Kapitan Ameryka: Człowiek, który kupił Amerykę
Kapitan Ameryka nie żyje. Stany Zjednoczone straciły bohatera uosabiającego amerykańskie wartości i gotowego za nie walczyć. Czytając trzeci tom serii Kapitan Ameryka mogliśmy przyjrzeć się znaczeniu tego superbohatera dla amerykańskiego społeczeństwa. W tomie Człowiek, który kupił Amerykę zobaczymy, jak poradzi sobie ono z zagrożeniami, kiedy w jego obronie nie stanie Steve Rogers.
Śmierć Kapitana Ameryki była tym, na co czekali wrogowie amerykańskiego ładu. Zamiast spektakularnych akcji zagrażających obywatelom Stanów Zjednoczonych, starają się wpłynąć na amerykańskie społeczeństwo przy pomocy bardziej perfidnych metod. Podważanie ekonomicznego statusu mieszkańców mocarstwa, może być równie skuteczne jak bardziej konwencjonalne metody ataku. Brak Kapitana Ameryki staje się coraz bardziej dotkliwy, superbohaterowie muszą zatem podjąć decyzje dotyczące przyszłości symbolu jakim stał się Kapitan Ameryka. Czy należy zaufać jego osądowi i pozwolić zająć jego miejsce Zimowemu Żołnierzowi? Czy podoła on temu wyzwaniu? Czy uda się pokrzyżować plany Red Skulla i jego popleczników?
Człowiek, który kupił Amerykę zawiera w sobie wszystkie elementy, za które ceni się run Eda Brubakera. Scenarzysta ten umiejętnie łączy superbohaterską konwencję z thrillerem politycznym. Precyzyjna akcja obfitująca w nagłe zwroty skutecznie przykuwa uwagę. Nie brak w nim też dynamicznych scen akcji, których nie może zabraknąć w superbohaterskiej historii. Tym, co sprawia, że komiksy Brubakera dobrze się czyta jest także sposób, czasem nawet wymykający się schematom, prowadzenia silnie skonwencjonalizowanych bohaterów.
Człowiek, który kupił Amerykę to także opowieść o Stanach Zjednoczonych, w których zaczęto zdawać sobie sprawę z nachodzącego kryzysu ekonomicznego. Rozlał się on później na resztę globu, osłabiając impet neoliberalnego paradygmatu nadającego ton ówczesnej gospodarce. Niepewność, rozgoryczenie oraz lęki ówczesnego amerykańskiego społeczeństwa zostały przez Brubakera znakomicie wplecione w fikcyjną fabułę.
Rysunki Steve’a Eptinga, Butcha Guice’a, Roberto de la Torre, Luke’a Rossa i Mike’a Perkinsa tworzą klimat godny mrocznego thrillera. Ich realistyczne rysunki sprawią, że całość historii zyskuje na wiarygodności.
Człowiek, który kupił Amerykę to godna kontynuacja wątków zapoczątkowanych w poprzednich tomach serii. Od opowieści Brubakera i współpracujących z nim rysowników ciężko się oderwać. Na szczęście to jeszcze nie koniec opowieści.
Kapitan Ameryka, t. 4: Człowiek, który kupił Amerykę (The Death of Captain America Vol. 3: The Burden of Dreams; The Death of Captain America Vol. 3: The Man Who Bought America), scen. Ed Brubaker, rys. Steve Epting, Butch Guice, Roberto de la Torre, Luke Ross, Mike Perkins, tłum. Bartosz Czartoryski, Marvel Classic, Egmont Polska, Warszawa 2020.
1 Odpowiedź
[…] tomie Człowiek, który kupił Amerykę Bucky Barnes wraz z przyjaciółmi przeniknął przynajmniej część tajemnic, które związane […]