Arzach. Szalony Erektoman. Wakacje Majora

Moebius Arzach Szalony Erektoman Wakacje Majora Imaginaria

Album Moebiusa Arzach. Szalony Erektoman. Wakacje Majora naprawdę trudno podsumować – i niełatwo czytać. Tom zbiera klasyczne, eksperymentalne prace Jeana Girauda i jest bardzo zróżnicowany. Większość prac jest krótka i pozbawiona tradycyjnej fabuły. Dużego skupienia wymaga śledzenie warstwy wizualnej.

Moebius Arzach Szalony Erektoman Wakacje Majora Okładka Gitarą RysowaneLiczące zaledwie sześć plansz Zboczenie, w którym jadąca na wakacje rodzina doświadcza nieprawdopodobnych zdarzeń, jest w zamyśle autora, jak pisze on we wstępie, parabolą życia: „jeśli będziecie się poruszać drogami wyznaczonymi przez zasady społeczne, wszystko będzie dobrze, ale jeśli zboczycie z drogi, czekają was dziwne przygody”. O tak, naprawdę dziwne, oniryczne.

Jeszcze mniejszą spójnością fabularną charakteryzuje się dłuższy, prawie pozbawiony tekstu Arzach. Bohater (w kolejnych epizodach określany jako Harzack, Harzac, Harzak, Arzak, Harzakc, Harzach, Arrzak…) ubrany w charakterystyczną czapkę lata na mechanicznym pterodaktylu ponad fantastycznymi, ponurymi krajobrazami (szkielety, ruiny gigantycznego mostu, dziwny pojazd-góra) i podejmuje szereg działań, których sensu trudno dociec. I doprawdy niewiele pomagają zawarte na ostatnich planszach wyjaśnienia, zaczynające się od słów: „Jestem Arzach, ostatni z pterowojowników! Kontemplujcie szkarłatny kamień, boski embrion”. Dowiadujemy się za to, jak doszło do dziwnych przygód rodziny ze Zboczenia.

Również nieco dłuższy komiks Szalony Erektoman to zwariowany żart. Erotomanka Dama Kowalska i dziwna społeczność zamieszkująca kilka planet (Stemesol, Suldaj?) rywalizują o możliwość skorzystania z nadzwyczaj okazałej erekcji pewnego człowieka. Planszom, na których rozwija się historia, towarzyszą (zawsze po lewej) plansze ukazujące rozpad i metamorfozę mężczyzny (autor?).

Moebius Arzach Szalony Erektoman Wakacje Majora 1 Gitarą Rysowane

Ostatnią część tomu zajmuje komiks sensacyjno-absurdalny Płatny zabójca oraz kilka miniatur, których szczególnie zabawna jest Przygoda pogromcy kieszonkowców i Split – mały pionier przestrzeni. W finałowym Polowaniu na Francuza na wakacjach każda plansza stanowi mini-odcinek, a intryga dotyczy pogoni na… samotnym molo pośrodku Oceanu Atlantyckiego.

Cóż znać wypada, jednak przyjemność lektury będzie w tym przypadku dana chyba tylko największym koneserom…


Arzach. Szalony Erektoman. Wakacje Majora (Arzach, Le Bandard fou, Les Vacances du Major), scen. i rys. Moebius, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2018.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.