Ołówkiem #29: Komiksy dla „młodszych” czytelników (9)

Ołówkiem 29 Imaginaria

Od czasu do czasu przeglądam komiksy dla młodszych czytelników. Często wspólnie z nimi poznaję ofertę wydawniczą do nich skierowaną. Kilka propozycji zasugerowanych przez grupę docelową przedstawiam poniżej.

Kraina Lodu. Ukryta moc

Kraina Lodu Ukryta moc Okładka ImaginariaWykreowany przez Disneya świat animacji Kraina Lodu zna chyba każdy. Pod koniec ubiegłego roku ukazały się dwa komiksy (W poszukiwaniu siebie i Droga do domu) opowiadające o losach dobrze znanych filmowych bohaterów. W czerwcu dołączył do nich trzeci Ukryta moc.

Głównym bohaterem opowieści jest przyjaciółka bałwanka Olafa – Heddy. Obdarzona bujną wyobraźnią wychowanka sierocińca jest prześladowana przez złośliwych rówieśników. Pragnąc udowodnić swoją wartość wyrusza do zakazanej krainy, w której przetrwanie jest nie lada wyzwaniem. Królowa Elsa i księżniczka Anna wraz z przyjaciółmi Kristoffem, Olafem i dzielnym reniferem Svenem wyruszają Heddy na ratunek. Jednak misja wcale nie będzie taka łatwa.

Komiks adresowany jest przede wszystkim do wielbicieli animowanej serii. Opowiedziana w nim historia jest prosta, a także zawiera porcję nienachalnego dydaktyzmu. Nie brak też typowego dla niej humoru. Całość narysowana jest przejrzystą kreską, którą przyjemnie się ogląda. Jeśli jednak spodziewacie się czegoś więcej niż prostej i sympatycznej rozrywki, to będziecie zawiedzeni.

Kraina Lodu Ukryta moc 1 Imaginaria

Awantura w wiosce Smerfów

Awantura w wiosce Smerfów Okładka ImaginariaO przygodach Smerfów często piszę na Imaginariach. Nic w tym szczególnego, wszak to klasyka komiksów dla młodszych czytelników. W czerwcu na komiksowym rynku pojawił się album Awantura w wiosce Smerfów.

Różnic nie należy się bać. Zazwyczaj wzbogacają, jednak czasem mogą stać się przyczyną trudnych do rozwiązania konfliktów. W zgodnym życiu społeczności Smerfów pojawia się poważny spór. Kiedy Smerfy zaczynają inaczej nazywać te same przedmioty, ich radosna egzystencja zostaje zaburzona. Narastają konflikty, których rozwiązanie przerasta nawet możliwości Papy Smerfa. Co może połączyć rozbitą społeczność? Czy uda się sprawić, aby niebieskie ludziki żyły w zgodzie?

Sprowokowanie społecznych konfliktów jest zdecydowanie łatwiejsze niż pogodzenie zwaśnionych stron. Nie potrzeba skomplikowanego zespołu czynników, by podzielić społeczność na wrogie obozy, które gotowe są zawzięcie zwalczać swoich oponentów. Różnice zawsze łatwiej jest wskazać niż to, co łączy członków danej grupy czy społeczeństwa. Peyo i Ivan Delporte w prosty, a zarazem przejrzysty, sposób ukazują mechanizmy wzbudzania niechęci i ich eskalacji do nienawiści. Portretują sytuację, w której przyjaciele nagle zmieniają się w najbardziej zatwardziałych wrogów. Patrząc na współczesne relacje wewnątrz demokratycznych społeczeństw Awantura w wiosce Smerfów okazuje się tekstem bardzo aktualnym.

Całość uzupełnia zbiór jednoplanszówek zatytułowany Gry Smerfolimpijskie. Obserwować w nich możemy sportowe zmagania niebieskich ludzików. Ich wysiłki nie zawsze kończą się sukcesem, a ich przygody bawią do łez.

Awantura w wiosce Smerfów 1 Imaginaria

Minecraft. Opowieści ze świata podstawowego

Minecraft. Opowieści ze świata podstawowego Okładka ImaginariaJak wcześniej pisałem, przy okazji recenzji pierwszego z wydanych oficjalnych komiksów ze świata gry Minecraft, fascynacja tym wytworem kultury popularnej ominęła mnie. Jednak komiksy oparte na jej podstawie bardziej trafiają w moje popkulturowe gusta.

Minecraft. Opowieści ze świata podstawowego to antologia krótkich komiksów osadzonych w świecie popularnej gry. Ich fabuły są stosunkowo proste, jednak niektóre potrafią pozytywnie zaskoczyć. Lektura pierwszego z nich (Grieferka), w którym realia gry i świata rzeczywistego zdają się na siebie wpływać sprawia sporo czytelniczej frajdy.

Docelowa grupa domowych czytelników za najlepszą historię w recenzowanym tomie uznała Opowieść świnki, w której losy tytułowej bohaterki splatają się ze zmaganiami ludzkiej postaci. Pełna humoru opowiastka sprawia sporo radości. Innych emocji dostarcza Opowieść Creepera, w której poznajemy mniej stereotypowe oblicze tego moba.

Ogólnie Minecraft. Opowieści ze świata podstawowego sprawiają całkiem przyzwoite wrażanie, zarówno od strony scenariuszowej, jak i graficznej. Jak to zdarza się w przypadku antologii, jedne komiksy są lepsze, inne wypadają nieco słabiej, jednak całość powinna przypaść odbiorcom do gustu. Niekoniecznie wyłącznie fanom Minecrafta.

Minecraft. Opowieści ze świata podstawowego 1 Imaginaria


Kraina Lodu. Ukryta moc (Frozen: The Hero Within), scen. Joe Caramagna, rys. Kawaii Creative Studios, tłum. Mateusz Lis, Adrianna Zabrzewska, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Awantura w wiosce Smerfów (Schtroumpf vert et vert Schtroumpf), scen. Peyo, Ivan Delporte, rys. Peyo, tłum. Maria Mosiewicz, Przygody Smerfów, Egmont Polska, Warszawa 2020

Minecraft. Opowieści ze świata podstawowego (Minecraft: Stories from the Overworld), scen. Hoper Larson, Kevin Panetta, Ryan North, Rafer Roberts, Stephen McCranie, Ian Flynn, rys. Meredith Gran, Savanna Ganucheau, Cheryl Young, Ryan Maniulit, Stephen McCranie, Jenn St-Onge, tłum. Anna Hikiert-Bereza, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.