Ołówkiem #34: Komiksy dla „młodszych” czytelników (13)

Ołówkiem 34 Imaginaria

Od czasu do czasu przeglądam komiksy dla młodszych czytelników. Często wspólnie z nimi poznaję ofertę wydawniczą do nich skierowaną. Trzy propozycje zasugerowane przez grupę docelową przedstawiam poniżej.

Śledztwa Enoli Holmes: Tajemnica białych maków

Śledztwa Enoli Holmes tom 3 Tajemnica białych maków Okładka ImaginariaPo rozwiązaniu sprawy zaginięcia Lady Alister młodsza siostra Sherlocka Holmesa musi stawić czoła kolejnemu wyzwaniu. Jednak dla pochodzącej z wybitnie utalentowanej detektywistycznie rodziny młodej damy nie ma sprawy nie do rozwiązania.

Do ukrywającej się w Londynie przed braćmi Enoli dociera informacja o tajemniczym zniknięciu doktora Watsona. Najlepszy przyjaciel jej brata zaginął po wyjściu z klubu, który zwykł odwiedzać po pracy. Podczas odwiedzin u małżonki doktora Watsona, Enola zauważa tajemniczy bukiet, złożony z kwiatów, które mogą nieść niepokojący przekaz. Coraz bardziej zaintrygowana sprawą Enola postanawia odnaleźć zaginionego lekarza, co okaże się początkiem intrygującej, ale i niebezpiecznej przygody.

Trzeci tom komiksowej serii Śledztwa Enoli Holmes opartej na powieściach Nancy Springer czyta się z dużą przyjemnością. Scenarzystka i rysowniczka Serena Blasco sprawnie prowadzi narrację pozwalając czytelnikom obserwować sposób działania młodej detektyw. Osadzona w wiktoriańskim Londynie opowieść pokazuje piękne, ale także bardziej mroczne oblicze ówczesnej stolicy świata. Nie brak w komiksie wzmianek o najsłynniejszym seryjnym mordercy czy niezbyt przyjemnych medycznych praktykach stosowanych w dziewiętnastym wieku.

Tym co zachwyca w każdym tomie opowieści o Enoli Holmes są wspaniałe, malarskie rysunki Sereny Blasco. Znakomicie ukazuje ona Londyn (wystarczy rzucić okiem choćby na strony numer 4 i 5), który zdawał się nieustannie tętnić życiem. Od jej malowniczych kadrów ciężko oderwać wzrok.

Śledztwa Enoli Holmes tom 3 Tajemnica białych maków Imaginaria

Lucky Luke: Billy Kid

Lucky Luke tom 20 Billy Kid Okładka ImaginariaO przygodach bohatera, który strzela szybciej niż jego własny cień regularnie piszę na Imaginariach. Jednak wyzwanie, któremu teraz będzie musiał sprostać Lucky Luke, może być jednym z najtrudniejszych w jego karierze. Nie jest wszak łatwo okiełznać najgroźniejszego desperado na Dzikim Zachodzie.

W Fort Weakling życie podporządkowane jest jednej zasadzie: nie denerwować najbardziej niebezpiecznego przestępcy na Dzikim Zachodzie. Billy Kid zaprowadził w mieście bezwzględne rządy. Jedynym, który może stawić mu czoło jest Lucky Luke, którego przypadek sprowadza do tej zamieszkałej przez tchórzliwych mieszkańców mieściny. Czy zdecyduje się on podjąć wyzwanie i uwolnić miasto od straszliwego łobuza? Jeśli tak, to w jaki sposób to uczyni?

Klasyczny duet komiksowych twórców po raz kolejny zaoferował czytelnikom znakomitą opowieść, w której humor łączą oni z obserwacją ludzkich zachowań. Tym razem ukazują mechanizm, który sprawia, że większość ulega dyktaturze bezczelnej jednostki. Metody, do jakich odwołać się musi protagonista serii, by spróbować wyzwolić mieszkańców Fort Weakling ze strachu i apatii, okażą się istną terapią szokową. A wszystko to opowiedziane przez René Goscinny’ego z przymrużeniem oka i narysowane unikaną kreską Morrisa.

Lucky Luke tom 20 Billy Kid Imaginaria

Pamiętniki Wisienki: Księga Hektora

Pamiętniki Wisienki tom 2 Księga Hektora Okładka ImaginariaOstatnią propozycją adresowaną do młodszych czytelników jest drugi tom komiksowej serii Pamiętniki Wisienki. Na bohaterkę serii, której udało się rozwiązać zagadkę skamieniałego zoo, czeka kolejna tajemnica. Tym razem, związana ona będzie z tytułową księgą.

Wakacje to czas, w którym młodzież, ale nie tylko, powinna oddawać się beztroskiej zabawie. Wisienka nie może jednak przestać szukać zagadek do rozwiązania. Jej uwagę przykuwa starsza pani, która co tydzień o tej samej porze udaje się do lokalnej biblioteki i wypożycza zawsze tę samą książkę? Dlaczego to robi? Jaka kryje się za tym tajemnica i ile Wisienka będzie w stanie poświęcić, aby ją rozwiązać?

W Księdze Hektora autorzy serii ukazują konsekwencję, jakie detektywistyczna pasja sprowadza na główną bohaterkę. Czy naruszenie zaufania bliskich jest ceną, którą warto zapłacić za rozwiązanie tajemnicy? Wisienka będzie musiała poradzić sobie z samotnością i niezrozumieniem dla jej pasji. Twórcom serii udało się stworzyć galerię ciekawych postaci, których działaniom kibicujemy. Ponadto zagadka, której rozwiązania podejmie się bohaterka komiksu dotyczyć będzie trudnego tematu związanego z psychologicznymi konsekwencjami udziału w działaniach wojennych.

Joris Chamblain i Aurélie Nayret wspaniale prowadzą opowieść pokazując czytelnikom, co jest naprawdę ważne w życiu. Wspaniale narysowana opowieść, w której komiksowe kadry przeplatają się ze stronami z tytułowego pamiętnika głównej bohaterki, nie pozwala oderwać się od lektury. Zresztą nie warto tego robić, bo Księga Hektora to komiks bardzo mądry, który w prosty sposób dotyka rzeczy najważniejszych.

Pamiętniki Wisienki tom 2 Księga Hektora Imaginaria


Śledztwa Enoli Holmes, t. 3: Tajemnica białych maków (Les enquêtes d’Enola Holmes 2: Le mystère des parots blanc), wg powieści Nancy Springer, scen. i rys. Serena Blasco, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Lucky Luke, t. 20: Billy Kid (Billy the Kid), scen. René Goscinny, rys. Morris, przeł. Marek Puszczewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Pamiętniki Wisienki, t. 2: Księga Hektora (Les carnets de Cerise 2. Le Livre d’Hector), scen. Joris Chamblain, rys. Aurélie Nayret, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.