Ołówkiem # 16: Morskie opowieści (Barakuda i Corto Maltese)

Morskie opowieści Gitarą Rysowane

Chyba każdy w dzieciństwie przeczytał przynajmniej jedną książkę o piratach lub innego rodzaju wilkach morskich. Awanturnicze opowieści o oceanicznych eskapadach zagościły w ostatnich miesiącach na naszym komiksowym rynku. Po pierwsze, będziemy mogli poznać wszystkie przygody dzielnego Corto Maltese, a po drugie kibicować bohaterom serii Barakuda.

Barakuda: Niewolnicy

Barakuda 1 Niewolnicy okładka Gitarą RysowaneDowodzona przez kapitana Blackdoga piracka łajba Barakuda dokonuje abordażu na hiszpański statek. Pojmani pasażerowie zostają sprzedani na targu niewolników, co stanie się dla nich dla większości z nich początkiem koszmarnych przeżyć. Z kolei Blackdog wraz z załogą wyrusz na poszukiwanie źródła wszelkiego bogactwa.

Niewolnicy, pierwszy z sześciu tomów serii Barakuda, to zaledwie jej prolog. Spotykamy głównych bohaterów, których losy dokładniej poznamy w kolejnych częściach. Jean Dufaux stworzył intrygującą, a do tego całkiem realistyczną opowieść o wilkach morskich. Zamiast romantycznej wizji przygód na morzu Dufaux zapewnia pełną zdrady i brutalności opowieść, w której ludzkie życie warte jest tyle, za ile można człowieka sprzedać na targu niewolników.

Rysunki Jérémy’ego znakomicie oddają brutalność i posępność świata przedstawionego, choć od czasu do czasu ukazują także jego głęboko skrywane piękno. Jérémy świetnie radzi sobie z dynamicznymi scenami walk, a także z bardziej subtelnymi kadrami pokazującymi relacje pomiędzy bohaterami.

Barakuda 1 Niewolnicy 1 Gitarą Rysowane

Corto Maltese: Opowieść słonych wód

Corto Maltese Opowieść słonych wód Okładka Gitarą RysowaneDwunastotomowa seria Corto Maltese należy do klasyki europejskiego komiksu. Napisana i narysowana przez Hugo Pratta seria po raz pierwszy ukaże się na polskim rynku w całości.

Zbliża się pierwsza wojna światowa. W koloniach światowych mocarstw trwają przygotowania do nieuchronnego konfliktu. Na wodach oceanu spokojnego piracki statek odnajduje troje rozbitków, w tym dwoje za których można zażądać sowitego okupu. Trzeci z rozbitków, Corto Maltese, spróbuje zaopiekować się dwójką młodych, acz cennych rozbitków. Piraci dokonują napadu na holenderski statek przewożący transport węgla, który ma zostać sprzedany niemieckim kolonistom. Los rozbitków zależy także od tajemniczego Mnicha, który kieruje pirackimi załogami.

Opowieść słonych wód obfituje w zwroty akcji i intrygi, którymi obdarzyć można by kilka podobnych historii. Losy bohaterów ukazane są w kontekście nadchodzącej historycznej zawieruchy i sprzyjających jej politycznych intryg. Z drugiej strony Pratt wspaniale ukazuje miłość żeglarzy z różnych stron świata do morza, które staje się dla nich drugim domem.

Corto Maltese Opowieść słonych wód 1 Gitarą Rysowane

Corto Maltese i Barakuda to dwie wspaniałe serie opowiadające o przygodach ludzi morza. Pierwsza, to klasyka, którą trzeba poznać, druga gwarantuje porcję znakomitej rozrywki.


Barakuda, t. 1: Niewolnicy (Barracuda 1 – Esclaves), scen. Jean Dufaux, rys. Jérémy, tłum. Jakub Syty, Taurus Media, Piaseczno 2017.

Corto Maltese, t. 1: Opowieść słonych wód (Corto Maltese vol. 1: La Ballade de la mer salée), scen. i rys. Hugo Pratt, przeł. Maria Mosiewicz, Egmont Polska, Warszawa 2017.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

9 komentarzy

 1. Rude Okulary pisze:

  W popkultrze trochę teraz brakuje opowieści o piratach, poza serią „Piraci z karaibów” nic mi nie przychodzi do głowy. I właściwie nie jestem pewna, czy jako dziecko rzeczywiście czytałam jakąś książkę o tej tematyce O.o To w sumie zastanawiające, bo losy piratów dają przecież twórcom (pisarzom i reżyserom) szerokie pole do popisu. Pozdrawiam 🙂

  • Wojciech Lewandowski pisze:

   Mam wrażenie, że kiedyś wydawano nieco więcej powieści o piratach, ale mogę się mylić. Trochę ich na półkach stoi 🙂

 2. Monika pisze:

  Bardzo ciekawe komiksy 😉 chetnie poczytam wiecej 😀

 1. 19 lipca 2017

  […] 1916. Kilka miesięcy po wydarzeniach opisanych w tomie Opowieść słonych wód. Corto Maltese, niezależny kapitan i poszukiwacz przygód, zostaje poproszony o pomoc w […]

 2. 1 sierpnia 2017

  […] często piszę o morskich opowieściach. Komiksowe serie Barakuda i Corto Maltese opowiadały o przygodach wilków morskich rozgrywających w różnych realiach […]

 3. 23 grudnia 2017

  […] 1. Opowieść słonych wód […]

 4. 1 marca 2018

  […] Opowieść słonych wód 2. Pod znakiem Koziorożca 3. Zawszę trochę dalej 4. Przygody […]

 5. 9 maja 2018

  […] Opowieść słonych wód 2. Pod znakiem Koziorożca 3. Zawszę trochę dalej 4. Przygody celtyckie 5. Przygody […]

 6. 10 grudnia 2018

  […] Opowieść słonych wód 2. Pod znakiem Koziorożca 3. Zawszę trochę dalej 4. Przygody celtyckie 5. Przygody etiopskie 6. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.