Ołówkiem #49: Smerfy razy dwa

Ołówkiem 49 Imaginaria

Komiksy o przygodach Smerfów bawią kolejne pokolenia czytelników. Ostatnio w moje ręce wpadły dwa tomy, w których przeczytać można starsze opowieści ze świata niebieskich ludzików.

Jajko i Smerfy

Jajko i Smerfy Okładka ImaginariaUpiec ciasto nie jest rzeczą prostą, zwłaszcza kiedy brakuje kluczowego składnika: jajka. Kiedy nie udaje się zdobyć go w kurniku, rozwiązaniem tego problemu ma się stać znalezione w lesie jajko. Tymczasem sprawia ono Smerfom wiele kłopotów. Nie ma pewności, że uda się je przezwyciężyć samemu Papie Smerfowi. O tym opowiada tytułowa opowieść zamieszczona w czwartym tomie przygód wesołej leśnej społeczności.

Oprócz tajemniczych produktów spożywczych na dzielne Smerfy czyhają także bardziej prozaiczne niebezpieczeństwa. Czarownik Gargamel nie może zapomnieć upokorzeń, których doznał od małych niebieskich ludzików. Jego przebiegłby plan zemsty poznacie w historii Fałszywy Smerf.

Z kolei Setny Smerf to opowieść o celebracji, w której powinno wziąć udział dokładnie sto Smerfów. Czy jednak tylu ich zamieszkuje wioskę Smerfów? Jeśli nie uda się odnaleźć tytułowego przedstawiciela niebieskiej społeczności, to czy uroczystości spełnią swoją funkcję? Papa Smerf znów musi rozwiązać nielichy problem.

Jajko i Smerfy Plansza Imaginaria

Smerfy i Krakukas

Smerfy i Krakukas Okładka ImaginariaPiąty tom Przygód Smerfów zawiera dwie historie. W pierwszej z nich Smerfy będą musiały zmierzyć się z tytułowym Krakukasem, który uwielbia sprawiać wredne żarty smerfiej społeczności. Czy jego pojawianie się we wiosce ma związek z tajemniczymi eksperymentami przeprowadzanymi przez Papę Smerfa eksperymentami? Jak i czy uda się Smerfom ocalić wioskę, a przed wszystkim własną skórę?

Z kolei Smerf inny niż wszystkie opowiada o znużeniu monotonną egzystencją w wiosce Smerfów. Melancholijny przedstawiciel społeczności niebieskich ludzików postanawia wyruszyć w samotną, pełną przygód wyprawę. Jej początek jest obiecujący, jednak im dłużej trwa podróż na drodze bohatera pojawia się coraz więcej kłopotów. Czy uda się melancholijnemu Smerfowi odnaleźć jego kawałek ziemi?

Smerfy i Krakukas Plansza Imaginaria

Przygody Smerfów zebrane w tomach Jajko i Smerfy oraz Smerfy i Krakukas oferują wybuchową mieszankę przygody i humoru. Wszystko to doprawione jest szczyptą dydaktyki, podanej w jednak nienachalny sposób. Całość wieńczą charakterystyczne rysunki Peyo.

Jajko i Smerfy oraz Smerfy i Krakukas to świetna lektura dla młodszych czytelników Ci starsi, nostalgicznie spoglądający w przeszłość, także nie powinni być zawiedzeni.


Jajko i Smerfy (L’oeuf et les Schtroumpfs, 4), scen. Peyo, Ivan Delporte, rys. Peyo, tłum. Maria Mosiewicz, Przygody Smerfów, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Smerfy i Krakukas (Les Schtroumpfs et Cracoucass, 5), scen. i rys. Peyo, Gos, tłum. Maria Mosiewicz, Przygody Smerfów, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.