Yakari i wielki orzeł
Przygody małego, acz rezolutnego i dzielnego Indianina o imieniu Yakari po raz pierwszy wpadły mi w ręce na początku dwudziestego pierwszego wieku. Wydane przez wydawnictwo Podsiedlik-Raniowski i S-ka cztery tomy tej humorystycznej serii podbiły moje czytelnicze serce. Tym bardziej cieszę się, że przygody młodego członka plemienia Siuksów powracają na nasz rynek za prawą wydawnictwa Egmont. Pierwszy tom tej komiksowej serii Yakari i wielki orzeł stanowi udane wprowadzenie w jej świat.
Kilkuletni chłopiec Yakari jest członkiem plemienia Siuksów marzącym o staniu się dorosłym wojownikiem. Droga do realizacji marzeń nie jest łatwa, jednak z pomocą młodemu bohaterowi przyjdzie dobry duch Wielki Orzeł, który wesprze jego starania. Młody Indianin obdarzony został jeszcze jednym darem, potrafi rozmawiać ze zwierzętami. Szacunek dla nich zyska mu przyjaźń Małego Pioruna, młodego konika, który ceni wolność i swobodę. Razem przeżyją wiele przygód, a Yakari postara się zasłużyć na swoje pierwsze orle pióro.
Scenarzysta Job (André Jobin) i rysownik Derib (Claude de Ribaupierre) stworzyli serię Yakari ponad czterdzieści lat temu. Przygody małego Indianina ukazują się bowiem od 1973 roku, a całość liczy niemal czterdzieści tomów. Twórcy ukazują świat Dzikiego Zachodu z nieco innej perspektywy, czyniąc głównym bohaterem rdzennego mieszkańca Ameryki. Jest pewnie w tym spojrzeniu sporo elementów stereotypowych, czy wyobrażonej wizji życia Indian północnoamerykańskich, jednak w konwencji humorystycznego komiksu dla dzieci, takiego jak Yakari i wielki orzeł, sprawdza się to znakomicie.
Przygody głównego bohatera obfitują w niebezpieczeństwa, jednak nie brak w nich też humoru (wątek z prześladowaniem pewnego ptaka), a także elementów nienachalnego dydaktyzmu. Całości dopełniają przejrzysta i dynamiczna kreska świetnie pasująca do klimatu opowieści.
Fascynacja postaciami Indian była, a przynajmniej tak podpowiadają mi wspomnienia, ważnym elementem dzieciństwa każdego dzisiejszego czterdziestolatka. Któż nie czytał o przygodach dzielnego Apacza Winnetou czy Unkasa, ostatniego z plemienia Mohikanów. Komiks Yakari i wielki orzeł, choć kierowany do młodszego czytelnika, ożywia te wspomnienia, a także nadzieję, że kolejne pokolenie nim zainspirowane sięgnie do westernowej klasyki.
Yakari, t. 1: Yakari i wielki orzeł (Yakari: 1. Yakari et Grande Aigle), scen. Job, rys. Derib, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2019.
1 Odpowiedź
[…] tom serii Yakari bawi równie dobrze, jak pierwszy. Pełna humoru i przygód opowieść stworzona przez Joba (scenariusz) i Deriba (rysunki) pozwala […]