Fibi i Jednorożec, tom 1

Fibi i Jednorożec tom 1 Imaginaria

W ramach linii wydawniczej Komiksy są Super!, w której ukazują się takie tytuły jak Ptyś i Bill czy Lou, ukazał się pierwszy tom nowej serii Fibi i Jednorożec. Komiksy dotychczas opublikowane we wspominanej inicjatywie wydawniczej, zapewniały dużo dobrej zabawy młodszym czytelnikom. Czy tak będzie także w przypadku tej serii?

Fibi i Jednorożec tom 1 Okładka Gitarą RysowanePewnego dnia czwartoklasistka Fibi poznaje jednorożca Marigold Niebiańskich Chrap. Spotkanie to okazuje się początkiem niezwykłej przyjaźni. Dziewczynka, która nie znajduje zrozumienia w gronie swoich rówieśników i narcystyczny jednorożec płci żeńskiej starają się odnaleźć nić wzajemnego zrozumienia. Obie przeżywają liczne wakacyjne przygody, a także wspólnie próbują rozgryźć tajniki życia czwartoklasistki. Łatwo nie będzie, ale czego się nie robi w imię przyjaźni.

Fibi i Jednorożec Dany Simpson, to zbiór komiksowych pasków, które ukazywały się od kwietnia 2012 roku. Cieszyły się one dużą popularnością i zostały wydane zbiorczo w kilku tomach. Autorce udało się stworzyć intrygującą opowieść o nietypowej przyjaźni, problemach wieku szkolnego, nie uciekając przed poważniejszymi refleksjami. Jest w tym komiksie miejsce zarówno na czystą zabawę, jak i na doprawiony ironią bardziej egzystencjalny humor. W tym sensie dzieło amerykańskiej scenarzystki i rysowniczki nawiązuje charakterem choćby do klasycznych Fistaszków Charlesa Schultza.

Fibi i Jednorożec to opowieść pełna szalonych pomysłów i niezwykłych przygód, jednak jej siłą jej skupienie się na głównej bohaterce i jej problemach. Postrzegana przez swoich rówieśników jako dziwaczka Fibi odnajduje w relacjach z Marigold siłę, która pomaga jej lepiej zrozumieć samą siebie. Niezbyt dopasowane przyjaciółki stanowią dla siebie zwierciadła, w których odbijają się ich słabości, a to z kolei umożliwia im lepsze radzenie sobie z nimi. Wszystko zdaje się zatem wracać, do prostej prawdy o wartości szczerej przyjaźni.

Fibi i Jednorożec tom 1 1 Gitarą Rysowane

Rysunki Dany Simpson są proste, a uwaga zostaje w nich skupiona na bohaterkach i ich emocjach. Źródłem humoru, ale też pretekstem do głębszych przemyśleń, stają się ukryte w kadrach drobiazgi, które potęgują wymowę poszczególnych pasków. Z kolei ich dobrze przemyślana struktura, sprawia, że autorce łatwo udaje się przekazać zamierzone treści.

We wstępie do pierwszego tomu komiksu Fibi i Jednorożec Peter S. Beagle stwierdza, że to „najlepsza seria pasków komiksowych od czasów «Calvina i Hobbesa». Dana Simpson jest aż tak dobra i aż tak oryginalna”. Z jego opinią można się w dużym stopniu zgodzić, a jej komiks zdaje się opowiadać o tych samych problemach, co paski Billa Wattersona, z tym że w odniesieniu do realiów dwudziestego pierwszego wieku, a do tego ukazanych z kobiecej perspektywy. Komiks ze wszech miar godzien polecenia.


Fibi i Jednorożec (Phoebe and Her Unicorn), t. 1, scen. i rys. Dana Simpson, tłum. Mateusz Lis, Komiksy są super!, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.