Galeria dzikich zwierząt. Północ

Galeria dzikich zwierząt Północ Gitarą Rysowane

Galeria dzikich zwierząt. Północ to jeden z dwóch albumów, w których Dieter Braun sportretował wybrane Galeria dzikich zwierząt Północ Okładka Gitarą Rysowanezwierzęta zamieszkujące obydwie półkule. Obok intrygujących ilustracji w książce pojawia się też trochę ciekawostek dotyczących niektórych gatunków.

W albumie Galeria dzikich zwierząt. Północ zobaczyć można zwierzęta zamieszkujące Amerykę Północną, Europę oraz Azję. Ilustracje Brauna pokazują samo zwierzę, bądź wraz z fragmentem jego naturalnego środowiska. Rysunki niemieckiego twórcy urzekają z jednej strony prostotą, z drugiej dość wiernym odwzorowaniem poszczególnych zwierząt. Warto dokładnie przyjrzeć się poszczególnym ilustracjom, aby w pełni docenić kunszt ilustratora.

Galeria dzikich zwierząt Północ 1 Gitarą Rysowane

Obok ilustracji pojawiają się też krótkie informacje o niektórych gatunkach zwierząt. Niektóre z nich mogą zaskakiwać, inne stanowić uroczą ciekawostkę. Warto zapamiętać, od której strony nie zbliżać się do skunksa. Docenić też wypada wierność do grobowej deski płomykówki zwyczajnej. Z kolei, po lekturze notki o poświęconej rysiowi iberyjskiemu możemy lepiej zrozumieć na czym polega stereotypowo pojmowany południowy styl życia. Notki poświęcone poszczególnym gatunkom są syntetyczne i wydają się stanowić jedynie dodatek do warstwy rysunkowej.

Galeria dzikich zwierząt Północ 2 Gitarą Rysowane

Szkoda, że autor zdecydował się na zamieszczenie informacji jedynie o wybranych zwierzętach. Osłabia to walor edukacyjny Galerii dzikich zwierząt. Północ, którą warto podziwiać mając pod ręką porządny atlas zwierząt. Nawet dzieci (grupa docelowa albumu) pragną dowiedzieć się czegoś więcej o oglądanych zwierzętach. Same ilustracje mogą okazać się niewystarczające, zwłaszcza że trudno zrozumieć dlaczego akurat te, a nie inne, zwierzęta doczekały się notek.

Książka Galeria dzikich zwierząt. Północ adresowana jest dla dzieci w wieku od 3 do 7 lat, jednak ilustracje Dietera Brauna będą podobać się czytelnikom z każdej kategorii wiekowej. A jak znudzi się lektura samej książki, można rozłożyć okładkę i podziwiać plakat, na którym znajdują się urocze pandki rude.


Dieter Braun, Galeria dzikich zwierząt. Północ (Welt der wilden Tiere – Im Norden), tłum. Agnieszka Hoffman, Egmont Polska, Warszawa 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

4 komentarze

  1. Żukoteka pisze:

    Może się podobać, zależy czy komuś przypadają do gustu bardziej abstrakcyjne formy wyrazu

  2. Rykoszetka pisze:

    Piękne ilustracje.

  3. Zobaczyłam wilka na okładce i jako właścicielka psa północy (husky) stwierdziłam, że muszę to mieć!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.