Trolle z Troy, tom 2

Trolle z Troy tom 2 Imaginaria

Sympatyczne trolle powracają. Podobnie jak w poprzednim tomie zbiorczego wydania komiksu Trolle z Troy w tym zamieszczono także cztery albumy z przygodami tych niesfornych stworzeń. Na mieszkańców Falompu znów czyhają liczne niebezpieczeństwa oraz wyrafinowani przeciwnicy.

Trolle z Troy tom 2 Okładka Gitarą RysowaneAlbumy zebrane w pierwszym tomie zbiorczego wydania układały się w dłuższą przygodę udziałem jego bohaterów. Składające się na drugi zbiór historie stanowią bardziej zwarte opowieści, jednak powracają w nich dobrze znani antagoniści głównych bohaterów serii. Czcigodny Risto Furiatu, pełniący funkcję naczelnego mędrca Akademii Eckmulskiej, wciąż knuje kolejne spiski przeciw trollom z Falompu. Nie waha się nawet w tym celu skorzystać z pomocy pogardzanej specjalisty od nauki. Gotów jest także zatrudnić ekipę do zadań niewykonalnych, skorzystać z usług zespołu rockowego czy wyjątkowych talentów licznych uczniów Akademii. Jednak niewiele to daje, gdyż trolle nie zamierzają łatwo sprzedać swojej skóry.

Kolejne albumy stworzonej przez Christophe’a Arlestona serii ukazują przekomiczne zmagania ludzi z trollami. Wzajemne uprzedzenia członków obu tych społeczności stanowią źródło licznych dowcipów. Sprawny i pomysłowy przekład sprawia, że wiele elementów humorystycznych nabiera lokalnego charakteru, lepiej bawiąc rodzimych czytelników.

Źródłem wielu żartów są stereotypy, poprzez które postrzegają się ludzie i trolle. We wzajemnym zrozumieniu nie pomagają też kulinarne upodobania mieszkańców Falompu. Tym, co urzeka w społeczności Trolli z Troy to proste zasady jej funkcjonowania, które sprzyjają dobremu samopoczuciu i jeszcze lepszej zabawie jej członków. Jeśli coś staje na drodze ich rozrywkom i głodowi, raczej nie ma szans.

Trolle z Troy tom 2 1 Gitarą Rysowane

Jean-Louis Mourier wspaniale podkreśla humorystyczne walory serii. Cartoonowe przerysowanie połączone z elementami realistycznymi znakomicie oddaje naturę świata przedstawionego. Artyście nie brak inwencji w portretowaniu scenerii, której bogactwo sprawia wiele wizualnej przyjemności.

Trolle z Troy to sympatyczna rozrywka, która przypadnie do gustu zwłaszcza fanom humorystycznego fantasy. A spotkania z sympatycznymi trollami szybko się chyba nie skończą, gdyż jeszcze trochę albumów tej serii pozostało nieopublikowanych po polsku.


Trolle z Troy, t. 2: Czary cudotwórczyni, Trolle we mgle, Pióra mędrca, Rock’n’troll (Trolls de Troy: 5. Le Maléfices de la Thaumaturge; 6. Trolls dans la brume; 7. Plume de sage; 8. Rock’n’Troll Attitude), scen. Christophe Arleston, rys. Jean-Louis Mourier, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.