Krucjaty: Wrota Hermesa, Bitwa pod Al-Mansurą

Krucjaty t. 2-3 Gitarą RysowaneKrucjaty i związane z nimi tajemnice od lat inspirują twórców kultury popularnej. Komiksowa seria Krucjaty, o której pierwszym tomie Srebrnookie widmo jakiś czas temu pisałem, jest tego najlepszym przykładem. Tom Krucjaty: Wrota Hermesa, Bitwa pod Al-Mansurą zawiera dwa, zamykające serię, albumy.

Akcja Wrót Hermesa rozpoczyna się dokładnie w momencie, w którym rozstaliśmy się z bohaterami w poprzednim tomie. Uciekając z podziemi Damietty główni bohaterowie trafiają na pomieszczenia przypominające statek kosmiczny. Czy siły nie z tego świata są odpowiedzialne za niezwykłe wydarzenia, których przyczyny pragnie poznać dowodzona przez Wilhelma z Sonnac drużyna? Kto i w jakim celu wykorzystuje nieziemskie moce? Odpowiedź na te pytanie będzie zaskakująca, a droga ku prawdzie obfitować będzie w niebezpieczeństwa i liczne przeszkody. Kto pozna i okiełzna tajemniczą moc? To zostanie wyjaśnione dopiero w trzecim albumie serii: Bitwa pod Al-Mansurą.

Krucjaty t. 2-3 Gitarą RysowaneIzu (Guillaume Dorison, brat znanego choćby z Red Skin i Undertakera Xaviera) oraz Alex Nikolavitch dobrze poradzili sobie z rozwinięciem zarysowanej w Srebrnookim widmie historii. Scenarzyści umiejętnie budują napięcie, a wydarzenia zmierzają do zaskakującego finału. Z kolei liczne retrospekcje pozwalają nam poznać wcześniejsze losy bohaterów oraz ich motywacje, a także umożliwiają zrozumienie natury tajemniczej mocy, z którą muszą się zmierzyć.

Rysunki Zhanga Xiaoyu dobrze oddają klimat opowieści. Krucjaty: Wrota Hermesa, Bitwa pod Al-Mansurą pełne są dynamicznych scen walk pokazanych z brutalnym realizmem. Ilustracje Zhanga Xiaoyu znakomicie ukazują okrucieństwo średniowiecznych bitew pełnych chaosu i krwi.

Autorom serii udało się stworzyć interesujących, niejednoznacznych bohaterów. Każdy z nich ma coś na sumieniu, każdy musi zmierzyć się z cieniami przeszłości. Jednak pomimo animozji próbują współdziałać, co czasem okazuje się dość karkołomnym przedsięwzięciem.

Krucjaty: Wrota Hermesa, Bitwa pod Al-Mansurą to godne zamknięcie historii. Drugi i trzeci tom Krucjat to dobra rozrywka łącząca w sobie elementy fantasy, science-fiction i horroru, która powinna zadowolić amatorów tych gatunków.


Krucjaty, t. 2: Wrota Hermesa, t. 3: Bitwa pod Al-Mansurą (Crusades – Tome 2: La Porte d’Hermès, Tome 3: La Bataille de Mansourach), scen. Izu & Nikolatvtich, rys. Zhang Xiaoyu, tłum. Jakub Syty, Scream Comics, Łódź 2016.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.