Dom czwarty

Dom czwarty Okładka Gitarą RysowaneDom czwarty, siódmy tom kryminalnej serii Katarzyny Puzyńskiej po raz kolejny przekonuje, że urokliwe okolice Lipowa i Brodnicy skrywają niebezpieczne oblicze. Kilka miesięcy po wydarzeniach opisanych w Łaskunie policjanci z komendy w Brodnicy muszą po raz kolejny rozwikłać skomplikowaną kryminalną zagadkę. Sytuacja jest tym trudniejsza, że od ich sprawności zależy życie ich koleżanki.

Była komisarz Klementyna Kopp, na prośbę matki powraca w rodzinne strony, by przyjrzeć się sprawie zabójstwa sprzed dwóch lat. Nie dociera jednak do celu, a jej współpracownicy rozpoczynają poszukiwania. W Złocinach, rodzinnej wsi Klementyny, napotykają jednak na mur milczenia, za którym kryje się prawda o bardziej przerażających większych zbrodniach. Co się stało z Klementyną? Kto naprawdę dokonał zabójstwa, któremu miała przyjrzeć się była komisarz? Czy ta zbrodnia ma coś wspólnego z wydarzeniami z II wojny światowej? Czy policjantom uda się dociec prawdy i za jaka cenę?

Dom czwarty składa się ze wszystkich elementów, które sprawiają, że powieści o policjantach z Lipowa zaskarbiły sobie przychylność czytelników. Jest w nim ciekawa zagadka, której rozwiązanie nie jest oczywiste. Autorka zgrabnie myli tropy, wprowadza kolejne wątki i postaci, które sprawiają, że odkrycie sprawców zbrodni staje się coraz trudniejsze. Zwłaszcza, że rodzinna historia Koppów, wokół której toczy się opowieść, jest dość skomplikowana. A do tego romantyczne relacje pomiędzy wąskim kręgiem osób zamieszkujących Złocinach wprawiłyby w kompleksy niejednego scenarzystę południowoamerykańskiej telenoweli.

Podobnie jak w przypadku poprzednich powieści zaletą Domu czwartego jest wiarygodne pokazanie małomiasteczkowych i wiejskich społeczności wraz z ich mrocznymi tajemnicami. Autorka dobrze radzi sobie z ukazywaniem motywacji bohaterów oraz kierujących nimi uczyć czy namiętności. Wiarygodnie opisuje zarówno motywy zbrodni popełnianych w Złocinach, żałobę pary policjantów, czy skrywaną przez komendanta Cybuskiego tajemnicę.

Dom czwarty czyta się znakomicie, nawet jeśli nie miało się okazji sięgnąć wcześniej po starsze tomy serii. Od czasu do czasu autorka przemyca informację, które dotyczą przeszłości bohaterów i pozwalają zrozumieć czytaną historię.

Najnowszą powieść Katarzyny Puzyńskiej kończy cliffhanger zapowiadający sprawę, wokół której toczyć się będzie kolejne śledztwo ekipy z komendy w Brodnicy. Dom czwarty to lekko uzależniająca lektura, od której ciężko się oderwać, ale chyba warto dać się wciągnąć.


Katarzyna Puzyńska, Dom czwarty, Prószyński i S-ka, Warszawa 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

17 komentarzy

 1. Maćko pisze:

  Ahh, nie cierpię cliffhangerów na końcu powieści. Książka niemniej wygląda interesująco.

 2. pbink pisze:

  strasznie dużo ostatnio tych kryminałów, ciężko się zdecydować;)

 3. Marek Te pisze:

  Ciekawe, czy ta seria jest już w bibliotekach. Jeśli tak, to wypożyczę, lubię cykle.

 4. Ostatnio odkrywam na nowo polskie kryminały – trzeba będzie wrzucić na listę 🙂

 5. Dominika pisze:

  A co powiesz na nową wersję Daniela? Ja mu mówię stanowcze NIE!

  • Wojciech Lewandowski pisze:

   Trochę mnie zdziwił kierunek, w którym rozwijana jest ta postać. Nowa wersja jest raczej odpychająca, ale może w kolejnym tomie uda mu się wyjść na prostą.

 6. Paweł pisze:

  Nie gustuje w kryminałach, aczkolwiek świetnie napisana recenzja!

 7. Puzynskiej jeszcze nie czytalam,ale słyszę dużo pochwał.

  • Wojciech Lewandowski pisze:

   Pochwały w pełni zasłużone. Serię dobrze się czyta, a niezłe opisy życia małomiasteczkowych społeczności, gdzie każdy zna każdego, to dodatkowy atut. A do tego pojawiają się nawiązania do innych tekstów popkultury.

 8. Home Syndrome pisze:

  Ach! Lubię się babrać w takich dusznościach i niewygodnościach 😉

 9. Skaczę po tych kryminałach bez dbałości o kolejność ich powstawania, za każdym razem wciągam się w fabułę, ciekawe propozycje czytelnicze. 🙂

 1. 7 lipca 2017

  […] aby poznać dalsze losy bohaterów jej powieściowego cyklu o Lipowie. Biorąc pod uwagę, że Dom czwarty zakończył się całkiem mocnym cliffhangerem, apetyt na lekturę kolejnego tomu serii został […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.