Ołówkiem #37: Komiksy dla „młodszych” czytelników (16)

Ołówkiem 37 Imaginaria

Od czasu do czasu przeglądam komiksy dla młodszych czytelników. Często wspólnie z nimi poznaję ofertę wydawniczą do nich skierowaną. Trzy propozycje zasugerowane przez grupę docelową przedstawiam poniżej.

Lucky Luke: Góry Czarne

Lucky Luke tom 22 Góry Czarne Okładka ImaginariaCzas na kolejne spotkanie z rewolwerowcem strzelającym szybciej niż własny cień. Tym razem bohater komiksu stanie przed wyzwaniem niezwykle trudnym, które może przerastać możliwości zwykłego śmiertelnika. Obcowanie z wybitnymi naukowymi umysłami, może być bowiem nadzwyczaj wyczerpujące.

Na prośbę władz Stanów Zjednoczonych Lucky Luke ma objąć swoją ochroną ekspedycję naukową mającą ocenić czy ziemie znajdujące się za tytułowymi Górami Czarnymi nadają się do zamieszkania. Zadanie to utrudniać może fakt, że na tych terenach mieszkają wojowniczy Czejenowie. Ponadto, pomysł zasiedlenia tych ziem nie przypadł do gustu wszystkim waszyngtońskim politykom. Niektórzy z nich zrobią wiele by ekspedycja zakończyła się fiaskiem. Lucky Luke musi zatem zadbać by grupa niesfornych naukowców zdołała dotrzeć za Góry Czarne, ocenić perspektywy osadnictwa na tamtejszych ziemiach oraz powrócić w możliwie jednym kawałku.

Góry Czarne to kolejna klasyczna opowieść autorstwa René Goscinny’ego i Morrisa. Zawiera wszystkie elementy, za które czytelnicy pokochali ich prace. Pełno tu humoru, nie brak akcji, a także zaskakujących rozwiązań fabularnych. Pozory mogą bowiem bardzo mylić, a z na pierwszy rzut oka roztrzepani naukowcy mogą okazać się całkiem wytrawnymi odkrywcami. Czytelnikowi nie braknie okazji do dobrej zabawy i licznych uśmiechów.

Lucky Luke tom 22 Góry Czarne Plansza Imaginaria

Fibi i Jednorożec: Pod znakiem jednorożca

Fibi i Jednorożec tom 5 Pod znakiem jednorożca Okładka ImaginariaKomiksowa opowieść o Fibi i Marigold nieodmiennie dostarcza czytelniczej radości. Piąty tom ich przygód, podobnie jak poprzednie, oferuje mieszankę humorystyczno-filozoficznej opowieści o przyjaźni i dojrzewaniu. A wszytko to opowiedziane w lekki sposób, który ułatwia rozdzielnie rozrywkowej i pogłębionej lektury komiksowych pasków.

W tomie Pod znakiem jednorożca na bohaterki czeka wiele wyzwań. Trzeba znaleźć atrakcyjne przebranie na Halloween, wytrzymać rozłąkę z przyjaciółką, która wybrała się do spa dla jednorożców, a także przebrnąć przez wakacyjne lektury. A to tylko kilka spraw, którymi będą musiały się zająć. Cóż, życie do łatwych nie należy i niewiele w tym pomaga posiadanie przyjaciółki obdarzonej magicznymi mocami.

Dana Simpson nadal potrafi bawić przygodami Fibi i Marigold. Autorka stosuje trochę ograne chwyty, ale te akurat znakomicie sprawdzają się w przyjętej przez nią formule. Kolejne paski czyta się z uśmiechem na twarzy, gdyż dawka humoru jaką oferuje ta seria jest całkiem spora.

Najważniejsze w całej historii jest jednak to, że stanowi wspaniałą opowieść o przyjaźni, która jest prawdopodobnie jedną z najważniejszych rzeczy w życiu. Siła prawdziwej przyjaźni potrafi sprawić, że wszystkie kłopoty będzie można przezwyciężyć. Fibi i Marigold są na dobrej drodze, by taką więź stworzyć.

Fibi i Jednorożec tom 5 Pod znakiem jednorożca Plansza Imaginaria

Yakari: Więźniowie wyspy

Yakari tom 9 Więźniowie wyspy Okładka ImaginariaDziewiąte spotkanie z młodym przedstawicielem plemienia Siuksów przynosi kolejną przygodę, podczas której Yakari będzie musiał wykazać się odwagą oraz sprytem. Jednak nie ma chyba takiej sytuacji, z której młody Indianin nie wyszedłby obronną ręką.

Wyprawa, na którą udają się Yakari, Tęcza i Mały Piorun, okaże się bardziej zaskakująca niż spodziewali się młodzi bohaterowie. Odcięci przez długotrwałą ulewę na powstałej w jej wyniku wyspie, będą oni musieli znaleźć sposób, aby powrócić do wioski. Jednak zanim to uczynią spotkają innych uciekinierów, którzy będą potrzebowali pomocy. Ich tropem podąża bowiem prześladowca, który stanowi poważnie zagrożenie. Czy Yakari i jego przyjaciele będą w stanie im pomóc? Czy uda im się powrócić do wioski?

Kolejna odsłona przygód młodego Siuksa i jego przyjaciół bawi równie dobrze jak poprzednie. Job i Derib opowiadają wciągającą historię, w której osaczeni bohaterowie muszą stawić czoła groźnemu przeciwnikowi. Po raz kolejny udaje im się subtelnie przemycić rozważania o wadze przyjaźni oraz o konieczności pomagania słabszym. Autorom udało się stworzyć znakomitą serię, która bawi, ale także potrafi wiele nauczyć o wadze podstawowych wartości i szacunku do przyrody i jej mieszkańców.

Yakari tom 9 Więźniowie wyspy Plansza Imaginaria


Lucky Luke, t. 21: Góry Czarne (Les Collines noirs), scen. René Goscinny, rys. Morris, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2021.

Fibi i jednorożec, t. 5: Pod znakiem jednorożca (Unicorn Crossing: Another Pheobe and her Unicorn Adventure Volume 5), scen. i rys. Dana Simpson, tłum. Mateusz Lis, Komiksy są super!, Egmont Polska, Warszawa 2021.

Yakari, t. 9: Więźniowie wyspy (Yakari: Les prisonniers de l’île), scen. Job, rys. Derib, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 8 czerwca 2021

    […] Lucky Luke musi mierzyć się z coraz bardziej wyszukanymi przeciwnikami. W większości miejsc na Dzikim Zachodzie stróże prawa wspomagani przez lokalną społeczność bronili osadników przed bandytami. Niestety w Fort Smith sytuacja wygląda zgoła odmiennie. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.