Ołówkiem #39: Komiksy dla „młodszych” czytelników (17)
Od czasu do czasu przeglądam komiksy dla młodszych czytelników. Często wspólnie z nimi poznaję ofertę wydawniczą do nich skierowaną. Cztery propozycje zasugerowane przez grupę docelową przedstawiam poniżej.
Smerfy: Zupa ze Smerfów
Wielki głód potrafi dać się we znaki nawet najsilniejszym, a czasem także otoczeniu głodującego. W zamku złego czarownika Gargamela zjawia się ciągle głodny Pasibrzuch. Aby zaspokoić potrzeby głodomora Gargamel postanawia uraczyć go zupą ze Smerfów. Jednak, żeby sporządzić takie danie, trzeba mieć stosowne składniki. Niestety czarownik nie zna drogi do wioski niebieskich ludzików. Czy uda mu się wykorzystać niespodziewanego gościa do pozbycia się znienawidzonych Smerfów?
Komiks Peyo i Ivana Delporte’a to przed wszystkim pochwała pomysłowości w obliczu poważnego zagrożenia. Nie jest wszak niczym przyjemnym perspektywa bycia pożartym. Wszystko to zostało przyprawione znakomitym poczuciem humoru oraz zaprezentowane wspaniałą kreską Peyo.
Obok głównej historii zawartość tomu uzupełniają jedno lub kilku planszowe historie, wśród których centralne miejsce zajmuje ta opowiadająca o powrocie Smerfetki. Pełno w nich charakterystycznego dla tej serii humoru oraz pomysłowych rozwiązań fabularnych. Kolejny klasyczny komiks, który warto podsunąć młodszym odbiorcom.
Lucky Luke: Belle Starr
Lucky Luke musi mierzyć się z coraz bardziej wyszukanymi przeciwnikami. W większości miejsc na Dzikim Zachodzie stróże prawa wspomagani przez lokalną społeczność bronili osadników przed bandytami. Niestety w Fort Smith sytuacja wygląda zgoła odmiennie.
Eskortując pojmanego bandytę Lucky Luke trafia do miasteczka, w którym dzieją się rzeczy dziwne. Przestępcy zamiast do więzienia trafiają za kaucją pod opiekę tytułowej Belle Starr. Teoretycznie mają oni przechodzić na jej ranczo Younger’s Bend proces resocjalizacji. Czy jednak tak się dzieje? Skąd najsłynniejsza kobieta na Dzikim Zachodzie ma środki na prowadzenie szeroko zakrojonych działań charytatywnych? Prawda może okazać się bardzie skomplikowana niż to na początku wyglądało.
Belle Starr to sześćdziesiąty czwarty tom przygód Lucky Luke’a, który narysował Morris do scenariusza Xaviera Fauche’a. Ten inspirował się legendarnymi postaciami Dzikiego Zachodu, które w nieco bardziej karykaturalnej wersji trafiły na komiksowe karty. Nie zabrakło oczywiście dawnych wrogów Lucky Luke’a, którzy pod opieką Belle Starr nie zamierzają bynajmniej zaprzestać przestępczej działalności. Fauche i Morris tworzą zgrabną i pełną humoru opowieść, która przypadnie do gustu wielbicielom serii.
Czarolina: Tajemnica mojego pochodzenia
Seria o przygodach młodej fantastykolożki przykuwa uwagę wspaniałymi rysunkami oraz ciekawą fabułą, w której umiejętnie mieszają elementy opowieści dla nastolatków z fantastyką. Trzeci tom Czaroliny przybliża nas do rozwiązania tajemnicy pochodzenia głównej bohaterki.
Kurs fantastykologii odbywający się na wyspie Vorn przerywają co jakiś czas tajemnicze wydarzenia. Willa nadal prowadzi śledztwo w związku w wydarzeniami opisanymi w poprzednim tomie serii. Jest ona przekonana, że sprawca nadal pozostaje niewykryty. Z kolei Czarolinie ukazuje się tajemnicze stworzenie, które widzi tylko ona. Dlaczego pojawiło się ono teraz i co to oznacza? Czy nad bohaterami opowieści wisi niebezpieczeństwo i czy ma ono związek z tajemnicą pochodzenia głównej bohaterki?
Sylvia Douyé dość płynnie prowadzi narrację, choć czasem zdarzają jej się mniej zgrabne przejścia pomiędzy poszczególnymi scenami. Scenarzystka umiejętnie zagęszcza atmosferę sprawiając, że czytelnik stara się coraz bardziej rozwikłać zagadkę pochodzenia Czaroliny. Z kolei Paola Antista po raz kolejny czaruje plastyczną wyobraźnią ukazują bogactwo magicznych stworzeń zamieszkujących wyspę Vorn i jej okolice.
Tajemnica mojego pochodzenia to udana kontynuacja opowieści o młodej badaczce fantastycznych istot. Akcja toczy się w umiarkowanym tempie pozwalając przyjrzeć się różnym aspektom bogatego świata przedstawionego. Całość kończy się zaś cliffhangerem zaostrzającym apetyt kolejną odsłonę historii.
Yakari: Więźniowie wyspy
Przygody zdaja się imać młodego przedstawiciela plemienia Siuksów. Yakari zawsze gotowy jest stawić czoła wyzwaniom oraz nieść pomoc potrzebującym istotom. Tym razem beztroska zabawa może skończyć się niewesoło.
Zwabiony w krainę niekończących się korytarzy Yakari pragnie odkryć, kto ściągnął go w to intrygujące miejsce. Znaki, które pewnego ranka doprowadziły go w to dziwne miejsce oraz tajemnicze postaci zachęcającego do zabawy, wystarczająco pobudziły wyobraźnię młodego Indianina. Niezwykłe zaproszenie stanie się początkiem niezwykłej, ale też momentami bardzo niebezpiecznej przygody.
Wielka nora, dziesiąty tom opowieści o Yakarim, po raz kolejny oferuje najmłodszym czytelnikom zajmującą lekturę. Znaleźć w nim można wszystko, za co wielbiciele polubili tę serię: humor, przygodę oraz dreszczyk emocji. Wszystko to narysowane zostało przejrzystą kreską oraz opowiedziane w sposób przystępny nawet dla osób rozpoczynających przygodę z samodzielnym czytaniem. Już wkrótce na półki trafi kolejny tom ten znakomitej serii.
Smerfy, t. 10: Zupa ze Smerfów (La soupe aux Schtroumpfs), scen. Peyo, Yvan Delporte, rys. Peyo, tłum. Maria Mosiewicz, Przygody Smerfów, Egmont Polska, Warszawa 2021.
Lucky Luke, t. 64: Belle Starr (Belle Starr), scen. Xavier Fauche, rys. Morris, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2021.
Czarolina, t. 3: Tajemnica mojego pochodzenia (Sorceline 3: Au couer de mes zoorigines), scen. Sylvia. Douyé, rys. Paola Antista, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2021.
Yakari, t. 10: Wielka nora (Yakari: Les prisonniers de l’île), scen. Job, rys. Derib, tłum. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2021.
1 Odpowiedź
[…] dobrze. Legendarny pogromca bandytów grasujących na Dzikim Zachodzie, nie zawsze był jednak odważnym łowcą nikczemników. Jaki był Lucky Luke jako dziecko? – pytanie to mogło pojawiać się od czasu do czasu w […]