Corto Maltese: Tango

Corto Maltese tom 10 Tango Imaginaria

Corto Maltese nie przestaje wikłać się w skomplikowane przygody. Tym razem los rzucił go do Ameryki Południowej, w której będzie musiał stawić czoła kolejnym niebezpieczeństwo. Opowiedziana w tomie Tango historia, podobnie do tej z Młodości, ukazuje tajemnice przeszłości protagonisty komiksowej serii.

Corto Maltese tom 10 Tango Okładka Gitarą RysowaneAmeryka Południowa na początku dwudziestego pierwszego wieku nie należała do szczególnie bezpiecznych miejsc. W 1923 roku Coro Maltese powraca do Argentyny, aby pomóc przyjaciółce. Od razu wikła się w kryminalną aferę, która ociera się o polityczne elity. Wątki sprawy prowadzą do barwnej przeszłości bohatera komiksu, który w towarzystwie znanych amerykańskich bandoleros grasował w Patagonii. Czy przeszłość Corto Maltese pomoże mu w udzieleniu pomocy przyjaciółce, czy stanie się przeszkodą uniemożlwiającą mu działanie

Hugo Pratt jak zawsze wplątuje protagonistę swojej komiksowej serii w wielkie wydarzenia historyczne, wobec których jednostki najczęściej okazują się bezradne. Pozwala mu to na ukazanie bardziej romantycznej strony głównego bohatera, który gotów jest pomagać przyjaciołom bez względu na cenę. Maska cynicznego łowcy przygód zdaje się skutecznie chronić go przed wynikającymi z takiego podejścia konsekwencjami.

Corto Maltese tom 10 Tango 1 Gitarą Rysowane

Od strony wizualnej Tango przypomina tom Młodość. Podobnie prezentuje się układ plansz, a także większa statyczność narracji. Mniej w Tangu dynamicznej akcji, a więcej rozmów i rozwiązywania kryminalnych tajemnic.

Dziesiąty tom przygód Corto Maltese czyta się znakomicie. Hugo Pratt powoli wciąga czytelnika w intrygę, która zdaje się stopniowo nabierać tempa niczym tytułowy taniec. Klasyka komiksu, którą warto poznać.


Corto Maltese, t. 10: Tango (Corto Maltese, vol. 10: Tango), scen. i rys. Hugo Pratt, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2019.


Recenzje poprzednich tomów znajdziecie tu:

1. Opowieść słonych wód
2. Pod znakiem Koziorożca
3. Zawszę trochę dalej
4. Przygody celtyckie
5. Przygody etiopskie
6. Corto Maltese na Syberii
7. Baśń wenecka
8. Złoty dom w Samarkandzie
9. Młodość

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.