Ołówkiem #31: Komiksy dla „młodszych” czytelników (10)

Ołówkiem 31 Imaginaria

Od czasu do czasu przeglądam komiksy dla młodszych czytelników. Często wspólnie z nimi poznaję ofertę wydawniczą do nich skierowaną. Dwie propozycje zasugerowane przez grupę docelową przedstawiam poniżej.

Myszart w Wenecji

Myszart w Wenecji Okładka ImaginariaOpromieniony sławą Myszart wyrusza na tournée. Ostatnim przystankiem na jego trasie jest Wenecja. Młody kompozytor, a zarazem pianista, ma tam zagrać koncert dla szczególnie ważnego słuchacza. Jego opiekunem i przewodnikiem po Wenecji jest niejaki pan Lopar, prywatnie kuzyn sekretarza wilka Salierego. Zapowiadająca się na fascynującą przygoda w ogarniętej karnawałem Wenecji może jednak okazać się dla młodego muzyka nie do końca tak bezpieczna, jak mogłoby się wydawać.

Drugi tom serii poświęconej przygodom, Myszarta urzeka, podobnie jak pierwsza opowieść o małym kompozytorze. Pierwszą tego przyczyną jest prosta, acz niebanalna fabuła. Drugą zaś niesamowite rysunki Gradimira Smudji. Scenarzysta komiksu Thierry Joor zabiera czytelników w podróż po jednym z najbardziej fascynujących europejskich miast umieszczając akcję w trakcie słynnego weneckiego karnawału. Festiwal masek oraz specyficzna atmosfera udzielająca się mieszkańcom podczas tej dorocznej imprezy stanowi znakomite podłoże pod zabarwione magią opowieści.

Jednak tym, co najbardziej urzeka podczas lektury Myszarta w Wenecji są wspaniałe malarskie rysunki Smudji. Otwórzcie komiks na dowolnej stronie prezentującej panoramę miasta, a będziecie mogli podziwiać pieczołowitość z jaką artysta podszedł do portretowania tego miejsca. Kolejne kadry komiksu ukazują niemal mistyczne oblicze Wenecji, które warto zobaczyć na własne oczy zanim zanurzy się w głębinach.

Myszart w Wenecji to piękny komiks, którego lektura może zachęcić młodych czytelników do sięgnięcia po muzykę pierwowzoru głównego bohatera… Zresztą muzyka tegoż może stanowić idealną ścieżkę dźwiękową dla obrazkowej opowieści.

Myszart w Wenecji 1 Imaginaria

Smerfy na letnisku

Smerfy na letnisku Okładka ImaginariaPo historii opisanej w albumie Awantura w wiosce Smerfów kolejne spotkanie z niebieskimi ludzikami będzie bardziej pokojowe. Nie oznacza to, że Smerfy nie znajdą okazji, żeby się ze sobą pospierać, jednak ich utarczki będą miały charakter mniej destrukcyjny.

Zmęczony nieustannym naprawianiem i konstruowaniem Pracuś postanawia, za radą Papy Smerfa, odpocząć. Po kilku dniach samotnie spędzonych na łonie natury, powraca do wioski pełen sił. Jego sukces inspiruje kolejne Smerfy do poszukiwania wypoczynku. Czy uda się niebieskim ludzikom pogodzić potrzebę odpoczynku ze sprawnym funkcjonowaniem ich społeczności? Poza tym nie tylko Smerfy poczuły zew urlopu, a to może okazać się zgubny dla ich wioski.

Scenarzyści dwudziestej siódmej odsłony przygód Smerfów za cel swojej satyry obrali przemysł turystyczny i zwyczaje gości nadmorskich, i nie tylko, kurortów. Autorzy wykpiwają ich nadmierne oczekiwania, a także spowodowane przez turystów i letników „przeludnienie” miejsc wypoczynku. Z drugiej strony wskazują na konieczność odpoczynku, bez którego nie da się dobrze żyć, czy jest się Smerfem czy człowiekiem.

Lektura każdej kolejnej odsłony przygód Smerfów to czysta przyjemność. Dobry humor oraz ilustracje spójne ze stylem twórcy serii sprawiają, że kolejne tomy przygód niebieskich ludzików zadowolą młodszych i nieco starszych czytelników.

Smerfy na letnisku 1 Imaginaria


Myszart, t. 2: Myszart w Wenecji (Mausart, volume 2, Mausart à Venice), scen. Thierry Joor (scen.), Gradimir Smudja (rys.), przeł. Marek Puszczewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020

Smerfy na letnisku (Schtroumpf les bains), scen. Alain Jost, Thierry Culliford, rys. Pascal Garray, tłum. Maria Mosiewicz, Przygody Smerfów, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.