Kajko i Kokosz. Złota kolekcja, tom 4

Kajko i Kokosz Złota kolekcja tom 4 Imaginaria

Kajka i Kokosza, dzielnych wojów z Mirmiłowa, nikomu nie trzeba przedstawiać. Nawet jeśli ktoś nie czytał ich komiksowych przygód, to mógł przynajmniej usłyszeć o musicalu opartym na ich przygodach. Młodsze pokolenie może poznać ich perypetie w szkolnych ławach, gdyż Szkoła latania (zamieszczona zresztą w recenzowanym tomie) znajduje się na liście lektur jako jeden z nielicznych, jeśli nie jedyny komiks.

Kajko i Kokosz Złota kolekcja tom 4 Okładka ImaginariaCzwarty tom Złotej kolekcji wydawanej z okazji jubileuszu pięćdziesięciolecia wydawania serii, daje możliwość poznania wszystkich komiksów, których bohaterami są Kajko i Kokosz. Ponadto możemy jej wszystkie poznać w kolejności chronologicznej.

W opisywanym tomie zebrano cztery albumy z przygodami wojów z Mirmiłowa: Szkoła latania, Wielki turniej, Na wczasach, Zamach na Milusia. Pierwsza z nich stała się kanwą znakomitego słuchowiska, które doskonale zostało dostosowane dla współczesnych odbiorców. Wszystkie zebrane w tym tomie historii przywołają wspomnienia młodzieńczej fascynacji komiksami, które mocno wpłynęły na moje czytelnicze preferencje. Przynajmniej te dotyczące humorystycznej fanstasy.

Każdy tom Złotej kolekcji obok kilku komiksowych opowieści zawiera także materiały dodatkowe. W tomie czwartym możemy przeczytać kolejne posłowie autorstwa Krzysztofa Janicza. Dzięki niemu możecie poznać kulisy powstawania kolejnych albumów (pierwotnie wszak publikowanych na łamach prasy dla młodzieży), ciekawostki ich dotyczące. Ponadto, autor pokazuje zmiany wprowadzane podczas wydawania albumowych wersji przygód Kajka i Kokosza.

Oczywiście obok znakomitych, pełnym swojskiego humoru opowieści, nie wolno zapomnieć o rysunkach. Niepodrabialny styl Janusza Christy połączony z wyczuciem komiksowego rzemiosła dostarcza licznych wizualnych przyjemności.

Czwarty tom kolekcji Kajko i Kokosz. Złota kolekcja to pozycja, po którą chętnie sięgną wielbiciele stworzonych przez legendarnego rysownika postaci. Mam nadzieję, że przekona do niej też tych, którzy jeszcze nie mieli okazji poznać wojów z Mirmiłowa.


Kajko i Kokosz. Złota kolekcja (Szkoła latania; Wielki turniej; Na wczasach; Zamach na Milusia), t. 4, scen. i rys. Janusz Christa, Story House Egmont, Warszawa 2022.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.