Ołówkiem #23: Komiksy dla „młodszych” czytelników (3)

Ołówkiem 23 Komiksy dla "młodszych" czytelników 3 Imaginaria

Komiksów, przy których dobrze będą bawić się młodsi czytelnicy, a do tego nie pogardzą nimi odbiorcy trochę starsi, jest coraz więcej. Tym razem przyjrzę się dwóm propozycjom: trzynastemu tomowi serii Lucky Luke zatytułowanemu Sędzia oraz drugiemu spotkaniu z sympatycznym Yakarim przedstawionym w komiksie Yakari i biały bizon.

Lucky Luke: Sędzia

Lucky Luke Sędzia Okładka Gitarą RysowaneZazwyczaj to Lucky Luke broni prawa i sprawia, że odpowiedzialni za różnego rodzaju przestępstwa trafiają za kraty. Jak sobie jednak poradzi dzielny rewolwerowiec, kiedy to on zasiądzie na ławie oskarżonych. A do tego trafi na nietypowego sędziego, który bardziej niż literą prawa woli kierować się innymi atrybutami sprawiedliwości. Czy uda mu się dowieść swojej niewinności?

Jak to bywa z klasycznymi opowieściami o przygodach rewolwerowca szybszego niż własny cień nie zabraknie w nich szybkiej akcji i dobrego humoru. Tytułowy bohater, sędzia Roy Bean, zadba o to, by wszyscy bohaterowie mieli co robić. Scenariusz René Goscinny’ego obfituje w zwroty akcji, a sposób egzekwowania prawa dostarcza wielu powodów do śmiechu. Wychwalanie klasycznych już rysunków Morrisa, to oczywistość. Lektura znakomita.

Lucky Luke Sędzia 1 Gitarą Rysowane

Yakari i biały bizon

Yakari i biały bizon Okładka Gitarą RysowanePrzedłużająca się zima daje się we znaki plemieniu Siuksów. Kończą się przygotowane na zimowy czas zapasy, a bizony wciąż czekają na wiosenną porę. Plemieniu grozi głód, o ile myśliwi nie odnajdą nowych stad. Z pomocą przyjdzie im Yakari i jego wierny przyjaciel Mały Piorun. Podążając za proroczym snem, młody Indianin odkrywa jedną z licznych tajemnic natury, a przy okazji może spróbować pomóc swojemu plemieniu.

Drugi tom serii Yakari bawi równie dobrze, jak pierwszy. Pełna humoru i przygód opowieść stworzona przez Joba (scenariusz) i Deriba (rysunki) pozwala przyjrzeć się zmaganiom Indian z nieprzyjazną naturą. Poszukiwania bizonów pozwalają młodemu Indianinowi poznać i docenić odwieczne prawa natury, z kolei czytelnikom dać lekcję racjonalnego gospodarowania zasobami świata przyrody. Ciekawa opowieść i udane, pełne dynamiki rysunki sprawiają, że komiks ten czyta się doskonale, niezależnie od wieku.

Yakari i biały bizon 1 Gitarą Rysowane

Trzynasty tom przygód Lucky Luke’a i drugie spotkanie z Yakarim powinny zaspokoić gusta zarówno młodych, jak i „młodszych” czytelników komiksów. Jednych zabiorą w sentymentalną podróż, a innym dostarczą dynamicznej i pełnej humoru lektury.


Lucky Luke, t. 13: Sędzia (Le Juge), scen. René Goscinny, rys. Morris, tłum. Marek Puszczewicz, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Yakari, t. 2: Yakari i biały bizon (Yakari 2 – Yakari et le bison blanc), scen. Job, rys. Derob, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 10 czerwca 2019

    […] Luke musi wykonać trudne zadanie, które może na zawsze odmienić jego życie. Kolejna porcja komiksów dla „młodszych” czytelników, po które warto […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.