Ex Machina, tom 2

Ex Machina tom 2 Imaginaria

Stanowisko burmistrza Nowego Jorku to ciężki kawałek chleba, nawet jeśli jest się osobą obdarzoną niezwykłymi mocami. Zarządzanie wielką metropolią niesie ze sobą wyzwania bardziej wymagające, niż te, przed którymi stają superbohaterowie. Brian K. Vaughan i Tom Harris nie oszczędzają głównego bohatera komiksowej serii Ex Machina.

Ex Machina tom 2 Okładka Gitarą RysowaneW drugim tomie zbiorczego wydania serii Mitchell Hundred musi stawić czoła zarówno współczesnym wyzwaniom, jak i uporać się z demonami przeszłości. W rozdziale pierwszym (Fakty kontra fikcje) Hundred i jego współpracownicy będą musieli zmierzyć się z naśladowcą Potężnej Machiny. Komiksowe fantazje i brutalna rzeczywistość nie mają jednak ze sobą zbyt wiele wspólnego. W rozdziale drugim (Poza zasięgiem) burmistrz będzie musiał zmierzyć się z tajemnicą z przeszłości dotyczącą jego najbliższych.

Rozdział trzeci (Marsz ku wojnie) wprowadza czytelników w świat politycznego sporu rozdzierającego Stany Zjednoczone przełomu 2002 i 2003 roku. Zapowiedź ataku amerykańskich wojsk na Irak zaowocowała protestami przeciw amerykańskiej inwazji. Podczas jednej z antywojennych demonstracji dochodzi do terrorystycznego ataku, który osobiście dotyka bliskich współpracowników Mitchella Hundreda. Na jakie działania zdoła się on zdobyć, by zapobiec kolejnym atakom oraz ukarać winnych zamachu na uczestników protestu. Wreszcie, zamykająca tom historia (Życie i śmierć) porusza problem natury mocy Hundreda, a także spustoszeń, jakich ludzkość dokonuje w ekosystemie.

Ex Machina tom 2 1 Gitarą Rysowane

Brian K. Vaughan i Tom Harris ukrywają w atrakcyjnej formie możliwie realistycznej narracji superbohaterskiej opowieść o Ameryce u progu wojny z terroryzmem. Dotykają fundamentalnych problemów natury politycznej i etycznej, które ona wywołała. Jakie działania może podjąć wspólnota polityczna, w imię ochrony życia swoich obywateli? Czy zbiorowe bezpieczeństwo uzasadnia, i w jakim zakresie, ograniczenie wolności jednostek tworzących demokratyczne społeczeństwo? Gdzie znajduje się cienka granica oddzielająca demokrację wymagającą akceptacji ryzyka w imię zachowania wolności, od autorytarnej kurateli oferującej utopię bezpieczeństwa? Autorzy serii Ex Machina nie oferują łatwych odpowiedzi. Czytelnicy sami muszą zwarzyć argumenty obu stron ideologicznego sporu, by świadomie opowiedzieć się po jednej z nich.

Ex Machina tom 2 2 Gitarą Rysowane

Znakomite, realistyczne rysunki Tony’ego Harrisa sprawiają, że snuta opowieść wydaje się wyjęta z codzienności czytelnika. Rysownik doskonale radzi sobie zwłaszcza z portretowaniem ludzkich emocji, czego przykładem są choćby kadry zamykające trzeci rozdział tomu. Całość uzupełnia przedruk scenariusza dwudziestego zeszytu serii, co pozwala przyjrzeć się jego powstawaniu.

Brian K. Vaughan i Tony Harris coraz bardziej wciągają czytelników w świat przedstawiony swojej opowieści. Konwencja thrillera politycznego umożliwia im komentowanie bieżących problemu współczesności. Ex Machina zapewnia zarówno dobrej jakości rozrywkę, jak i zaprasza do refleksji nad kondycją demokratycznych społeczeństw doby wojny z terroryzmem.


Ex Machina (Ex Machina Book Two), scen. Brian K. Vaughan, rys. Tony Harris, t. 2, tłum. Tomasz Kłoszewski, Egmont Polska, Warszawa 2018.

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.