Ołówkiem #36: Komiksy dla „młodszych” czytelników (15)

Ołówkiem 36 Imaginaria

Od czasu do czasu przeglądam komiksy dla młodszych czytelników. Często wspólnie z nimi poznaję ofertę wydawniczą do nich skierowaną. Trzy propozycje zasugerowane przez grupę docelową przedstawiam poniżej.

Yakari: W krainie wilków

Yakari tom 8 W krainie wilków Okładka ImaginariaDzielny Indianin Yakari zawsze jest gotów nieść pomoc, nawet zwierzętom, które sprawiają, choć w sposób niezamierzony, sporo kłopotów. Tym razem na jego drodze staną wilki, które będzie musiał wesprzeć w poradzeniu sobie z członkiem własnego plemienia.

Plemię Siuksów udaje się do swojego zimowego obozu położonego w otoczonych lasami górach. Dla jednego z Indian jest to powrót w miejsce, w którym stoczył walkę z pokaźnych rozmiarów wilkiem. Jego resentyment zostaje dostrzeżony przez innych członków plemienia, jednak pozwalają oni zmierzyć mu się samemu z własnymi demonami. Tymczasem Yakari poznaje kulawego wilka, który wprowadza go w fascynujący świat tych zwierząt. Czy młodemu Siuksowi uda się zapobiec nieuchronnej konfrontacji pomiędzy wilkami a członkiem jego plemienia?

Job i Derib po raz kolejny opowiadają o konieczności pokojowego współistnienia świata ludzi i świata zwierząt. Każdy ma swoje miejsce w naturze, a tylko koegzystencja jest w stanie zapewnić spokój i przetrwanie wszystkim istotom żywym. Yakari w krainie wilków to kolejna opowieść dla najmłodszych czytelników, która w subtelny i atrakcyjny sposób opowiada o ekologicznych wyzwaniach. Przygodowa opowieść, od której dzieci trudno będzie oderwać.

akari tom 8 W krainie wilków Imaginaria

Smerfy i Wioska Dziewczyn: Nowy początek

Smerfy i Wioska Dziewczyn tom 4 Nowy początek Okładka ImaginariaZbudowana w koronach drzew Wioska Dziewczyn została zniszczona za sprawą przysłanego przez czarownika Gargamela kruka. Wierzba i jej podopieczne muszą znaleźć nowe miejsce do życia. Czeka je wyprawa w poszukiwaniu nowego miejsca do życia. Papa Smerf i jego dzielna drużyna nie pozostawią mieszkanek Wioski Dziewczyn bez pomocy. Razem z nimi wyruszą w podróż do nowego miejsca zamieszkania.

Czwarta odsłona serii Smerfy i Wioska Dziewczyn zapewnia wszystko, co sprawiło, że opowieści o przygodach niebieskich ludzików cieszą się dużą popularnością. Nie brak w niej dynamicznej akcji, tajemnicy, a także opowieści o prawdziwej przyjaźni i potrzebie pomocy innym. Nawet jeśli ci wyglądają dość nieprzyjemnie, to jednak nie należy ich oceniać jedynie po wyglądzie.

Nowy początek to najwyższej próby rozrywka dla młodszych czytelników. Jednak przy okazji autorzy przemycają trochę treści o charakterze edukacyjnym. Wszystko to narysowane kreską odwołująca się do oryginalnych rysunków Peyo. Dobra lektura dla młodszych fanów opowieści obrazkowych.

Smerfy i Wioska Dziewczyn tom 4 Nowy początek Imaginaria

Pamiętniki Wisienki: Ostatni z pięciu skarbów

Pamiętniki Wisienki tom 3 Ostani z pięciu skarbów Okładka ImaginariaZ wielu serii adresowanych do młodszych czytelników Pamiętniki Wisienki są chyba jedną z najciekawszych. Przygody tytułowej bohaterki próbującej rozwikłać różne tajemnice nieodmienne wciągają i wzruszają.

Akacja trzeciego tomu opowieści o młodej detektyw rozgrywa się w okresie poprzedzającym święta Bożego Narodzenia. Wisienka zaprzyjaźnia się z młodą introligatorką Sandrą. Nowa przyjaciółka pozostaje obojętna na świąteczną atmosferę, a także zdaje się mieć problemy z pamięcią. Przypadkowe odkrycie dokonane przez Wisienkę i jej przyjaciółki w schowku znajdującym się pracowni Sandry staje się początkiem fascynującej przygody, która może pomóc w rozwiązaniu tajemnic z przeszłości introligatorki.

Podobnie jak w przypadku poprzednich tomów serii Joris Chamblain powoli rozwija opowieść pozwalając czytelnikom cieszyć się kolejnymi elementami detektywistycznej łamigłówki. Ponadto jego opowieść skupia się także na emocjach bohaterek, pokazując jak bardzo złożony może być świat ludzkich uczuć. Z kolei Aurélie Nayret wspaniale ilustruje opowieść swoim malarskim stylem. Rysowniczka płynnie łączy komiksowe kadry z fragmentami pamiętnika głównej bohaterki sprawiając, że mamy wrażenie zaglądania do prowadzonego przez nią dziennika.

Ostatni z pięciu skarbów wciąga bez reszty. To także opowieść dla najstarszych spośród grona młodszych czytelników. Warto zapoznać się z tą piękną historią, która poruszy w czytelniku niejedną strunę.

Pamiętniki Wisienki tom 3 Ostani z pięciu skarbów Imaginaria


Yakari, t. 8: W krainie wilków (Yakari: 8. Au pays des loups), scen. Job, rys. Derib, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Smerfy i Wioska Dziewczyn, t. 4: Nowy początek (Les Schtroumpfs & le village des filles – Un Noveau départ, 4), scen. Luc Parthoens, Thierry Culliford, rys. Laurent Cagniat, tłum. Maria Mosiewicz, Przygody Smerfów, Egmont Polska, Warszawa 2021.

Pamiętniki Wisienki, t. 3: Ostatni z pięciu skarbów (Les Carnets de Cherie 3. Le Derniere des cinq trésors), scen. Joris Chamblain, rys. Aurélie Nayret, przeł. Marek Puszczewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 8 października 2021

    […] trzeciego tomu przygód Wisienki toczyła się w grudniowej, świątecznej atmosferze, co dodawało uroku całej historii. Czwarty […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.