Transmetropolitan, tom 4

Transmetropolitan tom 4 Imaginaria

Wykluczony, pozbawiony zatrudnienia w mainstreamowych mediach Pająk Jeruzalem musi powrócić do korzeni. Czy jego powołanie, wzmacniane osobistą niechęcią do głowy państwa, pozwoli głównemu bohaterowi komiksowej serii Transmetropolitan zrealizować postawione przed sobą cele?

Transmetropolitan tom 4 Okładka Gitarą RysowaneSytuacja nie jest wesoła. Pozbawiony zatrudnienia w Słowie Pająk Jeruzalem wraz asystentkami szukają swojego miejsca na medialnej mapie Miasta. Sytuację dziennikarza komplikuje fakt, że jest on osobistym wrogiem Uśmiechniętego, który aktualnie jest prezydentem. Nie zniechęca to jednak Pająka do podejmowania trudnych tematów, a im bardziej jego teksty są w stanie dopiec prezydentowi, tym lepiej. Jednak w życiu samego Pająka zajdą istotnie zmiany, zwłaszcza że przyjdzie mu się oswoić z własną śmiertelnością.

Czwarty tom Transmetropolitan składa się, podobnie jak poprzedni, z dwóch dłuższych i kilku mniejszych opowieści. W jednych dominuje napędzający główną oś fabularną konflikt dziennikarza z głową państwa. W innych przedmiotem zainteresowania twórców serii stają się kwestie społeczne, które tylko z pozoru mieszczą się w ramach świata przedstawionego opowieści.

Cześć z tych historii to przygotowane w języku komiksowego medium reportaże, które poruszają problemy bliskie mieszkańcom kapitalistycznego świata. Dominacja pieniądza, pogarda dla najsłabszych, których można bezkarnie eksploatować i przemieszczać wedle potrzeb elit społecznych i ekonomicznych. Te ostanie swoje plany i programy pomocowe ubierają zwykle w szlachetne słowa, jednak rzeczywistość najczęściej zostaje tylko przypudrowana. W zeszycie zatytułowanym Biznes bohater przygląda się problemowi prostytucji nieletnich, a konkluzje jego reportażu są poruszające.

Transmetropolitan tom 4 1 Gitarą Rysowane

Główny bohater znakomicie wychwytuje bolączki rzeczywistości, w której przyszło mu żyć. Świat przedstawiony jest zresztą jedynie maską, przy pomocy której można opisać rzeczywistość społeczeństw kapitalistycznych dwudziestego pierwszego wieku. Ciekawie czyta się ten tekst jednocześnie śledząc doniesienia o zmaganiach z epidemią koronawirusa, która może zmienić oblicze współczesnych modeli egzystencji. Zresztą lektura serii Warrena Ellisa i Daricka Robertsona to niezły materiał do zajęć poświęconych kondycji współczesnych społeczeństw i polityki. Czas chyba zabrać się do ich przygotowania J.

Rysunki Daricka Robertsona i Rodneya Ramosa niepokojąco ilustrują szkicowaną przez Ellisa rzeczywistość. Warto przyglądać się dokładnie poszczególnym kadrom komiksu, gdyż wiele ciekawych rzeczy można w nich odkryć. Doskonała graficzna robota.

Transmetropolitan tom 4 2 Gitarą Rysowane

Czwarty tom Transmetropolitan to znakomita lektura dla fanów komiksowej rozrywki. To tekst doskonale ukazujący potencjał tego medium jako formy społecznego i politycznego komentarza. Social, a momentami, także political fiction wysokiej próby.


Transmetropolitan, t. 4 (Transmetropolitan Vol. 7/Vol. 8), scen. Warren Ellis, rys. Darick Robertson, Rodney Ramos, tłum. Krzysztof Uliszewski, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.