Strażnicy Galaktyki, tom 1

Strażnicy Galaktyki tom 1 Imaginaria

Strażników Galaktyki nie trzeba nikomu specjalnie przedstawiać. Ich przygody można było czytać w ramach wydawanej na naszym rynku linii wydawniczej Marvel Now. Ich popularność wśród fanów kultury popularnej ugruntowały także wchodzące w skład Marvel Cinematic Universe filmy. Teraz możemy przyjrzeć się komiksowej serii Strażnicy Galaktyki, która na amerykańskim rynku pojawiła się w 2008 roku. Jest to tym cenniejsze, że stała się ona inspiracją dla filmowych losów superbohaterów.

Strażnicy Galaktyki tom 1 Okładka Gitarą RysowanePunktem wyjścia do tej odsłony przygód Strażników Galaktyki są wydarzenia rozgrywające się podczas eventu Anihilacja. Twórcy scenariusza pracowali wcześniej nad serią Anihilacja. Podbój, w której po raz pierwszy pojawił się ten skład kosmicznej drużyny. Jednak jeśli nie mieliście okazji przeczytać wcześniejszych przygód Strażników Galaktyki, nie musicie się tym przejmować. W pierwszym tomie pojawiają się do niej pewne odniesienia, jednak można bezpiecznie rozpocząć poznawanie tych bohaterów od tej serii.

Peter Quill (Star-Lord) stara się stworzyć drużynę kosmicznych superbohaterów chroniących galaktykę przed licznymi zagrożeniami. Wśród najnowszych szczególnie niebezpieczne okazują się pojawiające się pęknięcia czasoprzestrzeni i działalność potężnego Powszechnego Kościoła Prawdy. Nie może zabraknąć też inwazji w wykonaniu niezawodnych Skrulli. Czy złożona na szybko drużyna podoła tym wyzwaniom? Czy uda im się ocalić wszechświat, a przy tym stworzyć efektywnie działający kolektyw? Jedno jest pewne, łatwo nie będzie.

Jeśli lubicie kosmiczną stronę superbohaterskiego świata Marvela, ten komiks powinien przypaść wam do gustu. Nie brak w nim dynamicznej akcji, spektakularnych potyczek z przedstawicielami licznych kosmicznych stworzeń. Jednak najciekawszym wątkiem opowieści Dana Abnetta i Andy’ego Lanninga są narodziny drużyny, przełamywanie barier i budowanie, pomimo licznych trudności, wzajemnego zaufania. Różnorodny skład drużyny sprawia, że zadanie to jest niezwykle trudne.

Strażnicy Galaktyki tom 1 1 Gitarą Rysowane

Od strony graficznej Strażnicy Galaktyki prezentują się całkiem przyzwoicie. Rysownicy serii to solidni rzemieślnicy, którzy nie wyróżniają się niezwykłymi pomysłami, jednak potrafią sprawnie zilustrować tworzoną historię.

Przygody Strażników Galaktyki z 2008 roku czyta się bardzo przyjemnie. To udany komiks środka, łączący fantastyczne wątki z elementami humorystycznymi. Fanów serii przekonywać nie trzeba by sięgnęli po ten tom. Dla pozostałych czytelników może stanowić on miłą rozrywkę na długie jesienne wieczory.


Strażnicy Galaktyki (Guardians of the Galaxy by Abnett and Lanning. The Complete Collection Vol. 1), t. 1, scen. Dan Abnett, Andy Lanning, rys. Paul Pelletier, Brad Walker, Wes Craig, Carlos Magno, tłum. Tomasz Sidorkiewicz, Marvel Classic, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.