Ołówkiem #9: Nocne wiedźmy, Partyzanci
Bohaterstwo wojenne niejedno ma imię, jednak cena, którą za nie trzeba zapłacić, jest niezmiennie wysoka. Autorzy komiksów wojennych, o których poniżej, pokazali różne oblicza wojennych zmagań i postaw, jakie one generują. Nocne wiedźmy i drugi tom wydania zbiorczego Partyzantów to dwa komiksy osadzone w realiach drugiej wojny światowej, które pozwalają nam przyjrzeć się działaniom wojennym toczonym na różnych frontach.
Nocne wiedźmy to pierwsza mini-seria, która ukazała się w ramach cyklu Opowieści frontowe (Battlefields) tworzonego przez scenarzystę Gartha Ennisa i współpracujących z nim rysowników. Na naszym rynku ukazała się wcześniej druga z ośmiu wydanych dotychczas mini-serii zatytułowana Drogi Billy. Nocne wiedźmy to opowieść o radzieckich pilotkach, które w starych dwupłatowych samolotach nocnymi nalotami nękały niemieckich żołnierzy podbijających ZSRR.
Garth Ennis to scenarzysta potrafiący opowiadać o wojnie i jej wpływie na ludzkie życie. Jego wizja dzikiego frontu wschodniego jest do bólu realistyczna. Wraz z rysownikiem Russem Brauem nie szczędzą czytelnikom brutalnych obrazów wojennego piekła. Potrafią przy tym pokazać, że nawet pośród wojennego amoku, który pozbawia człowieczeństwa, można próbować uniknąć zezwierzęcenia. Nocne wiedźmy to poruszająca historia o jednostkach, które rzucone w wojenne tryby starały się ocalić resztki zwykłego życia, choć przyszło im za to słono zapłacić.
Partyzanci to komiks przedstawiający nieco bardziej romantyczną wizję wojny. W drugim tomie wydania zbiorczego zebrano pięć opowieści: Most, Straż przybrzeżna, Wtyczka, Porwanie, Pułapka na Dragona. Podobnie jak w przypadku zebranych w pierwszym tomie Partyzantów opowieści o przygodach brytyjskiego majora Dragona oraz jugosłowiańskiej partyzantki Skierki, mamy do czynienia z pełnymi zwrotów akcji, licznych zdrad i pułapek opowieściami, w których stawką jest zwycięstwo z nazistowskimi Niemcami na Bałkanach.
Julio – Jules Radilović swymi realistycznymi rysunkami ożywił scenariusze Đorđe Lebovića, Marcela Čukli i Julio Rustemagića. Narysowana przezeń Jugosławia wprost urzeka. Wydawane w dawnej Jugosławii komiksy, pomimo lekkiego wydźwięku propagandowego, czyta się znakomicie, nawet po wielu latach, które upłynęły od oryginalnej publikacji.
Nocne wiedźmy i drugi tom Partyzantów to wojenne opowieści, z którymi warto się zapoznać. Pokazują one różne oblicza wojny, ale wciągają ciekawymi historiami i bardzo dobrą warstwą graficzną.
Opowieści frontowe, t. 1: Nocne wiedźmy (Battlefields vol 1: The Night Witches), scen. Garth Ennis, rys. Russ Braun, tłum. Maciej Drewnowski, Planeta Komiksów, Warszawa 2016.
Partyzanci. Wydanie zbiorcze (Partizani Integrale tom 2), t. 2, scen. Đorđe Lebović, Marcel Čukli, Julio Rustemagić, rys. Julio – Jules Radilović, tłum. Robert Lipski, Elemental, Warszawa 2015.
Wyglądają bardzo ciekawe. Lubię komiksy a tak rzadko po nie sięgam. . .
Obie serie są udane. Zachęcam 🙂
Osobiście nie za bardzo kręci mnie ani sama tematyka wojenna, ani forma komiksu. Ale jeśli tylko ktoś jest zainteresowany, obydwa tomy mogą być strzałem w dziesiątkę 😉
Nie lubię komiksów, żadnych. Nawet mnie do nich nie ciągnie tym bardziej jeszcze przez wojenną tematykę…
Komiksów czytam niewiele i sięgam po nie sporadycznie. Ten niestety mnie nie zainteresował, więc nie dam mu szansy.
Nie słyszałam jeszcze o komiksach w tematyce wojennej. Ciekawy pomysł, chociaż nie jestem zbytnio milosniczka komiksow, wiec nie wiem,czy by mi taka forma przypadla do gustu.