Młodzi Tytani: Raven

Młodzi Tytani Raven Imaginaria

Młodzi Tytani. Raven to jeden z dwóch komiksów wydanych na naszym rynku, które inicjują linię wydawniczą „DC powieść graficzna 13+”. Według zapowiedzi zamieszczonej na tylnej okładce składają się na ten cykl „albumy poświęcone nastoletnim bohaterom znanym z komiksów DC. To przejmujące opowieści o zmaganiach ze światem, odkrywaniu własnej tożsamości, a także sile przyjaźni”. Ponadto mają one poruszać „ważne tematy społeczne”. Jak te zapowiedzi mają się do zawartości komiksu opowiadającego o Rachel Roth?

Młodzi Tytani Raven Okładka ImaginariaŚmierć zastępczej matki i utrata pamięci zmieniają życie Rachel Roth (Raven). Bohaterka przeprowadza się do Nowego Orleanu, aby zamieszkać pod opieką siostry przybranej matki. Stara się powrócić do możliwie normalnego życia, jednak przeszłość zaczyna powoli powracać zmieniając po raz kolejny z trudem budowaną stabilność. Do zmagań z przeszłością i własną tożsamością dołączają problemy natury uczuciowej. Czy Raven uda się zrozumieć naturę dręczących ją koszmarów? Czy zdoła ocalić samą siebie i bliskich jej ludzi? Jak ułożą się jej relacje z zainteresowanym nią chłopakiem?

Fabuła powieści graficznej Młodzi Tytani. Raven zbudowana jej z dobrze znanych czytelnikom komiksów DC elementów, do których autorka dodaje liczne wątki typowe dla szkolnych opowieści o nastolatkach. Całość czyta się przyjemnie, jednak opowieść sprawia wrażanie poskładanej ze znanych klocków, ułożonych w dość przewidywalną konstrukcję. I choć pojawiają się w opowieści ciekawe motywy, jak choćby voodoo, jednak wprowadzone są w sposób, który zbytnio nie urozmaica opowieści.

Komiks Młodzi Tytani. Raven to opowieść, w której zabrakło czegoś nowego, choćby spojrzenia nadającego dobrze znanym postaciom dodatkowego wymiaru. Mówienie o istotnych problemach społecznych wymaga czasem wyjścia poza strefę komfortu charakterystyczną dla komiksów głównego nurtu. Dzięki temu mogłyby w mniej schematyczny sposób poruszać ważne kwestie, jak tożsamość czy pozycja kobiet, które nikną w warstwie fabularnych banałów.

Młodzi Tytani Raven 1 Imaginaria

Od strony graficznej komiks Młodzi Tytani. Raven prezentuje się znacznie lepiej niż od fabularnej. Rysunki Gabriela Picolo nie rażą nadmierną szczegółowością, ale mają w sobie coś z klasycznych komiksów opowiadających o przygodach nastoletnich bohaterów. Widać w nim inspiracje przygodami bohaterów komiksów z serii Archie.

Młodzi Tytani Raven 2 Imaginaria

Młodzi Tytani. Raven to opowieść, która rozbudza oczekiwania czytelnika, ale niestety nie udaje jej się ich zaspokoić. Szkoda, gdyż format mniej ograniczający niż standardowy zeszyt dawał możliwość swobodniejszego budowania opowieści. Powieść graficzną czyta się przyjemnie, ale bez specjalnych emocji. Mam nadzieję, że kolejne tomy wydane w ramach tej linii wydawniczej będą bardziej interesujące.


Młodzi Tytani. Raven (Teen Titans: Raven), scen. Kami Garcia, rys. Gabriel Picolo, Jon Sommariva, Emma Kubert, tłum. Alicja Laskowska, DC powieść graficzna 13+, Egmont Polska, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. 5 lipca 2021

    […] wydaje serię przeznaczonych dla nastolatków komiksów, które łączyć mają dwa elementy: inspiracje postaciami z uniwersum DC oraz skupienie na […]

  2. 7 września 2021

    […] Kami Garcia oraz rysownik Gabriel Picolo, który stworzyli komiks Młodzi Tytani. Raven, powracają do świata nastoletnich superbohaterów. Tym razem biorą na artystyczny warsztat […]

  3. 8 kwietnia 2022

    […] Garcia i Gabriel Picolo, autorzy komiksów Młodzi Tytani. Raven oraz Młodzi Tytani. Beast Boy, spletli losy bohaterów swoich powieści graficznych. Raven i Beast […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.