Kaczogród: Na dalekiej północy

Kaczogród Na dalekiej północy Imaginaria

Każdy tom serii wydawniczej zbierającej komiksy legendarnego twórcy Carla Barksa to możliwość zanurzenia się w świat zamieszkały przez kaczora Donalda oraz jego licznych przyjaciół i antagonistów. W tomie Na dalekiej północy zebrano opowieści, które powstały w latach 1949-1950.

Kaczogród Na dalekiej północy Okładka ImaginariaNa dalekiej północy i inne historie z lat 1949-1950 to podobnie jak w przypadku każdego z tomów kolekcji zbiór dłuższych i krótszych form, które cechują zwłaszcza dwie rzeczy: humor oraz wartka akcja. Niezależnie od miejsca, w którym rozgrywa się akcja opowieści, czytelnik może być pewien, że nie będzie się nudził. Carlowi Barksowi nie brakowało bowiem pomysłów, by zapewnić swoim wielbicielom dobrą rozrywkę.

W opowieści, która dała tytuł całego tomowi, możemy śledzić losy Kaczora Donalda i jego dzielnych siostrzeńców próbujących naprawić skutki dowcipu, który ten sprawił Gogusiowi. Zaprowadzi to bohaterów w mroźne rejony, gdzie przeżyją niesamowite przygody. Z kolei w Znaczy kapitanie Donald i Goguś zmierzą się w wyścigu, którego zakończenie okaże się dla wszystkich sporym zaskoczeniem. Co ciekawe, historia ta została przedrukowana z egzemplarza komiksu pochodzącego 1949 roku. Czytając ją można poczuć się jakby zegar trochę się cofnął.

Nie brak też w zebranych w tomie opowieściach przemyconej problematyki społecznej czy politycznej. Interpretacja tych treści może zależeć od momentu, w którym czytelnik miał okazję zapoznać się z prezentowanymi historiami. W Wudu dla ludu można doszukiwać się wątków charakterystycznych dla opowieści o konsekwencjach kolonializmu i zła, którego ze strony kolonizatorów doświadczyła ludność miejscowa. Z kolei Kaczor kwacze, żaba skacze można odczytać jako satyrę na drapieżną konkurencyjność kapitalizmu i jej konsekwencje. Czytając tom Na dalekiej północy warto jednak przede wszystkim dobrze się bawić, a tego rodzaju podtekstów doszukiwać w drugiej kolejności.

Kaczogród Na dalekiej północy Plansza Imaginaria

Obok komiksowych opowieści w tomie znajdziemy też reprodukcje obrazów malowanych przez Carla Barksa, które inspirowane były choćby okładkami jego komiksowych dzieł. Pozwalają one w pełni docenić artystyczny kunszt rysownika. Warto także przeczytać wprowadzenie do tomu, w którym zawarto wiele ciekawostek dotyczących norweskich przekładów opowieści o bohaterach Disneya.

Na dalekiej północy i inne historie z lat 1949-1950 to znakomita lektura lektura dla fanów Kaczogrodu, ale także dla tych którzy nie mieli okazji wcześniej zawitać do tego świata. Nie ma co zwlekać z lekturą.


Kaczogród. Na dalekiej północy i inne historie z lat 1949-1950 (Donald Duck på Grønland og andre historier fra 1949-1950), scen. i rys. Carl Barks, przeł. Jacek Drewnowski, Marcin Mortka, Egmont Polska, Warszawa 2021.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

2 komentarze

  1. 12 maja 2021

    […] śledzić w wielu seriach i formatach wydawniczych. Na Imaginariach gościły do tej pory kolejne tomy kolekcji zawierającej prace sygnowane przez Carla Barksa. Czas zatem, aby przyjrzeć się tomowi z wydania zbierającego prace Dona Rosy zatytułowanemu […]

  2. 7 czerwca 2021

    […] kolekcji Kaczogród zawierającej komiksy autorstwa Carla Barksa zabrał czytelników ku mroźniej, przynajmniej w tytule, północy. W kolejnym tomie serii wypraw na mróz nie zabraknie, choć pod względem geograficznym przygody […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.