacji pomiędzy dwoma rodzinami. Teraz przyjdzie mu opiekować się przedstawicielem nietypowej jak na Dziki Zachód profesji.
Protagonista serii musi bowiem zająć się artystą malarzem. Zresztą ten ostatni jest artystą o tyle utalentowanym, co w pewnym sensie ekscentrycznym. Nie stroni od dobrego napitku i posiłku (za co pewnie odpowiedzialna jest jego dobra budowa), a także słynie z zamiłowania do saloonowych bójek. Jego artystycznym marzeniem jest narysowanie portretu wodza Hiawathy. Jednak realizacja tego celu nie będzie łatwa, gdyż dzielni bohaterowie na swojej drodze spotkają mściwego awanturnika oraz znajdujących się na ścieżce wojennej Indian.
Sześćdziesiąty dziewiąty tom przygód szybkostrzelnego rewolwerowca bawi, jak każdy. Scenariusz tomu Artysta malarz napisał Bob de Groot, znany u nas choćby z humorystycznej szpiegowskiej serii Clifton, któremu udało się stworzyć historię w stylu klasycznych powieści o Lucky Luke’u. Frederic Remington, malarz, którym ma opiekować się protagonista serii, to zresztą postać autentyczna. Jego twórczość inspirowana była Dzikim Zachodem, a przeniesione na karty komiksu niektóre jego atrybuty, zostały dość zgrabnie wykorzystane w opowieści.
Autorem rysunków do tego tomu jest legendarny Morris, którego styl stanowi esencję tej serii. Wizualna strona tego albumu nie może zatem sprawić zawodu.
Maja i Minizaury, t. 3: Operacja Las, scen. i rys. Kajetan Wykurz, Egmont Polska, Warszawa 2020.
Smerfy i smok z jeziora (Les Schtroumpfs et le dragon du lac, 36), scen. Alain Jost, Thierry Culliford, rys. Jeroen de Conninck, Miguel Díaz, tłum. Maria Mosiewicz, Przygody Smerfów, Egmont Polska, Warszawa 2020.
Yakari, t. 7: Yakari i obcy (Yakari: 7. L’étranger), scen. Job, rys. Derib, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.
Lucky Luke, t. 69: Artysta malarz (L’artiste peintre), scen. Bob de Groot, rys. Morris, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.
1 Odpowiedź
[…] Indianin Yakari zawsze jest gotów nieść pomoc, nawet zwierzętom, które sprawiają, choć w sposób niezamierzony, sporo kłopotów. Tym razem na jego drodze staną wilki, które będzie musiał wesprzeć w poradzeniu sobie z […]