Clifton, tom 4

Clifton tom 4 Imaginaria

Harold Wilberforce Clifton powrócił po krótkiej przewie. Ten niestrudzony skaut a zarazem były żołnierz i emerytowany szpieg ma talent do pakowania się w różnorodne tarapaty. Nic jednak nie jest w stanie powstrzymać go przed rozwiązaniem nawet najtrudniejszej zagadki. Wszak bycie Jamesem Bondem i Sherlockiem Holmesem w jednej osobie zobowiązuje.

Clifton tom 4 Okładka ImaginariaCzwarty polski (a pierwszy francuski) tom zbiorczego wydania przygód Cliftona zawiera cztery pierwsze opowieści, w których pojawiła się postać detektywa amatora. Trzy z nich są autorstwa scenarzysty i rysownika Raymonda Macherota, ostanią zaś narysował Jo-El Azara (pseudonim Jo Loekxa) do scenariusza Greg (Michel Régnier).

Postać samego Harolda Wilberforce’a Cliftona zrodziła się z fascynacji Macherota Wielką Brytanią oraz brytyjską kulturą. Znał ją zresztą dobrze, gdyż służył w Royal Navy. Zebrane w czasie pracy w Anglii obserwacje i doświadczenia pozwoliły mu na stworzenie zabawnych historii mocno podlanych stereotypami dotyczącymi mieszkańców Wysp.

Twórca Cliftona stworzył postać, którą z sukcesem rozwijali kolejni twórcy opowieści o ekscentrycznym detektywie. Śledztwa pułkownika Cliftona wprowadzają elementy charakterystyczne postaci, bez których nie byłby on sobą. Wybuchowy charakter połączony z całkiem bystrym umysłem, sympatia do kotów, których całe stado zamieszkuje jego rezydencje oraz kilka gadżetów godnych agenta 007. Dodać do tego wypada interesujące zagadki, dynamiczną akcję oraz solidną porcję humoru. Czytelnik z pewnością nie będzie się nudził.

Clifton tom 4 1 Imaginaria

Po przerwie spowodowanej rezygnacją Raymonda Macherota z prac dla magazynu „Tintin”, w którym pierwotnie publikowano przygody Cliftona, seria powróciła z nowym zespołem twórców. Odnaleźli się oni znakomicie w świecie stworzonym przez Macherota. Zamykająca tom historia Diaboliczne krasnale ma w sobie wszystko, za co polubiono komiksy o Cliftonie.

Rysunki Raymonda Macherota i Jo-El Azary, z naciskiem na tego pierwszego, stworzyły graficzny styl serii. Ich przedstawienie angielskiej wsi czy Londynu z jednej strony nosi w sobie element realizmu, jednak wzbogacony o charakterystyczne dla bardziej cartoonowego stylu przerysowania. Ogląda się to znakomicie.

Clifton tom 4 2 Imaginaria

Czwarty tom polskiego wydania serii Clifton to bardzo dobry humorystyczny komiks z elementami szpiegowsko-kryminalnymi. Wielbicielom brytyjskiej kultury, nie tylko popularnej, postać Harolda Wilberforce’a Cliftona z pewnością przypadnie do gustu. Pozostaje zatem czekać na kolejne tomy zbiorczego wydania tej komiksowej serii.


Clifton, t. 4: Śledztwa pułkownika Cliftona, Clifton w Nowym Jorku, Clifton i szpiedzy, Diaboliczne krasnale (Clifton, Intégrale 1: Les enquêtes du colonel Clifton,; Clifton à New York; Clifton et les espions; Les Lutins diaboligues), scen. Raymond Macherot, Greg, rys. Raymond Macherot, Jo-El Azara, przeł. Marek Puszczewicz, Egmont Polska, Warszawa 2021.

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 5 grudnia 2021

    […] polski (a drugi francuski) tom zbiorczego wydania przygód Cliftona zawiera, podobnie jak poprzednie, cztery opowieści. Trzy z nich są autorstwa scenarzysty Boba De Groota, a jedną napisał on […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.