Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości

Star Trek Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości Imaginaria

Serial Star Trek w swoich licznych odsłonach stanowi jedno z niezrealizowanych marzeń młodzieńczych lat. Żeby być bardziej precyzyjnym, mam tu na myśli obejrzenie w usystematyzowany sposób kolejnych sezonów składających się na różne serie wchodzące w skład franczyzy. Stacje telewizyjne w latach dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku nie ułatwiały zresztą realizacji tego zadania emitując sezony tych seriali w sposób dość dowolny. Nie można się jednak poddawać, zwłaszcza gdy serwisy streamingowe dają możliwość nadrobienia zaległości ze szczenięcych lat. Przygotowując się do realizacji tego zamiaru przyjrzałem się encyklopedii Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości. 

Star Trek Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości Okładka ImaginariaKontynuacja wydawnictwa Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty 2151-2293 poświęcona jest statkom, które można było zobaczyć w takich serialach jak Star Trek: Nowe Pokolenie, Star Trek: Stacja kosmiczna czy Star Trek: Voyager. Dla wszystkich, który zostali zarażani wirusem Star Treka, możliwość przyjrzenia się z bliska poszczególnym statkom, które pojawiły się we wspomnianych serialach jest fascynującą przygodą. Obok wyczerpujących opisów powstania i historii poszczególnych modeli statków używanych przez Gwiezdną Flotę autorzy także dość szczegółowo prezentują ich wnętrza oraz możliwe funkcjonalności.

Wszystkie notki poświęcone poszczególnym statkom zostały zamieszczone w rozdziałach wyznaczonych zastosowaniem opisywanych statków. Możemy zatem przyjrzeć się małym statkom transportowym, myśliwcom oraz statkom wielozadaniowym. Tej funkcjonalnej typologii wymykają się statki, którym poświęcony jest czwarty rozdziała encyklopedii. Zaprezentowano w nim przyszłość Gwiezdnej Floty, w tym statki przeznaczone do podróży w czasie.

Wszystkie opisy zostały wzbogacone licznymi ilustracjami, które pozwalają przyjrzeć się całym statkom lub ich fragmentom. Wśród ilustracji nie mogło oczywiści zabraknąć kadrów pochodzących z seriali i filmów (z głównej linii czasowej uniwersum), w których dane modele pojawiły się choćby na chwilę. Informacje uzupełniono też Biblioteką danych, której fragmenty pojawiają się w licznych ramkach i zawierają ciekawostki dotyczące poszczególnych gwiezdnych maszyn.

Star Trek Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości 1 Imaginaria

Na końcu książki zamieszczono tabelę rozmiarów, tak więc czytelnik może porównać wielkość poszczególnych statków Gwiezdnej Floty. Ponadto dołączono także listę klas tychże.

Nie będę ukrywał, że największą przyjemność sprawiła mi lektura hasła poświęconego statkowi U.S.S. Enterprise NCC-1701-D. Być może wynika to z sentymentu do serialu Star Trek: Następne pokolenie, który był moim pierwszym zetknięciem ze światem tej popkulturowej franczyzy. Przed długi czas nie mogłem wyobrazić sobie nikogo innego niż kapitan Picard dowodzącego statkiem Gwiezdnej Floty.

Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości pozwala poznać kolejne statki wykorzystywane przez flotę Federacji. Nie trzeba tej pozycji, jak żadnej chyba encyklopedii, czytać od deski do deski. Można przyjrzeć się wybranym statkom, jednak pełny obraz rozwoju Gwiezdnej Floty daje dopiero lektura całości.

Drugi tom Encyklopedii statków Star Trek wydaje się lekturą obowiązkową dla fanów opowieści o załogach Gwiezdnej Floty. Dla czytelników, którzy wcześniej nie mieli okazji zetknąć się choćby z przygodami kapitana Picarda Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości może jawić się jako tekst nieco hermetyczny. Mam nadzieję, że można liczyć na kolejne publikacje związane z bogatym światem Star Treka, a zwłaszcza komiksy.


Ben Robinson, Marcus Riley, Matt McAllister, Star Trek. Statki Gwiezdnej Floty od 2294 do przyszłości. Encyklopedia statków Star Trek, tłum. Klaudyna Cymar, HarperCollins Polska, Warszawa 2020.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 8 czerwca 2021

    […] uzupełnieniem losów klasycznej załogi. Czekając na kolejne tomy, od czasu do czasu przeglądam encyklopedię poświęconą statkom ze świata Star Trek. Może na komiksowych kartach trochę ich się […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.