Hellboy: Lichwiarz / Trollowa wiedźma
Czwarta odsłona nowego zbiorczego wydania składa się z krótszych opowieści o piekielnym chłopcu. Lichwiarz / Trollowa wiedźma to także tom, w którym historie o Hellboyu rysowane są przez innych niż Mike Mignola rysowników. Zebrane w tym wydawnictwie opowieści w czasie prac nad filmami o przyjaznym przybyszu z piekła, co utrudniało twórcy postaci pełne skupienie się na nowych komiksach.
Tom Lichwiarz / Trollowa wiedźma zawiera jedną dłuższą historię oraz kilka krótszych, które pierwotnie zostały opublikowane w licznych antologiach, bądź jako na przykład dodatek do gry komputerowej. Ten komiks, zatytułowany Ci, którzy na statkach ruszyli na morze, to zresztą jedna z ciekawszych historii zamieszczonych w recenzowanym zbiorze.
Całość otwiera najdłuższa z opowieści Lichwiarz narysowana przez Richarda Corbena. Choć Hellboy bardziej sprawia w niej rolę obserwatora wydarzeń, niż głównego bohatera, to jednak całość urzeka klimatem oraz specyficznym poczuciem humoru. Historia ta osadzona jest w Appalachach, które Mignola, jak pisze w zamieszczonym na końcu tomu Notatniku, zawsze chciał uczynić miejscem akcji. Autor scenariusza kreatywnie miesza różne legendy i opowieści, by stworzyć fascynującą i wciągającą opowieść. To, moim zdaniem, jest najlepsza z historii zebranych w tym tomie.
W pamięć zapaść też może znakomity od strony graficznej, za którą odpowiedzialny był P, Craig Russel, Wampir z Pragi. Historia nie należy do skomplikowanych, ale ogląda się ją z dużym zainteresowaniem. Atmosferą urzeka W świątyni molocha, którego akcja rozgrywa się w scenerii portugalskiego miasteczka. Z kolei nastrojowy Ghul powinien przypaść do gustu miłośnikom poezji i dzieł Williama Shakespeare’a. Duże wrażenie robi także przepełniona smutkiem Trollowa wiedźma, w której Hellboy jest bardziej odbiorcą, niż czynnikiem sprawczym opowieści.
Atutem Lichwiarza / Trollowej wiedźmy jest jej różnorodność graficzna. Każdy ze współpracujących Mignolą rysowników dodaje coś od siebie do stworzonego przezeń świata. Rysownikom udało się także zachować graficzny charakter całości, dzięki czemu nie mamy wątpliwości, że czytając kolejne historie nadal jesteśmy Mingnolaverse.
Czwarty tom opowieści o „piekielnym chłopcu” to udana pozycja, której fragmenty na długo zapadają w pamięć. Pozycja nie tylko dla fanów Hellboya, choć pewnie oni najbardziej docenią zawartość Lichwiarza / Trollowej wiedźmy.
Hellboy, t. 4: Lichwiarz. Trollowa wiedźma (Hellboy Library Edition Volume 4: Hellboy The Crooked Man and The Troll Witch), scen. Mike Mignola, rys. Mike Mignola, Richard Corben, Joshua Dysart, Jason Shawn Alexander, P. Craig Russel, tłum. Maciej Drewnowski, Tomasz Sidorkiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2018.
O poprzednich tomach serii Hellboy można przeczytać tutaj
1. Nasienie zniszczenia / Obudzić diabła
2. Spętana trumna / Prawa ręka zniszczenia
3. Zdobywca Czerw / Dziwne miejsca