Ołówkiem #53: Komiksy dla młodzieży (1)
Komiksów dla młodzieży pojawia się na naszym rynku coraz więcej. Dwie interesujące propozycje przedstawiam poniżej. W tym przypadku mamy do czynienia z kontynuacjami znanych już komiksowych serii.
Giganci: Bora i Leap
Trzeci tom serii Giganci przenosi nas do Kambodży, w środowisko biedoty, gdzie dzieci wychowują się na ulicy, zajmując się kradzieżą i rozbojem, a do ich ważnych umiejętności należy unikanie uzależnionego od alkoholu ojca. W tych okolicznościach kontakt z rodzeństwem, które istotnie różnią poglądy na moralność, nawiązuje skalna gigantka Kyma. Od niej po raz pierwszy dowiadujemy się, jaka jest prastara historia gigantów – zarówno niszczycielskiego Alyphara, jak i jego przeciwników – oraz jaka jest w niej rola Ziemi i ludzkości. Bora i Leap mogą liczyć na pomoc zarówno swoich dziecięcych przyjaciół, jak i pewnego mnicha, gdy gigantkę trzeba będzie uwolnić z rąk chciwców.
Tymczasem pan Crossland, bezkompromisowy milioner, poczyna sobie coraz śmielej w sprawie rogatego giganta z Grenlandii: prezentuje go jako atrakcję na ulicach Nowym Jorku, próbuje oszukać zaniepokojoną ONZ oraz zamierza bez skrupułów wykorzystać inuickiego chłopca, któremu zawdzięcza odkrycie Alyphara. Za pomocą ryzykownej operacji całkowicie zmienia układ sił i pod nową postacią udaje się do… Czarnobylu. To już nie jest bajka jak Vaiana czy Hilda. Trzymajcie się mocno – to mroczne eko-fantasy. Alyphar się rozmnaża, a przed nami jeszcze dwa tomy.
Kumpelki: Zmora
Drugi tom serii Kumpelki, pod tytułem I kto jest najlepszy kontynuuje lekki w formie opis środowiska uczennic francuskiej szkoły średniej. Dziewczyny różnią się między sobą, niemniej dogadują się i doceniają. Historie zamknięte w pojedynczych planszach to niekończący się ciąg zwariowanych pomysłów, pomyłek i wyciąganych z nich wniosków.
Z dystansem i czułością opisano współczesne plagi: przywiązanie do telefonów komórkowych, niezdrowe jedzenie, koncentrację na wyglądzie czy na popularności. Ale i stare jak świat przywary.
Giganci, t. 2: Bora i Leap (Les Géants – Tome 3: Bora et Leap), scen. Lylian, rys. Luisa Russo, przeł. Nina Sztorc, Story House Egmont, Warszawa 2022
Kumpelki, t. 2: I kto jest najlepszy? (Mes cop’s 2: C’est qui la best?), scen. Christophe Cazenove, rys. Phillipe Fenech, przeł. Maria Mosiewicz, Story House Egmont, Warszawa 2022.