Hellboy: Zdobywca Czerw / Dziwne miejsca

Hellboy tom 3 Zdobywca Czerw Dziwne miejsca Gitarą Rysowane

„To jest punkt zwrotny”, stwierdza we wprowadzeniu do trzeciego tomu nowego wydania Scott Allie, i trudno się z nim nie zgodzić. Tom Zdobywca Czerw / Dziwne miejsca zmienia bowiem znacząco sytuację głównego bohatera. Hellboy podejmuje trudną decyzję, z której konsekwencjami musi się zmierzyć. Jego historia w pewnym sensie zaczyna się od nowa.

Hellboy tom 3 Zdobywca Czerw Dziwne miejsca Okładka Gitarą RysowaneTom Zdobywca Czerw / Dziwne miejsca zawiera trzy historie. Obok tytułowego na całość składają się także dwa krótsze komiksy: Trzecie życzenie i Wyspa. Zdobywca Czerw to, w moim przekonaniu, jedna z najlepszych opowieści o piekielnym chłopcu. Jest w niej wszystko, za co można pokochać opowieści tworzone przez Mike’a Mignolę. Demony, ciągłe odkrywanie kolejnych elementów przeszłości głównego bohatera, akcja oraz etyczne dylematy, które doprowadzają do przesilenia. Nie brak też postaci, które na długo zapadają w pamięć, jak Homar Johnson. Wszystkie te elementy układają się w znakomitą historię, która nie powinna nikogo pozostawić obojętnym.

Historie Trzecie życzenie i Wyspa opowiadają o wydarzeniach mających miejsce podczas afrykańskiej podróży Hellboya. Trzecie życzenie to kolejna historia, w której demoniczne istoty obawiają się przeznaczenia, które może wypełnić się za sprawą piekielnego chłopca. Czy uda im się wcielić okrutny plan uratowania świata przed Hellboyem?

Z kolei Wyspa to opowieść, która zbiera w jednym miejscu wiedzę o świecie przedstawionym i roli jaką do odegrania ma Hellboy, a zwłaszcza jego potężna ręka. Jak napisał w posłowiu Mignola, taki charakter tej opowieści był odpowiedzią na powstające filmowe przygody piekielnego chłopca. Pisząc ją, autor chciał przypomnieć swoją wizję Hellboya, która mogła zostać przytłoczona filmowym obrazami.

Hellboy tom 3 Zdobywca Czerw Dziwne miejsca 1 Gitarą Rysowane

O rysunkach Mike’a Mignoli niewiele nowego można tu napisać, poza tym kolejny tom przygód Hellboya to uczta dla oka. Jego talent doskonale pokazują dołączone do tomu Zdobywca Czerw / Dziwne miejsca szkice oraz plansze niewykorzystanej pierwotnej wersji Wyspy.

Trzeci tom opowieści o „piekielnym chłopcu” to znakomita lektura, do fragmentów której chce się często wracać. Fani komiksowej grozy powinni bezwzględnie sięgnąć po Zdobywcę Czerwia / Dziwne miejsca.


Hellboy, t. 3: Zdobywca Czerw / Dziwne miejsca (Hellboy Library Edition Volume 3: Hellboy Conqueror Worm and Strange Places), scen. i rys. Mike Mignola, przeł. Miłosz Brzeziński, Maciej Drewnowski, Egmont Polska, Warszawa 2018.


O poprzednich tomach serii Hellboy można przeczytać tutaj:

1.  Nasienie zniszczenia / Obudzić diabła
2.  Spętana trumna / Prawa ręka zniszczenia

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.