Ołówkiem #27: Komiksy dla „młodszych” czytelników (7)

Ołówkiem 27 Imaginaria

Koniec 2019 roku obfitował w kontynuację komiksowych serii adresowanych do nieco młodszych czytelników. Poniżej przegląd kilku z nich.

Fibi i jednorożec: Jednorożec na wrotkach

Fibi i jednorożec tom 2 Jednorożec na wrotkach okładka Gitarą RysowanePierwszy tom serii Fibi i jednorożec ukazał się zaledwie dwa miesiące temu, a już możemy cieszyć się kolejnymi przygodami dwójki przyjaciół. Choć nietypowa to para, dziewczynka i jednorożec, to Fibi i Marigold zdają się świetnie dogadywać. Rozumieją się coraz lepiej, a ich przyjaźń pozwala nieśmiałej i mało popularnej Fibi bardziej zrozumieć samą siebie. Umożliwia jej także znalezienie sił do zmagania się ze szkolnymi przeciwieństwami.

W drugim tomie serii Fibi i jednorożec poznamy także innych przedstawicieli magicznych stworzeń. Marigold zabierze Fibi do krainy, z której pochodzi. W bardziej ludzkiej rzeczywistości przyjrzymy się rywalizacji Fibi z Dakotą, a także rodzącej się przyjaźni pomiędzy główną bohaterką a kolegą ze szkoły Maksem.

Jednorożec na wrotkach to kolejna porcja znakomitych pasków komiksowych, które przywodzą skojarzenia ze słynną serią Calvin i Hobbes. Dana Simpson z wyczuciem ukazuje perypetie bohaterów, które tylko z pozoru wydają się dylematami uczennicy szkoły podstawowej. Autorka ukrywa w tekście wiele smaczków, które prędzej odkryją rodzice młodszych czytelników. Świetna opowieść, od której trudno się oderwać, równie często co do śmiechu, prowokująca do nieco głębszych refleksji.

Fibi i jednorożec tom 2 Jednorożec na wrotkach 1 Gitarą Rysowane

Yakari i Grizzly

Yakari i grizly okładka Gitarą RysowaneW poprzednim tomie serii Yakari odbył za sprawą spotkanego na prerii Nanabozo niezapomnianą podróż. W jej piątym tomie młody Indianin i jego przyjaciel Mały Piorun będą musieli stawić czoła zagadce niemal kryminalnej. Otóż z lasów znajdujących się w sąsiedztwie wioski Siuksów znikają zwierzęta. Poproszony o pomoc Yakari wyrusza na wyprawę w pobliskie góry, aby ustalić co stało się ze zwierzętami. Uratowanie ich z sytuacji, w której się znalazły, będzie wymagało od młodego Indianina sporej pomysłowości. W realizacji jego błyskotliwego planu pomogą mu niezwodni przyjaciele.

Piąty tom serii Yakari bawi równie dobrze, co poprzednie. Jest w nim wszystko to, za co czytelnicy mogli pokochać serię Joba i Deriba: wciągająca historia, humor oraz walory edukacyjne. Opowieść prowadzona jest spokojnie, a dokładne rysunki ułatwią lekturę nawet najmłodszym odbiorcom. Autorzy delikatnie przemycają treści dydaktyczne, wskazując na konieczność wzajemnego poszanowania pomiędzy istotami żywymi. Seria, która powinna trafić do biblioteki każdego młodego miłośnika komiksów.

Yakari i grizly 1 Gitarą Rysowane

Smerfy i Wioska Dziewczyn: Kruk

Smerfy i Wioska Dziewczyn tom 3 Kruk okładka Gitarą RysowanePapa Smerf i Wierzba, przywódczyni Wioski Dziewczyn, wybierają się na zjazd czarodziejów. Spotkanie takie odbywa się raz na sto pięćdziesiąt lat, więc nie mogą przegapić tej okazji. Muszą jednak zostawić Wioskę Dziewczyn pod opieką młodszych doświadczeniem mieszkanek i goszczących tam Smerfów.

Tymczasem Gargamel niestrudzenie szuka sposobu na odnalezienie wioski Smerfów. Rozwiązaniem może okazać się zaczarowany kruk, który ma wskazać czarownikowi lokalizację siedziska niebieskich ludzików. Ptaszysko ma jednak inne plany, a ich realizacja sprawi, że Wioska Dziewczyn będzie musiała stawić czoła nielichym problemom.

W tomie Kruk, który w przeciwieństwie do poprzedniego nie jest zbiorem krótszych historii, Luc Parthoens i Thierry Culliford skupiają swoją uwagę na niebezpieczeństwach nadmiernej ufności w intencje drugiej osoby. Nigdy nie znamy prawdziwych zamiarów drugiego człowieka, zwłaszcza takiego, którego dopiero co poznaliśmy. Warto wykazać się ograniczonym zaufaniem zanim dobrze nie poznamy naszego znajomego. Może to pomóc w uniknięciu licznych kłopotów. Życiowe mądrości zostały przez twórców komiksu przedstawione z humorem, w atrakcyjnej przygodowej formule oraz w graficznym stylu charakterystycznym dla przygód Smerfów.

Smerfy i Wioska Dziewczyn tom 3 Kruk 1 Gitarą Rysowane


Fibi i Jednorożec, t. 2: Jednorożec na wrotkach (Unicorn on a Roll: Another Phoebe and Her Unicorn Adventure), scen. i rys. Dana Simpson, tłum. Mateusz Lis, Komiksy są super!, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Yakari, t. 5: Yakari i grizli (Yakari: 5. Yakari et le grizzly), scen. Job, rys. Derib, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Smerfy i Wioska Dziewczyn, t. 3: Kruk (Les Schtroumps & le village des filles), scen. Luc Parthoens, Thierry Culliford, rys. Alain Maury, tłum. Maria Mosiewicz, Przygody Smerfów, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.