Kaczogród: Tajemnica starego zamczyska

Kaczogród tom 9 Tajemnica starego zamczyska Imaginaria

Kolejny tom zbierający komiksy autorstwa legendarnego Carla Barksa zabiera czytelników we wcześniejsze lata jego twórczości. W ostatnich wydanych tomach zebrano komiksy stworzone w drugiej połowie lat pięćdziesiątych podczas gdy Tajemnica starego zamczyska składa się z opowieści, które powstały w latach 1947-1948. Kaczogród znów zaprasza.

Kaczogród tom 9 Tajemnica starego zamczyska Okładka ImaginariaTajemnica starego zamku i inne historie z lat 1947-1948 jest tomem szczególnym zwłaszcza z jednego względu. Zawiera bowiem komiksową historię, w której po raz pierwszy pojawił się Sknerus McKwacz (Wielka niedźwiedzica), a także debiut Gogusia (Na zakłady nie ma rady). Ponadto opowieść, która dała tytuł całemu tomowi, wpisała się na stałe do kaczego świata, a nawiązywał do niej Don Rosa w Życiu i czasach Sknerusa McKwacza. Można powiedzieć, że wiele z zebranych w tym tomie historii okazało się inspirujących dla twórcy biografii zrzędliwego kaczora.

Zebrane w tomie historie czyta się znakomicie. Nie ma przy tym żadnego znaczenia, czy znamy świat disnejowskich bohaterów. Ich komiksowe przygody sam poznaje w wieku uznawanym za dojrzały, towarzysząc w lekturze młodszemu pokoleniu. Nie oznacza to jednak, że nie bawią mnie przygody „zaludniających” komiksowe karty postaci, wręcz przeciwnie. Carl Barks stworzył barwną galerię postaci, których przygody mogą rozbawić czytelników w każdej kategorii wiekowej.

Opowieści o kaczorach tryskają humorem, zarówno w warstwie wizualnej, jak i słownej. Większość opowiastek, nawet tych jednoplanszowych, niesie ze sobą pewien morał, który został podany bez nadmiernego dydaktyzmu.

Kaczogród tom 9 Tajemnica starego zamczyska 1 Imaginaria

Szalonym opowieściom towarzyszą wspaniałe rysunki, których styl stanowił inspirację dla licznych komiksowych artystów. Każdy kolejny kadr znakomicie buduje opowieść, nawet te najkrótszą.

Dziewiąty tom serii Kaczogród czyta się znakomicie. Tajemnica starego zamku i inne historie z lat 1947-1948 to lektura obowiązkowa dla fanów disnejowskich postaci oraz dla miłośników komiksów. Tych, którzy są do tego medium nieprzekonani, może pomóc w zmianie czytelniczych przyzwyczajeń.


Kaczogród, t. 9: Tajemnica starego zamku i inne historie z lat 1947-1948 (Det gamle slottets hemmelighet og andre historier fra 1947-1948), scen. i rys. Carl Barks, przeł. Jacek Drewnowski, Marcin Mortka, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 15 kwietnia 2021

    […] dalekiej północy i inne historie z lat 1949-1950 to podobnie jak w przypadku każdego z tomów kolekcji zbiór dłuższych i krótszych form, które cechują zwłaszcza dwie rzeczy: humor oraz wartka […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.