Ołówkiem #25: Komiksy dla „młodszych” czytelników (5)

Ółówkiem 25 Imaginaria

Bohaterowie, adresowanych do młodszych czytelników serii komiksowych, powracają w kolejnych tomach opisujących ich przygody.

Krasnolud Nap. Śmiech nadejdzie jutro

Krasnolud Nap tom 3 Śmiech nadajdzie jutro Gitarą RysowaneZnany z tomów Smocza kraina i Diamenty są bezpieczne niezupełnie wredny krasnolud Nap stara się wieść spokojne życie ze swoim przyjacielem gadającym psem Azą. Niestety zdobyty podczas opisanych wcześniej przygód majątek sprawia, że bohaterowie nie mogą czuć się w pełni bezpieczni. Ponadto Dartor i Bodor, którzy nie pałają do Napa szczególną sympatią, zostają zwolnieni z więzienia. Nie wróży to nic dobrego naszym bohaterom, którzy zostaną wciągnięci w wir niesamowitych i niebezpiecznych przygód.

Kolejne plansze tomu Śmiech nadejdzie jutro nie pozwalają czytelnikowi na chwilę oddechu. Twórcy komiksu mnożą wyzwania, którym sprostać muszą główni bohaterowie. Akcja nie zwalnia nawet na chwilę. Wszystko zaś opowiedziane jest z dużym humorem, a kąśliwe wymiany zdań pomiędzy Napem i Azą dostarczają wielu okazji do śmiechu.

Zabawnemu scenariuszowi Macieja Jasińskiego, towarzyszą świetne rysunki Krzysztofa Trystuły. Naszkicowany przez niego bogaty i barwny świat bez wątpienia zafascynuje młodszego czytelnika. Lektura tego komiksu będzie przyjemnością na wszystkich poziomach odbioru.

Krasnolud Nap tom 3 Śmiech nadajdzie jutro 1 Gitarą Rysowane

Kajko i Kokosz. Nowe Przygody. Królewska Konna

Kajko i Kokosz - Nowe Przygody Królewska konna Gitarą RysowaneKrólewska konna to trzeci album, w którym kontynuowane są przygody kultowych rodzimych bohaterów komiksowych. Poprzednie (Obłęd Hegemona i Łamignat Straszliwy) składały się z kilku krótszych historii. Tym razem mamy do czynienia z pełnometrażowym albumem.

Kokosz przechodzi kryzys czując, że jego wierna służba nie jest wystraczająco honorowana. Czarę goryczy przelewa konieczność eskortowania nieustanie radosnej się kuzynki Mirmiła księżniczki Salwy. Pragnący zaszczytów Kokosz porzuca służbę i zaciąga się na służbę w Królewskiej Straży Konnej. Pozbawiony jego wsparcia Kajko musi sam wykonać postawione przed nim zadanie, a także zapobiec knowaniom wrogów młodej księżniczki.

Królewską konną czyta się równie dobrze, co historie pisane i rysowane przez Janusza Christę. Twórcy tego tomu Nowych Przygód z szacunkiem do dziedzictwa legendy polskiego komiksu stworzyli opowieść, która zadowoli „starych” fanów serii, jak i młodych jej czytelników. Całość pełna jest humoru, a ilustracje utrzymane są w stylistyce dzieł Christy. Cieszę się, że powstała ta kontynuacja i mam nadzieję na kolejne jej odsłony.

Kajko i Kokosz - Nowe Przygody Królewska konna 1 Gitarą Rysowane

Yakari u bobrów

Yakari u bobrów Gitarą RysowaneOstania z komiksowych propozycji dla „młodszych” czytelników to trzeci tom przygód młodego Indianina obdarzonego umiejętnością rozmawiania ze zwierzętami. Tym razem Yakari wraz ze swoim konikiem Małym Piorunem poznają społeczność bobrów budujących swoją tamę i żeremia. Czy uda im się zdobyć sympatię sympatycznych stworzeń? Jakim wyzwaniom będą musieli sprostać przyjaciele by zaskarbić sobie sympatię wodnych gryzoni.

Kolejny po Yakari i wielki orzeł oraz Yakari i biały bizon album o przygodach młodego Siuksa to następna ciepła opowieść o osadzeniu człowieka w świecie natury i konieczności pokojowej koegzystencji różnych stworzeń. Nie ma jednak w opowieści Deriba i Joba nadmiernego dydaktyzmu. Lektura komiksu sprawia, że czytelnik sam zaczyna doceniać bogactwo otaczającej człowieka natury, konieczność poszanowanie jej samej i rządzących nią praw. Mądry, pełen ciepła i humoru komiks dla każdego, niezależnie od kategorii wiekowej.

Yakari u bobrów 1 Gitarą Rysowane


Krasnolud Nap, t. 3: Śmiech nadejdzie jutro, scen. Maciej Jasiński, rys. Krzysztof Trystuła, Egmont Polska, Warszawa 2019

Kajko i Kokosz – Nowe Przygody. Królewska konna, scen. Maciej Kur, rys. Sławomir Kiełbus, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Yakari, t. 3: Yakari u bobrów (Yakari: 3. Yakari chez les castors), scen. Job , rys. Derib, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 11 października 2020

    […] bohatera zawiera wszystkie wymienione powyżej elementy. Jednak jest on trochę inny w stosunku do swoich poprzedników. Album Żeni się tylko osiem razy jest bowiem zbiorem krótszych historii, a nie stanowi […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.