Hellboy: Nasienie zniszczenia / Obudzić diabła

Hellboy Tom 1 Gitarą Rysowane

Hellboy, jak napisał Alan Moore we wstępie do Obudzić diabła, jest „alchemiczną miksturą. Silną, pieniącą się, musującą w kotle stojącym w pracowni jakiegoś Szalonego Naukowca. Album, który trzymacie w rękach, to destylat wszystkiego, co najlepsze w komiksie, tworzący pyszne, ciemne, rubinowe wino. Usiądźcie i wychylcie kielich do dna, a potem czekajcie na to, co się z wami stanie. (…) Hellboy to paszport do raju wspaniałej rozrywki, z którego możecie już nie chcieć nigdy wyjść”. Słowa brytyjskiej legendy komiksu mogłyby wystarczyć za recenzję pierwszego tomu nowego wydania przygód bohatera z piekła rodem. Jego pojawienie się na rynku jednym pozwoli odbyć sentymentalną podróż do komiksowych lektur młodości, innym zaś umożliwi poznanie kultowej postaci.

Hellboy Tom 1 Okładka Gitarą RysowaneW pierwszym tomie nowego wydania zebrano dwie historie: Nasienie zniszczenia oraz Obudzić diabła. W pierwszej możemy poznać pochodzenie głównego bohatera, którego przybycie na ziemię nie było przypadkowe. Przywołany przez współpracującego z nazistowskimi okultystami Rasputina główny bohater miał być bronią umożliwiającą odwrócenie losów wojny. Jednak Hellboy trafił w ręce przeciwników nazistów i jego losy potoczyły się inaczej. Został badaczem zjawisk paranormalnych pracującym dla Biura Badań Paranormalnych i Obrony (ich przygody będą ukazywać się równolegle do przygód „piekielnego chłopca” w analogicznym wydaniu).

Pierwsze plansze Nasienia zniszczenia ukazują genezę bohatera, natomiast opisane w tomie wydarzenia toczą się wokół jednego ze śledztw prowadzonych przez Biuro Badań Paranormalnych i Obrony. Tajemnicze żabie stwory zamordowały „ziemskiego ojca” Hellboya, który wraz ze współpracownikami pragnie rozwikłać tę zagadkę. Czy ma ona coś wspólnego z wyprawą rodziny Cavendishów pragnących odkryć sekrety mrocznej jaskini pośrodku oceanu lodu? Scenariusz Nasienia zniszczenia napisał John Byrne. Znakomicie ubrał w słowa wymyśloną i narysowaną przez Mignolę opowieść, w której roi się od subtelnych nawiązań do twórczości Howarda Phillipsa Lovecrafta. Historia wciąga, nawet czytana kolejny raz, a śledzenie zmagań Hellboya z jego głównym wrogiem dostarcza sporo przyjemności.

Hellboy Tom 1 2 Gitarą Rysowane

Tworząc Obudzić diabła, drugą z zamieszczonych w tomie historii, Mike Migniola polegał wyłącznie na własnych siłach. Śledztwo prowadzone w sprawie tajemniczego Vladimira Giurescu, który prawdopodobnie jest wampirem, doprowadza Hellboya i jego współpracowników do konfrontacji z dobrze mu znanymi przeciwnikami. Śledząc zmagania głównego bohatera z jego przeciwnikami, zaczynamy też lepiej rozumieć to, kim właściwie jest Hellboy, choć Mignola umiejętnie odsłania jedynie drobny fragment tajemnicy.

Mingola płynnie włączył do świata Hellboya wampira inspirowanego postacią hrabiego Draculi z powieści Brama Stokera. W opowieści ponownie spotykamy Rasputina, który po raz kolejny zamierza zrealizować swój upiorny plan, ale na jego drodze staje „piekielny chłopiec”. Obudzić diabła to bardziej złożona opowieść, dobrze ukazująca dojrzewanie Mignoli jako samodzielnego twórcy. Z kolei obie historie zebrane w pierwszym tomie nowego wydania Hellboya, pokazują początki barwnego świata, w którym Mignola, korzystając z popularnych motywów opowieści grozy, tworzy nową, fascynującą jakość. Ponadto całość okraszona jest specyficznym czarnym humorem, a rozdarty miedzy swoją prawdziwą a ludzką naturą Hellboy okazuje się wielowymiarową postacią, której zmagania ze sobą oraz ze światem zewnętrznym ogląda się dużym zainteresowaniem.

Hellboy Tom 1 1 Gitarą Rysowane

Obok głównych opowieści w pierwszym tomie nowego wydania Hellboya można także przeczytać dwie czteroplanszowe historie: Mike Mignola przedstawia: Hellboy (pochodzący z San Diego Comic-Con Comics #2) oraz Mike Mignola przedstawia: Hellboy. Najlepszy na świecie badacz zjawisk paranormalnych (pochodzący z Comics Buyers Guide # 1070). W tej drugiej mocno czuć klimat komiksowych historii grozy wydawanych przez EC Comics.

Wydanie uzupełniają liczne szkice wykonane przez Mignolę w trakcie prac nad komiksowym światem Hellboya. Wszystkie zostały opatrzone komentarzem autora, dzięki którym możemy poznać kulisy prac nad poszczególnymi postaciami, a także poznać postaci, które na zawsze pozostały jedynie w szkicowniku autora.

Hellboy to lektura obowiązkowa dla fanów komiksów. Ucieszy zwłaszcza wielbicieli dobrze napisanych i narysowanych opowieści grozy, jednak każdy czytelnik komiksów znajdzie w tych opowieściach coś dla siebie.


Hellboy, t. 1: Nasienie zniszczenia / Obudzić diabła (Hellboy Library Edition Volume 1: Hellboy Seed of Destruction and Wake the Devil), scen. Mike Mignola, John Byrne, rys. Mike Mignola, przeł. Miłosz Brzeziński, Maciej Drewnowski, Tomasz Sidorkiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. 31 maja 2018

    […] które pokazują różne momenty z życia bohatera. Czasem rozwijają one wątki pojawiające się w pierwszym tomie nowego wydania, a część stanowi niezależne […]

  2. 16 września 2018

    […] Nasienie zniszczenia / Obudzić diabła 2.  Spętana trumna / Prawa ręka […]

  3. 7 lutego 2019

    […] Nasienie zniszczenia / Obudzić diabła 2. Spętana trumna / Prawa ręka zniszczenia 3. Zdobywca Czerw / Dziwne […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.