Pamiętniki Wisienki i Walentyna

Pamiętniki Wisienki i Walentyna Imaginaria

Przygody Wisienki dobiegły końca. Udało jej się rozwikłać tajemnicę, która legła u podstaw jej pasji do rozwiązywania zagadek. Jednak jej życie nabrało nowego wymiaru, gdy pojawił się w nim ‘brat’. Jej samodzielny pamiętnik można teraz skonfrontować z perspektywą innego twórcy. Czy Pamiętniki Wisienki i Walentyna będą równie ciekawe, jak jej własny?

Pamiętniki Wisienki i Walentyna Okładka ImaginariaBudowanie relacji w nowej rodzinie nie jest łatwe, zwłaszcza gdy rodzice planują podróż dookoła świata. Walentyn zdaje się coraz mniej zadowolony z tego pomysłu wraz ze zbliżaniem się czasu podróży. Wisienka stara się zrozumieć młodszego brata, a wspólne zabawy w galaktycznych agentów pozwalają jej lepiej zrozumieć jego obawy. Czy uda im się wspólnie pokonać obawy Walentyna? Czy pomoże im w tym misja związana z przybyszami z obcej planety?

Joris Chamblain w Pamiętniku Wisienki i Walentyna z dużym wyczuciem opowiada o obawach związanych ze zmianami w życiu dzieci. Związek rodziców tytułowych bohaterów już zmienił wiele. Planowana długa podróż dodała tylko niepewności całej sytuacji. Nic zatem dziwnego, że spotkała się z obawami ze strony najmłodszego z jej uczestników. Autorzy komiksu z delikatnością, ale także z humorem opowiadają o tej trudnej sytuacji, a także podpowiadają, jak można takie sytuacje rozwiązać. Kluczowe okazują się jak zwykle empatia oraz gotowość wsparcia drugiej osoby.

Opowieść prowadzona jest, podobnie jak w oryginalnej serii, z perspektywy samych uczestników wydarzeń, a także za pomocą fragmentów ich pamiętników. Nie można autorom odmówić inwencji w kreowaniu świata przedstawionego. Całość opowiedziana jest w sposób, który może trafić do odbiorców z różnych grup wiekowych.

Pamiętniki Wisienki i Walentyna Plansza nr 1 Imaginaria

Aurélie Nayret jak zawsze zachwyca swoim malarskim stylem. Znakomicie radzi sobie tworząc pamiętniki głównych bohaterów. Z dużą inwencją pokazuje świat widziany ich oczyma. W tym tomie tej perspektywy jest zresztą więcej niż tomach serii Pamiętnik Wisienki.

Pamiętniki Wisienki i Walentyna Plansza nr 2 Imaginaria

Pamiętnik Wisienki i Walentyna stanowi interesujący suplement do opowieści zaprezentowanej w oryginalnej serii. Czyta się tę historię znakomicie. Dla wielu czytelników może ona stanowić zbiór cennych rad dotyczących postępowania z młodymi ludźmi przeżywającymi trudne chwile. Godne podsumowanie przygód młodej detektyw i jej nieco młodszego pomocnika.


Pamiętniki Wisienki i Walentyna (Les Carnets du Cerise et Valentin), scen. Joris Chamblain, rys. Aurélie Nayret, przeł. Marek Puszczewicz, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.