Ołówkiem #28: Komiksy dla „młodszych” czytelników (8)

Ołówkiem 28 Imaginaria

Każdego miesiąca na polskim rynku ukazuje się co najmniej kilka komiksów adresowanych do młodszych czytelników. A oto kilka z nich.

Yakari. Tajemnica Małego Pioruna

Yakari. Tajemnica Małego Pioruna Okładka Gitarą RysowanePo uporaniu się nadmiernie korzystającym z własnej siły miśkiem grizzly Yakari będzie musiał stawić czoła samotności i tęsknocie. Mały Piorun, przyjaciel młodego Indianina, wiedziony tajemniczym zewem opuścił wioskę, aby stawić czoła niebezpiecznym próbom przeznaczonym dla najdzielniejszych mustangów. Czy przyjaciel wróci do Yakariego? Jak długa podróż i niebezpieczne próby, jakim poddany zostanie Mały Piorun, wpłyną na jego relacje z ludzkim przyjacielem?

Szósty tom serii Yakari, podobnie jak poprzednie, bawi młodszych czytelników ciekawą opowieścią, w której autorzy sprytnie przemycają elementy dydaktyczne. Poza tym tom Tajemnica Małego Pioruna pełen jest dobrego humoru i trzymającej w napięciu akcji. A wszystko to opowiedziane i narysowane zostało w sposób, który sprawi, że nawet najmłodsi czytelnicy będą w stanie śledzić przygody dwójki przyjaciół.

Yakari. Tajemnica Małego Pioruna 1 Gitarą Rysowane

Hotel Dziwny: Przez zimę do wiosny

Hotel Dziwny tom 1 Okładka Gitarą RysowanePo komiksową serię Hotel Dziwny zamierzałem sięgnąć już jakiś czas temu. Szkoda, że zwlekałem z tym tak długo, gdyż jej pierwszy tom oferuje całkiem niezłą porcję rozrywki, zwłaszcza dla nieco młodszych czytelników.

Przybyli do tytułowego hotelu goście wybudzają z zimowego snu jego pracowników. Niby jest już 21 marca, jednak okolicę, w której znajduje się hotel, nadal pokrywa gruba śnieżna powłoka. Co się stało z Panem Wiosną, który powinien obudzić uśpioną przyrodę? Grupa pracowników hotelu wyrusza na jego poszukiwania. Czekają ich liczne przygody, które być może doprowadzą ich do rozwikłania tej tajemnicy.

Przez zimę do wiosny, pierwszy tom komiksowej historii autorstwa Floriana i Katherine Ferrier, zaprasza do fantastycznego miejsca, z którego czytelnicy wybiorą się na pełną niebezpieczeństw, a zarazem fascynującą podróż. Komiks czyta się lekko, pełno w nim humoru, barwnych postaci i odrobiny niebezpieczeństwa. Znakomita lektura dla młodych fanów komiksu.

Hotel Dziwny tom 1 1 Gitarą Rysowane

Smerf Naczelnik

Smerf Naczelnik Okładka Gitarą RysowaneWyobraźnia twórców Smerfów zdawała się nie mieć granic. Po zmaganiach z czarnymi Smerfami, mieszkańcy wioski musieli poradzić sobie z kolejnym wyzwaniem: nieobecnością Papy Smerfa. Poszukując ziół niezbędnych do przeprowadzenia pewnych eksperymentów nestor niebieskich ludzików udaje się w daleką wyprawę. Czy Smerfy poradzą sobie podczas jego nieobecności? Komu powierzą kierownictwo smerfiej społeczności?

Rozwiązaniem dylematów, z którymi muszą radzić sobie Smerfy, zdają się wybory. Najpopularniejszy Smerf przejmie władzę we wiosce do czasu powrotu Papy Smerfa. Czy wybory dają pewność, że władzę zdobędą osoby najbardziej predysponowane do kierowania społecznością? A może pochlebstwa i obietnice okażą się skuteczniejszą drogą do władzy, niż realne umiejętności? Opowieść o zagrożeniach populizmem i szermowaniu obietnicami w celu zdobycia popularności i władzy znajdziecie w głównej historii tomu Smerf Naczenik oraz Smerfosymfonia. Jeśli chcecie pokazać młodym czytelnikom jak działa populizm, to warto pokazać im choćby kilka pierwszych stron tej historii, które wieńczy wyborczy monolog kandydującego Smerfa.

O pragnieniu bycia docenionym opowiada druga z zamieszczonych w tomie historia: Smerfosymfonia. Przekonany o swoim talencie, a faktycznie fałszujący na każdym instrumencie Smerf, pragnie znaleźć się w orkiestrze grającej tytułową symfonię. Pragnienie uznania jest tak silne, że ulegnie on knowaniom pewnego złośliwego czarodzieja. Czy uda mu się ocalić wioskę Smerfów przed Gargamelem?

Obie opowieści stworzone przez Peyo i Ivana Delporte’a pokazują konsekwencje niezaspokojonych potrzeb uznania i popularności. Trzeba realnie oceniać własne możliwości, gdyż konsekwencje jakie niesie za sobą wybór drogi na skróty, by osiągnąć cel, mogą być niewesołe.

Smerf Naczelnik 1 Gitarą Rysowane


Yakari, t. 6: Tajemnica Małego Pioruna (Yakari: 6. Le secret du Petit Tonnerre), scen. Job, rys. Derib, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Hotel Dziwny, t. 1: Przez zimę do wiosny (Hôtel Étrange 1. L’hiver au printemps), scen. i rys. Florian i Katherine Ferrier, tłum. Małgorzata Janczak, Krótkie Gatki, Warszawa 2017.

Smerf Naczenik oraz Smerfosymfonia (Le Schtroumpfissime 2), scen. Ivan Delporte, Peyo, rys. Peyo, przeł. Maria Mosiewicz, Przygody Smerfów, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.