Ołówkiem #44: Westerny dla „młodszych” czytelników 2

Ołówkiem 45 Imaginaria

Od czasu do czasu przeglądam komiksy dla młodszych czytelników. Często wspólnie z nimi poznaję ofertę wydawniczą do nich skierowaną. Dwie propozycje zasugerowane przez grupę docelową przedstawiam poniżej. Po raz drugi będą to wyłącznie opowieści o Dzikim Zachodzie.

Yakari i kojot

Yakari tom 12 Yakari i kojot Okładka ImaginariaWycieczki wzdłuż rzecznych szlaków mogą dostarczyć wiele przyjemności. Jednak na młodych podróżników mogą czyhać także niebezpieczeństwa. Dotyczy to zwłaszcza tych, którzy nie okazują należytego szacunku prawom natury.

Gromadka wesołych bobrów podarowała Yakariemu i jego przyjaciołom znalezione kanoe. Po dokonaniu niezbędnych napraw Yakari, Tęcza i Bizonek udają się w długą podróż. Ten ostatni planuje oddać się myślistwu. Jednak jego plany zostaną pokrzyżowane przez dzikie pumy. Czy Yakariemu uda się pomóc przyjacielowi? Jaką rolę w tym wszystkim odegra sprytny kojot?

Yakari i kojot, dwunasty tom opowieści o dzielnym, młodym Siuksie, z pewnością spodoba się młodszym czytelnikom. Jest w nim mnóstwo przygody oraz dobrego humoru. A wszystko to opowiedziane w sposób, który umożliwia każdemu, nawet uczącym się czytać, obcowanie z komiksem. Poza tym autorom udało się przemycić trochę wskazówek dotyczących podziału obowiązków w rodzinie. A także o tym, że nie należy ich zaniedbywać, na rzecz mniej istotnych, acz angażujących działań.

Yakari tom 12 Yakari i kojot Plansza Imaginaria

Lucky Luke: Lucky Luke kontra Pat Poker

Lucky Luke tom 5 Lucky Luke kontra Pat Poker Okładka ImaginariaOstatnio pisałem na Imagnariach o komiksie poświęconym młodzieńczym latom Lucky Luke’a. Tym razem pora powrócić do jego dorosłych przygód. A okazją do tego jest komiks, w którym rewolwerowiec strzelający szybciej niż jego własny cień będzie musiał zmierzyć się z dość chytrym przeciwnikiem.

Lucky Luke zdecydował się przyjąć posadę szeryfa w słynącym z przestępczości Red City. Podróż do tego miejsca okazuje się być pełna niespodzianek. Z kolei „gorące” powitanie zgotowane mu przez mieszkańców utwierdza Samotnego Kowboja, że przed nim wiele pracy. Przestępczym półświatkiem miasteczka trzęście tytułowy Pat Poker, który postara się pozbyć nazbyt szczęśliwego szeryfa. Który z nich wyjdzie obronną ręką z tego pojedynku? Czy zakończy się on tylko na jednym starciu?

Kolejny tom przygód Lucky Luke’a zawiera dwie krótsze opowieści, które łączy postać antagonisty głównego bohatera. Mamy tu też do czynienia z wczesnymi przygodami dzielnego kowboja, co sprawia, że niektóre z jego zachowań mają mało dydaktyczny charakter. Opowieść też zestarzała się niezbyt godnie, rażąc fabularną prostotą i momentami wymuszonym humorem. Wyraźnie pokazuje ona, że serii potrzebny był dobry scenarzysta. Mimo pewnych wad czyta się ten komiks nieźle, choć raczej jako uroczą ciekawostkę.

Lucky Luke tom 5 Lucky Luke kontra Pat Poker Plansza Imaginaria


Yakari, t. 12: Yakari i kojot (Yakari: 12. Yakari et le coyote), scen. Job, rys. Derib, przeł. Maria Mosiewicz, Story House Egmont, Warszawa 2021.

Lucky Luke, t. 5: Lucky Luke kontra Pat Poker (Lucky Luke contre Pat Poker), scen. i rys. Morris, przeł. Maria Mosiewicz, Lucky Luke, Story House Egmont, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 9 marca 2022

    […] odsłony przygód rewolwerowca strzelającego szybciej niż jego własny cień ukazują się regularnie. Aktualnie publikowana […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.