Ultimate X-Men, tom 1

Ultimate X-Men tom 1 Imaginaria

Od recenzji komiksu X-Men: Mroczna geneza przygody mutantów nie pojawiały się na wirtualnych łamach Imaginariów. Okazją do ponownego przyjrzenia się ich przygodom jest publikacja pierwszego tomu zbiorczego wydania serii Ultimate X-Men w ramach kolekcji Marvel Classic.

Ultimate X-Men tom 1 Okładka ImaginariaŚwiaty mutantów i ludzi nieobdarzonych supermocami znajdują się w permanentnym konflikcie. Strach przez osobami posiadającymi niezwykłe umiejętności popycha ludzi do walki z tymi, których natury nie rozumieją. Wśród samych mutantów też nie ma zgody, co do reakcji na działania amerykańskiej administracji, pragnącej wyeliminować uzdolnionych obywateli. Ufający profesorowi Xavierowi przedstawiciele homo superior liczą, że uda im się zdobyć zaufanie współobywateli, z kolei przedstawiciele kierowanego przez Magneto Bractwa, pragną zmienić bieg dziejów. Konflikt staje się nieunikniony, a wynajęcie groźnego zbójcy Wolverina, w celu wyeliminowanie profesora Xaviera tylko przyspieszy nieuniknione…

Seria Ultimate X-Men, to druga opowieść z uniwersum Ultimate, która pojawia się w ramach wspomnianej wcześniej kolekcji Marvel Classic. Pozwala ona lepiej przyjrzeć się uniwersum, które dotychczas prezentowano jedynie w serii Ultimate Spider-Man. Lektura pierwszego tomu tego komiksowego serialu opowiadającego o przygodach mutantów, to także sentymentalny powrót do przeszłości. Szesnaście lat temu szesnaście zeszytów serii Ultimate X-Men ukazało się bowiem na naszym rynku w ramach zeszytów „Dobrego Komiksu”. Wśród nich znalazła się zdecydowana większość zawartości recenzowanego tomu.

Czytana z perspektywy lat seria Ultimate X-Men nadal sprawia wiele czytelniczej radości. Dużo w tym zasługi scenarzysty Marka Millara, który sprawnie prowadzi opowieść, właściwie układając elementy, z których składają się superbohaterskie narracje. Umiejętnie wykorzystuje motywy, za które fani polubili historii o mutantach. Udało mu się także uniknąć fabularnych mielizn czy nielogiczności, których nie brak w superbohaterskich narracjach.

Ultimate X-Men tom 1 1 Imaginaria

Największą zaletą serii Ultimate X-Men są jej bohaterowie. Mark Millar twórczo wykorzystał potencjał drzemiący w dobrze znanych postaciach. Jego bohaterowie nie są jednowymiarowi, często nie zdają sobie sprawy z pobudek własnych działań. Autor przetwarzając postaci mutantów w pewnym sensie przywołał ducha srebrnej ery, w której superbohaterowie skażeni byli niedoskonałościami. Ich zmagania z własnymi ograniczeniami, uczuciami czy słabościami stanowiły o sile tamtych opowieści, co znakomicie sprawdza się także w bardziej współczesnych wydaniu.

Ultimate X-Men tom 1 2 Imaginaria

Od strony graficznej komiks prezentuje się bardziej niż przyzwoicie. Realistyczne elementy mieszają się z pewnymi przerysowaniami, zwłaszcza jeśli chodzi o muskulaturę postaci, jednak wszystko to mieści się w konwencjach superbohaterskich opowieści.

Pierwszy tom zbiorczego wydania serii Ultimate X-Men to bardzo dobra lektura. Dla osób słabo znających przygody drużyny mutantów zapoznanie się z recenzowanym tomem może stanowić początek dłuższej czytelniczej przygody. Seria jest równie, jeśli nie bardziej udana niż wspomniane wcześniej opowieści o Człowieku Pająku.


Ultimate X-Men, tom1 (Ultimate X-Men Ultimate Collection Book 1), scen. Mark Millar, Geoff Johns, rys. Adam Kubert, Andy Kubert, Tom Raney, Tom Derenick, Aaron Lopresti, tłum. Marcin Roszkowski, Marvel Classic, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 15 sierpnia 2021

    […] warstwa rozrywkowa współgra z przesłaniem społeczno-politycznym. Tom Taylor udowadnia, że seria X-Men nadal zachowała swój krytyczny potencjał, który kierowany jest przeciw mechanizmom […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.