Niedźwiedzi kieł: Max

Niedźwiedzi kieł 1 Max Gitarą Rysowane

Któż w dzieciństwie nie marzył o zostaniu pilotem? Trójka bohaterów komiksowej serii Niedźwiedzi kieł nie myśli o niczym innym. Pragnienie szybowania w chmurach sprawi, że koleje ich losu przetną się w najmniej spodziewany sposób.

Niedźwiedzi kieł 1 Max Okładka Gitarą RysowaneAkcja pierwszego tomu serii zatytułowanego Max opowiada o trójce przyjaciół zamieszkujących Śląsk w latach trzydziestych dwudziestego wieku. Max, Werner i Hanna, mają jedną pasję – lotnictwo. Gotowi są na wiele, by zrealizować swoją pasję. Jednak czy ich przyjaźń ma szansę przetrwać wojenną zawieruchę, zwłaszcza że przed Maxem stoi wykonanie prawdopodobnie najtrudniejszego zadania w jego życiu?

W pierwszym tomie serii wydarzenia poznajemy z perspektywy Maxa, amerykańskiego pilota, którego rodzina musiała uciekać ze Śląska przed nazistowskimi prześladowaniami. Emigracja dała mu możliwość zastania pilotem i walki podczas wojny po właściwej stronie. Max zostaje niesłusznie posądzony o pracę dla wroga, co zostaje podstępnie wykorzystane przeciw niemu.

Scenarzysta Yann Le Pennetier stworzył intrygującą opowieść osadzoną w realiach drugiej wojny światowej. Z jednej strony obserwujemy zmagania bohaterów z przeciwnikami na niebie, z drugiej w retrospekcjach możemy śledzić losy przyjaciół zanim zbliżająca się wojenna zawierucha ich rozdzieliła. Scenarzysta dobrze uchwycił ducha historii, bez nadmiernych uproszczeń pokazując sytuację społeczną na Śląsku w latach poprzedzających wybuch drugą wojnę światową. Nadchodząca hekatomba zestawiona z marzeniami nastolatków, których zaczyna dzielić historia i pochodzenie, uzmysławia sztuczność i okrucieństwo społecznych i narodowych podziałów.

Niedźwiedzi kieł 1 Max 1 Gitarą Rysowane

Rysunki Alana Henrieta znakomicie dopełniają opowiadaną historię. Realistyczny styl rysownika świetnie sprawdza się w scenach powietrznych, których dynamikę i specyficzny chaos Henriet oddaje wprost doskonale. Rysowane przez niego samoloty, te w powietrzu jak i na ziemi, z pewnością cieszą oczy amatorów lotnictwa i jego historii.

Niedźwiedzi kieł 1 Max 2 Gitarą Rysowane

Rysunki Henrieta równie dobrze sprawdzają się w bardziej obyczajowych fragmentach historii: udaje mu się oddać aurę utraconych marzeń wspominających przeszłość bohaterów.

Niedźwiedzi kieł to komiksowa seria, która angażuje czytelnika, sprawia, że świat młodych bohaterów naprawdę go obchodzi. Jest w tym komiksie pewna tęsknota za tymi lepszymi czasami dzieciństwa i młodości, w której nic poza prawdziwą przyjaźnią i przygodą nie ma znaczenia. Wraz z dorastaniem świat zdaje zmieniać się na gorsze i trzeba próbować ocalić co się da. Max to dość nostalgiczna wojenna opowieść, którą warto poznać. Dodatkową frajdę z lektury będą mieli miłośnicy lotnictwa.


Niedźwiedzi kieł, t. 1: Max (Dent D’ours 1 – Max), scen. Yann, rys. Alain Henriet, tłum. Marcin Kaliński, Scream Comics, Łódź 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

3 komentarze

  1. Patrycja pisze:

    Lubię wszystko co jest osadzone lub związane z pierwszą bądź drugą wojną światową. A te rysunki mistrzostwo. Grafika na najwyższym poziomie.

  1. 2 marca 2017

    […] jak w przypadku pierwszego tomu serii Niedźwiedzi kieł uznanie należy się rysownikowi komiksu. Alain Henriet zadbał o realistyczne przedstawienie […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.