Ołówkiem #46: Komiksy dla „młodszych” czytelników (18)
Od czasu do czasu przeglądam komiksy dla młodszych czytelników. Często wspólnie z nimi poznaję ofertę wydawniczą do nich skierowaną. Trzy propozycje zasugerowane przez grupę docelową przedstawiam poniżej.
W cieniu drzew: Podmuch zimy
W pierwszym tomie komiksowej serii W cieniu drzew obserwowaliśmy zmagania uroczego Pana Zrzędka, który próbował poradzić sobie z nadchodzącą jesienią. Drugi tom tej wydawanej w ramach linii wydawniczej Mój pierwszy komiks 5+ serii zabiera nas w bardziej zimową rzeczywistość.
W tomie drugim akcja toczy się wokół postaci sympatycznego, acz nieśmiałego liska, który pragnie zwrócić na siebie uwagę pięknej lisicy. Nie jest to jednak takie proste, gdy jest się nieśmiałym. Bohater próbuje różnych sposobów, które najczęściej kończą się niezbyt wielkim sukcesem. Jaki jednak będzie finał jego perypetii? Czy uda mu się zaimponować wybrance?
Przedstawicielowi grupy docelowej Podmuch zimy spodobał się trochę mniej niż poprzedni tom serii. Co prawda, Pan Zrzędek pojawia się na chwilę, ale tego fantastycznego bohatera jest chyba zbyt mało. Sam komiks jest znakomicie dostosowany do lektury przez młodszych czytelników. Autor dba o humor oraz klarowną, spokojnie prowadzoną narrację. Znakomity komiks, którego kontynuacja pojawi się niebawem.
Mali Bogowie: Uparty Ikar
Bohaterowie komiksowej serii Mali Bogowie nie ustają w wysiłkach by odnaleźć swoje powołanie. Każde z nich pragnie otrzymać przeznaczoną dla niego moc jak najszybciej. Niestety niektórzy jeszcze nie wiedzą jaką rolę przyjdzie im odegrać w przyszłości.
Mali Bogowie to komiks składający się głownie z jednoplanszowych humorystycznych historii. Od czasu do czasu pojawiają się w albumie historie trochę dłuższe. Nie ma ich jednak zbyt wiele. Bohaterem, którego zmagania najczęściej obserwujemy w drugim tomie serii jest występujący w jego tytule Ikar. Marzenie o wzniesieniu się w przestworza i szybowaniu ku słońcu napędza jego działa. Jednak ich skutki nie zawsze zgodne są jego zamierzeniami, a spektakularnych klęsk nie brakuje.
W Upartym Ikarze obok dobrze znanych z pierwszego tomu postaci, takich jak Atlas czy Taurusek, poznajemy także kilkoro nowych. Dość zabawne wydają się być perypetie Meduzy czy Morfeusza. Christophe Cazenove zadbał, aby czytelnicy znakomicie się bawili.
Od strony graficznej komiks prezentuje się równie znakomicie. Cartoonowe rysunki Phillipe’a Amouriqa stanowią dodatkowe, a często także główne źródło humoru. Lekka, przyjemna lektura, która może zachęcić młodszych odbiorców do poznania mitologii.
Smerfy i bociany
Spotkania ze Smerfami zazwyczaj dostarczają pozytywnych wrażeń estetycznych. Dość dobrze wpływają też na humor czytelnika. Nie ma przy tym znaczenia czy niebieskim ludzikom grozi niebezpieczeństwo, na przykład pożarcia czy opowieść o nich ma bardziej pogodny charakter.
Papa Smerf oraz mieszkańcy wioski chcą uczcić kolejne urodziny przyjaciela nestora smerfiej społeczności czarodzieja Omnibusa. Długie wyprawy nie są im straszne, dzięki sympatycznym bocianom, które zapewniają im transport na długich dystansach. Jednak ich organiczna liczba powoduje, że nie wszystkie Smerfy odwiedzą zacnego jubilata. Nie zepsuje im to także ogólnej zabawy. Jednak, kiedy szczęśliwcy, którzy na imprezę dotarli planują powrót, zaczynają się dziać rzeczy wymagające wyjaśnienia. Co stało się z ptakami, które miały im pomóc? Czy Smerfom uda się pomóc ich szybującym w przestworzach przyjaciołom?
Kontynuatorzy dzieła Peyo po raz kolejny spisali się znakomicie oferując czytelnikom wciągającą i pełną humoru opowieść. Z pewnością przypadnie ona do gustu znacznej części młodszych czytelników. Poza walorami czysto rozrywkowymi autorom udało się także przemycić trochę nauk o wadze przyjaźni. Świetna lektura, którą można czytać, tak naprawdę w każdym wieku.
W cieniu drzew, t. 1: Podmuch zimy (Sous les arbres 2 – Le Frison de l’hiver), scen. i rys. Dav, przeł. Ernest Kacperski, Mój pierwszy komiks 5+, Story House Egmont, Warszawa 2021
Mali Bogowie, t. 2: Uparty Ikar (Les petits Mythos: 2. Le grand Icare), scen. Christophe Cazenove, rys. Phillipe Larbier, przeł. Maria Mosiewicz, Story House Egmont, Warszawa 2021.
Smerfy, t. 38: Smerfy i bociany (Les chtroumpfs et le vol des cigognes), scen. Alain Jost, Thierry Culliford, rys. Miguel Díaz Vizoso, tłum. Maria Mosiewicz, Przygody Smerfów, Egmont Polska, Warszawa 2021.
2 komentarze
[…] trzecim tomie serii obserwujemy zmagania dobrze nam znanych bohaterów, ale pojawiają się także nowe postacie. W tym tomie debiutuje Jazon, który pragnie […]
[…] o przygodach Smerfów bawią kolejne pokolenia czytelników. Ostatnio w moje ręce wpadły dwa tomy, w których […]