Gotham Central: W obłąkanym rytmie

Gotham Central 3 Gitarą Rysowane

W obłąkanym rytmie to trzeci, po Na służbie oraz Klaunach i szaleńcach, tom serii Gotham Central opowiadającej o pracy policjantów z Wydziału Poważnych Przestępstw (WPP) na tytułowym posterunku. Choć akcja rozgrywa się w mieście Batmana, to jego postać stanowi jedynie tło i pojawia się w momentach, kiedy interwencja samozwańczego stróża prawa i porządku okazuje się niezbędna.

Gotham Central Okładka Gitarą RysowaneNa tom W obłąkanym rytmie składają się cztery historie, do których scenariusze napisali Ed Brubaker i Greg Rucka. Po raz kolejny udowodnili, że o zmaganiach zwykłych ludzi z szaleńcami, posiadającymi czasami moce wykraczające poza ludzkie możliwości, można opowiedzieć w intrygujący, a momentami nawet nieszablonowy sposób. Michael Larka, Stefano Gaudiano i Jason Alexander, czasem razem, czasem oddzielnie, zadbali o warstwę graficzną tomu.

Pierwsza historia zamieszczona w trzecim tomie serii Gotham Central to Corrigan napisana jest przez Brubakera z rysunkami Larka i Gaudiano. Twórcy opowiadają historię wewnętrznych tarć pomiędzy różnymi wydziałami policji w Gotham, a także zwykłej chciwości, która nieobca jest stróżom prawa pracującym w tej mrocznej metropolii. W Gotham wszystko ma swoją cenę, także prawda.

Światło zgasło (napisana przez Ruckę z rysunkami Michaela Larka i Stefano Gaudiano) to chyba najsmutniejsza opowieść z zamieszczonych w tomie W obłąkanym rytmie. Demontaż batsygnału oznacza koniec współpracy pomiędzy policjantami a Batmanem. Czy nadal stoi on po ich stronie? Nie każdy może pogodzić się z takim rozwojem spraw w Gotham.

W obłąkanym rytmie (napisana przez Ruckę z rysunkami Jasona Alexandra) to historia śledztwa w sprawie zabójstwa telewizyjnego kaznodziei, który skrywał tajemnice mogące zagrozić jego medialnemu wizerunkowi. Podejrzenie o dokonanie zbrodni pada na Catwoman, która szantażuje jedną z policjantek z WPP, aby ta pomogła oczyścić ją z zarzutów.

Trzeci tom Gotham Central zamyka najdłuższa z zebranych tomie historii. Gliny z Keystone (ze scenariuszem autorstwa Rucki i rysunkami Stefano Gaudiano) to opowieść o policyjnej solidarności i poświęceniu. Młody policjant, ratując nastolatka, pada ofiarą genetycznych eksperymentów szalonego naukowca. Policjanci z Gotham zrobią wszystko, by ukarać sprawcę. Jednak paktowanie z przestępcą może okazać się bardziej niebezpieczne niż się z pozoru wydawało.

W obłąkanym rytmie to lektura, od której ciężko się oderwać. Rucka i Brubakera pokazują bez znieczulenia cienie i blaski policyjnej pracy w mieście opanowanym przez przestępców i niezdrowe układy. Nikt nie może liczyć na taryfę ulgową, a każdy, wcześniej czy później, zostanie poddany próbie. Jednak nawet w tym ponurym świecie mogą zdarzyć się rzeczy, które przywracają wiarę w człowieka i sens życia. Siłą serii Gotham Central jest właśnie pokazanie społecznej rzeczywistości w pełnej krasie.

Gotham Central 3 1 Gitarą Rysowane

Rysunki Michaela Larka i jego współpracowników dobrze oddają atmosferę ponurej miejskiej dżungli, w której niebezpieczeństwo zdaje się czyhać wszędzie. Na tle rysunków Larka i Gaudiano, które tworzą stylistyczną jedność, opowieść narysowana przez Jasona Alexandra wypada trochę słabiej. Jego mniej skupione na szczególe rysunki wydają się nie pasować do całości.

Trzeci tom serii Gotham Central to kawał dobrej lektury dla wielbicieli mrocznych policyjnych opowieści w klimacie noir. W obłąkanym rytmie nie zawiedzie ich oczekiwań. Przed nami jeszcze jeden tom przygód policjantów z Wydziału Poważnych Przestępstw. Szkoda, że będzie on ostatnim.


Gotham Central, Tom trzeci: W obłąkanym rytmie (Gotham Central Book Three: On the Freak Beat), scen. Greg Rucka, Ed Brubaker, rys. Michael Lark, Stefano Gaudiano, Jason Alexander, tłum. Jacek Drewnowski, Egmont Polska, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. Rosa Czyta pisze:

    Gotham, Batman – lubię bardzo 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.