Corto Maltese: Złoty dom w Samarkandzie

Corto Maltese tom 8 Złoty dom w Samarkandzie Imaginaria

Kolejna po weneckich przygodach awantura, w którą wmiesza się Corto Maltese, zabierze bohatera w niebezpieczną podróż w bliskowschodnie i azjatyckie rejony. Motywy, które pchają głównego bohatera do podjęcia wyprawy, okażą się bardzo typowe dla romantycznego łowcy przygód. Z kolei czytelnika tom Złoty dom w Samarkandzie zabierze w typową dla komiksów tworzonych przez Hugo Pratta intelektualną podróż.

Corto Maltese tom 8 Złoty dom w Samarkandzie Okładka Gitarą RysowaneBurzliwe lata po pierwszej wojnie światowej, to czas wręcz stworzony do wszelkiego rodzaju awantur. Po wyjeździe z Wenecji Corto Maltese wyrusza na Rodos, aby znaleźć wskazówki ukryte w rękopisie Byrona, które pozwolą mu odnaleźć legendarny skarb. To jednak dopiero początek najeżonej niebezpieczeństwami podróży, której celem jest pomoc uwięzionemu w tytułowym domu przyjacielowi. Corto będzie także próbował odnaleźć wspomniany wcześniej skarb, co wrzuci go w wir historii. Trafi w samo serce konfliktu związanego z odbudową tureckiego państwa. Ponadto, okaże się, że jeden z tureckich rewolucjonistów jest sobowtórem Corto. A to dopiero początek….

Złoty dom w Samarkandzie zbudowany jest z elementów, za które czytelnicy pokochali tworzony przez Hugo Pratta cykl. Pełno w nim przygód osadzonych w historycznych realiach, choć w ósmym tomie nieco mniej jest akcji, a więcej bardziej przegadanych fragmentów. Nie brak też nieco onirycznych momentów, gdzie granica pomiędzy jawą a rzeczywistością przestaje być oczywista. Nie zabraknie także wątku szorstkiej przyjaźni pomiędzy Corto a Rasputinem. Z pewnością to jedna z najciekawszych „przyjaźni” w komiksowym, czy popkulturowym świecie.

Corto Maltese tom 8 Złoty dom w Samarkandzie 1 Gitarą Rysowane

Od strony graficznej Złoty dom w Samarkandzie po raz kolejny potwierdza mistrzostwo Pratta. Niezależnie od tego, czy pokazuje on ożywioną dyskusję pomiędzy bohaterami, czy dynamiczne sceny akcji udaje mu się przykuć wzrok czytelnika. Rysownik potrafi też znakomicie ukazać miejsca, w których rozgrywa się akcja opowieści, nawet jeśli bohaterom tylko wydaje się, że do nich docierają.

Ósmy tom przygód Corto Maltese to kolejna uczta znakomita opowieść, do której wielbicieli cyklu przekonywać nie trzeba. Jeśli jednak nie mieliście wcześniej okazji sięgnąć po przygody awanturniczego marynarza, to Złoty dom w Samarkandzie nie będzie najlepszym momentem na rozpoczęcie lektury. Opisane w nim wydarzenia łatwiej bowiem zrozumieć, znając poprzednie tomy serii. Do nich jednak także warto zajrzeć.


Corto Maltese, t. 8: Złoty dom w Samarkandzie (Corto Maltese, vol. 8: La Maison dorée de Samarkand), scen. i rys. Hugo Pratt, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2018.


Recenzje poprzednich tomów znajdziecie tu:

1. Opowieść słonych wód
2. Pod znakiem Koziorożca
3. Zawszę trochę dalej
4. Przygody celtyckie
5. Przygody etiopskie
6. Corto Maltese na Syberii
7. Baśń wenecka

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.