Pamiętniki Wisienki: Od pierwszych śniegów do Perseidów

Pamiętniki Wisienki tom 5 Od pierwszych śniegów do Perseidów Imaginaria

Każda literacka czy komiksowa przygoda musi kiedyś dobiec końca. Piąty tom komiksowej serii Pamiętniki Wisienki to zarazem jej ostatnia odsłona, przynajmniej w znanym nam już dobrze kształcie. Czy autorom uda się zamknąć wszystkie wątki, które otworzyli w poprzednich tomach? Jaką zagadkę będzie musiała rozwiązać Wisienka? Odpowiedzi na te pytania znajdziecie w tomie Od pierwszych śniegów do Perseidów.

Pamiętniki Wisienki tom 5 Od pierwszych śniegów do Perseidów Okładka ImaginariaW piątym tomie komiksowej serii przedmiot śledztwa będzie stanowił dla Wisienki nie lada problem. Będzie ona musiała się zmierzyć z własnymi wspomnieniami, do których nie może albo nie chce wracać. Wiążą się one bowiem ze strata jednej z najważniejszych osób w życiu głównej bohaterki. Czy uda jej się, przy wsparciu Mamy i przyjaciółek, dokonać niemożliwego? Czy los sprawi, że dane jej będzie odnaleźć spokój, aby móc zmierzyć się z nowymi wyzwaniami, które mogą pojawić się w jej życiu?

Joris Chamblain w Od pierwszych śniegów do Perseidów spokojnie, acz sukcesywnie odsłania wszelkie wątki, które pozostawały dotychczas w pewnym niedopowiedzeniu. Czyni to z wielką delikatnością, gdyż dotyczą one niezwykle trudnych dla każdego dziecka przeżyć. Konfrontacja z własnym bólem nigdy nie jest łatwa, jednak jeśli dotyczy ona dziecka staje się jeszcze bardziej skomplikowana. Nauczenie się siebie, własnych emocji oraz ich zrozumienie i poukładanie to trudne zadanie dla dorosłej osoby, a co dopiero dla młodego człowieka.

W narracji Chamblaina czuć spokój i świadomość tego, że czytelnik potrzebuje czasu, by przyjrzeć się bohaterce i swoistej przemianie, która się w niej dokonuje. Każdy kadr czy każdy fragment notatek Wisienki powoli układają się spójną całość. Nie ma przy tym w komiksie, który tak bardzo dotyka emocji, nadmiernego sentymentalizmu. Wszystko zostało doskonale wyważone, jednak nie pozostawia to czytelnika obojętnym.

Pamiętniki Wisienki tom 5 Od pierwszych śniegów do Perseidów Plansza 1 Imaginaria

Aurélie Nayret znowu zachwyca swoim malarskim stylem. Rysowniczka wplata w komiksową opowieść fragmenty tytułowego pamiętnika, dzięki czemu zyskujemy dodatkowy wgląd w przemyślenia i uczucia Wisienki. Opowieść zyskuje przez to psychologiczną głębię, a także sprawa wrażenie intymnej podróży w świat emocji głównej bohaterki.

Pamiętniki Wisienki tom 5 Od pierwszych śniegów do Perseidów Plansza 2 Imaginaria

Od pierwszych śniegów do Perseidów stanowi wspaniałe zwieńczenie pięciotomowej opowieści. Seria Pamiętniki Wisienki szczególnie przypadła mi do gustu. Nie wiem jaką czułą strunę we mnie poruszyła, jednak lektura każdego tomu sprawiała mi wielką przyjemność. Trochę szkoda, że ta przygoda dobiegła końca, jednak zapowiedziane jednotomowe wydawnictwo Pamiętniki Wisienki i Walentyna pozwoli poznać dalsze losy młodej detektyw.


Pamiętniki Wisienki, t. 5: Od pierwszych śniegów do Perseidów (Les Carnets du Cerise 5. Des premiéres neiges aux perséides), scen. Joris Chamblain, rys. Aurélie Nayret, przeł. Marek Puszczewicz, Story House Egmont, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 10 lutego 2022

    […] Wisienki dobiegły końca. Udało jej się rozwikłać tajemnicę, która legła u podstaw jej pasji do rozwiązywania zagadek. Jednak jej życie nabrało nowego […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.