Dżinn: Faworyta, 30 dzwoneczków

Dżinn t 1-2 Gitarą Rysowane

Odkrywanie tajemnic przeszłości może okazać się niebezpiecznym przedsięwzięciem, zwłaszcza jeżeli ich źródeł należy szukać w innym kręgu kulturowym. Jean Dufaux i Ana Miralles zabierają czytelników serii Dżinn w podróż na styk kultur chrześcijaństwa i islamu, do współczesnej Turcji. Wyprawa ta otwiera przed główną bohaterką możliwość poznania przeszłości jej babki.

Dżinn t 1-2 Okładka Gitarą RysowaneSeria Dżinn ukazuje się od 2001 roku i liczy trzynaście tomów. Jej ostatni tom został wydany w 2016 roku. Na serię składają się trzy cykle: otomański (4 tomy), afrykański (5 tomów) i indyjski (4 tomy). Pierwszy wydany na naszym rynku tom zawiera połowę cyklu otomańskiego, albumy: Faworyta i 30 dzwoneczków.

Akcja komiksu rozgrywa się w dwóch planach czasowym. W pierwszym poznajemy opowieść o młodej angielce Kim Nelson, która pragnie poznać tajemniczą przeszłość swojej babki. Droga do poznania prawdy prowadzi przez Stambuł, gdzie na przywykłą do europejskich standardów kobietę, czyhają liczne niebezpieczeństwa. Zwłaszcza, że babka Kim, Jade, była faworytą w haremie sułtana Mehmeda V, zwanego „czarnym”. Historia babki Kim rozgrywa się w drugim planie czasowym komiksu, którego akcja toczy się w 1912 roku. Jade, faworyta sułtana, bez skrupułów korzysta ze swoich wdzięków, realizując wyznaczone jej przez sułtana zadania, a jednocześnie dbając o własne interesy. W obliczu politycznych i społecznych napięć w Europie, sułtan zleca jej delikatną misję, uwiedzenie żony brytyjskiego dyplomaty, by w ten sposób móc wpływać na politykę mocarstwa. Czy jego plan się powiedzie? Czy ambitna faworyta zrealizuje postawione przed nią zadanie? Czy Kim uda się poznać i zrozumieć przeszłość babki? Jaką cenę będzie musiała za to zapłacić?

Dżinn t 1-2 1 Gitarą Rysowane

Dufaux zgrabnie opowiada historię obu kobiet, płynnie przenosząc czytelnika pomiędzy planami czasowymi. Obie rzeczywistości przenikają się, a paralelność doświadczeń, które stają się udziałem obu głównych bohaterek, pozwala czytelnikom lepiej zrozumieć naturę specyficznej, acz niewypowiedzianej więzi pomiędzy Kim Nelson a jej antenatką. Szczególne słowa pochwały należą się scenarzyście za realistyczne odtworzenie realiów społecznych, politycznych i kulturowych Stambułu schyłku potęgi Imperium Osmańskiego. Historia stanowi tło dla dobrze opowiedzianej historii kryminalnej z elementami erotycznymi.

We wstępie do albumu Faworyta Jean Dufaux napisał: „Kiedy przywołujemy wyobrażenia haremu, przychodzą nam do głowy liczne klisze. Wyparcie ich wszystkich byłoby błędem. To właśnie w tych kliszach zapisuje się nasza dobra i zła świadomość. Ciało kobiety zawsze pozostanie narzędziem najwyższej władzy, któremu mężczyźni ulegają. Historia nieraz tego dowiodła. Klisza wyznacza drogę. A jednocześnie gra zachowuje pewną subtelność”. Twórcy serii Dżinn na wspomnianych kliszach budują zmysłową opowieść, w której władza, namiętności i seksualne fantazje sprawiają, że stereotypowe wyobrażenia okazują się pozorami.

Dżinn t 1-2 2 Gitarą Rysowane

Realistyczne rysunki Any Miralles budują nastrój opowiadanej historii. Miralles nasyciła swoje rysunki subtelną erotyką. Ponadto rysowniczka potrafiła znakomicie oddać otoczenie, w którym rozgrywają się poszczególne sceny komiksu. Przyglądając się jej ilustracjom, czytelnik może niemalże poczuć klimat miejsc, które odwiedzają bohaterowie pierwszych tomów serii Dżinn.

Dżinn to najlepszy z komiksów Jeana Dufaux, z którymi miałem okazję się zapoznać. Wciągająca intryga, rozgrywająca się w dwóch planach czasowych, pieczołowicie odwzorowane realia oraz znakomite rysunki Any Miralles składają się na ponad sto stron wciągającej lektury. Mam nadzieję, że na zamknięcie pierwszego cyklu nie trzeba będzie czekać zbyt długo. A na następne również.


Dżinn, t. 1: Faworyta, t. 2: 30 dzwoneczków (Djinn, 1 – La Favorite, 2 – Les 30 Clochettes), scen. Jean Dufaux, rys. Ana Miralles, tłum. Wojciech Birek, Scream Comics, Łódź 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

4 komentarze

  1. świetnie pokolorowane! Na pewno trafi u mnie na półkę 😀

  2. Z komiksów czytałam tylko „Donaldy” jako dziecko – ale kreska naprawdę świetna i fabuła też wydaje się interesująca 🙂

    • Wojciech Lewandowski pisze:

      Zdecydowanie jest interesująca W przyszłym miesiącu pojawi się drugi tom serii, który domyka pierwszy cykl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.