Superbohaterowie Marvela #1: Spider-Man

Superbohaterowie Marvela 1 Spider-Man Gitarą Rysowane

Ukazująca się od kilku lat ‘Wielka Kolekcja Komiksów Marvela’ przybliżyła polskim czytelnikom ważniejsze historie (ale też wiele mniej istotnych) z uniwersum amerykańskiego wydawnictwa. Do doboru tytułów ukazującycSuperbohaterowie Marvela 1 Spider-Man Okładka Gitarą Rysowaneh się w ramach tej kolekcji można mieć różne zastrzeżenia, jednak wielu marvelowskich bohaterów pojawiło się dzięki niej po raz pierwszy na naszym rynku. Czy nowa kolekcja ‘Superbohaterowie Marvela’ pozwoli zadebiutować nieobecnym w Polsce superbohaterom, pokaże przyszłość. Przeglądając listę tytułów ukazujących się w brytyjskiej wersji kolekcji, można być umiarkowanym optymistą, gdyż polska WKKM różniła się trochę od wyspiarskiej edycji.

Pierwszy tom ‘Superbohaterów Marvela’ poświęcony jest postaci Spider-Mana. Przygody Człowieka-Pająka cieszą się u nas dość dużą popularnością, stąd nie dziwi taki początek kolekcji. W tomie zebrano trzy historie, dwie klasyczne i jedną współczesną autorstwa J. Michaela Straczynskiego napisaną z okazji jubileuszowego 500 zeszytu z przygodami tego superbohatera.

Superbohaterowie Marvela 1 Spider-Man 1 Gitarą Rysowane

Pierwsza z klasycznych historii to zamieszczona w 15 tomie magazynu „Amazing Fantasy” opowieść o narodzinach Spider-Mana. Ukąszony przez napromieniowanego pająka Peter Parker, cherlawy, nieśmiały, acz intelektualnie uzdolniony chłopak, zdobywa niezwykłe umiejętności. Postanawia wykorzystać je w celu poprawy swojego losu. Dopiero tragiczna śmieć wychowującego Petera wujka Bena, z rąk przestępcy, któremu ten pozwolił wcześniej zbiec, sprawia, że decyduje się on wykorzystać swoje moce w szlachetnych celach.

Superbohaterowie Marvela 1 Spider-Man 2 Gitarą Rysowane

Pomysł Stana Lee na postać Spider-Mana, jak zresztą na część innych bohaterów zrodzonych w latach sześćdziesiątych, był prosty. Zamiast bogatego milionera, który może pozwolić sobie na najbardziej wymyślne gadżety, uczynił superbohaterem nastolatka, który musiał zmagać się z problemami dnia codziennego. W pierwszych zeszytach serii obok walki z coraz bardziej wymyślnymi przeciwnikami, Spider-Man aka Peter Parker musiał zadbać o takie drobiazgi jak pranie i cerowanie własnego kostiumu, czy wspomożenie finansowe opiekującej się nim i chorowitej ciotki May. Dzięki temu rzesze młodych czytelników mogły łatwiej identyfikować się z superbohaterem, który zmagał się z podobnymi jak oni problemami.

Superbohaterowie Marvela 1 Spider-Man 3 Gitarą Rysowane

Druga z zamieszczonych w pierwszym tomie kolekcji ‘Superbohaterowie Marvela’ historii opowiada o zmaganiach Spider-Mana z drużyną złoczyńców znaną odtąd jako ‘Złowieszcza szóstka’. Skoro nie mogli pokonać Pajęczaka oddzielnie, postanowili połączyć siły i kazać zmierzyć mu się kolejno z każdym z nich. Aby zmusić Spider-Mana do walki porywają Betty Brandt, w której zakochany jest Peter, oraz towarzyszącą jej ciocię May. Złowieszcza szóstka nie jest szczególnie porywającą historią, chodzi w niej jedynie o pokazanie mniej lub bardziej spektakularnych pojedynków głównego bohatera. Tym, co wniosła do świata Pajęczaka, jest drużyna przeciwników, którzy jeszcze nie raz podejmą wspólnie próbę zaszkodzenia Spider-Manowi.

Najciekawszą z zamieszczonych w zbiorze opowieści jest napisana przez wspomnianego wyżej Straczynskiego, a narysowana przez Johna Romitę Jr Wszystkiego najlepszego. Urodziny superbohatera to trudny czas, zwłaszcza gdy dokładnie tego dnia jeden z arcyłotrów postanowił powrócić na ziemię, a jej podbój rozpocząć od Nowego Jorku. Spider-Man wraz z innymi superbohaterami próbuje powstrzymać zagrożenie. Aby tego dokonać musi zmierzyć się z własną przeszłością i przyszłością. Zakończenie tej przygody będzie niespodziewane.

Superbohaterowie Marvela 1 Spider-Man 4 Gitarą Rysowane

Podróż w czasie, a zwłaszcza w przeszłość Spider-Mana daje scenarzyście możliwość podsumowania losów superbohatera, a jednocześnie zasugerowania kierunku, w którym mogłaby się ona rozwijać. Pomysły Straczynskiego, gdyby Marvel je wykorzystał, mogłyby skierować losy Człowieka-Pająka na nowe tory.

Pierwsze trzy zeszyty, w których rozgrywa się zasadnicza intryga Wszystkiego najlepszego, uzupełniają dwie jednozeszytowe opowieści. Pierwsza Sobota w parku z May pozwala poznać obawy cioci May związane ze specyficzną profesją Petera. W drugiej A może gacie do tego? Poznajemy świat superbohaterów i superłotrów Marvela z perspektywy krawca szyjącego dla nich kostiumy. Te krótkie historie najdłużej zapadają w pamięć po lekturze tomu.

Podobnie jak w przypadku WKKM poszczególne tomy zawierają także garść dodatków. W opisywanym tomie znajdziemy galerię złoczyńców, kulisy powstawania postaci, listę pięciu najważniejszych walk Spider-Mana, galerię strojów bohatera oraz kilku stronnicową historię Człowieka-Pająka. Dla osób rozpoczynających przygodę ze światem Marvela te dodatki mogą być cennym wprowadzeniem w skomplikowane uniwersum.

Pierwszy tom kolekcji nie jest pozbawiony wad. Roi się w nim o literówek, a na stronie tytułowej zamieniono autorów poszczególnych historii zamieszczonych w tomie. Mam nadzieję, że w kolejnych tomach tego typu wpadek nie będzie.

Pierwszy tom kolekcji ‘Superbohaterowie Marvela’ to całkiem udane wydawnictwo, umiejętnie splatające klasyczne historie o Spider-Manie ze współczesnymi. Nawet biorąc pod uwagę, ze część historii była już w Polsce publikowana, to warto przyjrzeć się im podobnie, choćby ze względu na nową kolorystykę. Czas przyjrzeć się kolejnym tomom.


Spider-Man, scen. Stan Lee, J. Michael Straczynski, rys. Steve Ditko, John Romita Jr, tłum. Mateusz Jankowski, Superbohaterowie Marvela, t. 1, Hachette Polska, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

5 komentarzy

 1. Sama jakoś niekoniecznie przepadam za komiksami, ale ta pozycja zapowiada się bardzo ciekawie 🙂
  Być może kiedyś się skuszę 🙂

  • Wojciech Lewandowski pisze:

   Mam nadzieję, że ten i następne tomy kolekcji, pokażą w ciekawy sposób marvelowskich superbohaterów, zwłaszcza tych u nas mniej znanych.

 2. simple.dancer pisze:

  Koniecznie muszę udostępnić Twojego bloga mojemu mężowi 😉 kolekcja komiksów u nas rośnie z tygodnia na tydzień 🙂 pozdrawiam!

 3. Books My Love pisze:

  Spider-Man zawsze jest na czasie 😀 i wszystkie pokolenia go uwielbiają. O komiksie nie słyszałam, ale to może być dobry prezent dla miłośników 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.