Avengers: Na zawsze, t. 1-2
Komiksowy rynek przeżywa ostatnio zalew historii o Avengersach. Bez wątpienia wpływ na taki stan rzeczy miała niedawna premiera drugiej odsłony filmowych przygód superbohaterów Avengers: Czas Ultrona. Parę dni temu napisałem kilka słów o Avengers: Wojna bez końca, a dziś przyszedł czas na wydany w ramach Wielkiej Kolekcji Komiksów Marvela (tomy 61 i 66) komiks Avengers: Na zawsze.
Igranie z przeszłością (ewentualnie przyszłością) superbohaterów może być zadaniem ryzykownym. Bardzo łatwo jest się narazić stałym czytelnikom lub pogubić się w meandrach przywoływanych historii. Do takiego przedsięwzięcia potrzeba olbrzymiej wiedzy i wyczucia, a także zdolności do podejmowania ryzyka. W cechy te wyposażony jest Kurt Busiek (Marvels, Arrowsmith: Za mundurem panny sznurem), który we współpracy z Rogerem Sternem (Amazing Spider-Man, Avengers Infinity) odważyli się na podróż w przeszłość, teraźniejszość i przyszłość Avengersów.
Avengersi próbują ocalić przed śmiercią swojego przyjaciela Ricka Jonesa, który stał się celem knowań ich wroga Immortusa. Aby tego dokonać siedmioro Avengersów, przywołanych z różnych okresów historii grupy, będzie musiało stawić czoła wielu przeciwnościom, zawierać trudne sojusze oraz walczyć z niezmierzoną liczbą przeciwników z własnej i alternatywnych rzeczywistości. Dwanaście zeszytów, które składają się na Avengers: Na zawsze, stopniowo wprowadza czytelnika w świat przedstawiony, który z jednej strony urzeka bogactwem, a z drugiej przeraża mnogością odniesień do innych przygód tytułowej grupy.
Autorzy swobodnie poruszają się w bogatym uniwersum, z którego wywodzą się bohaterowie opowieści. Czytelnik nieobeznany z losami Avengersów może mieć kłopoty ze zrozumieniem wydarzeń, które przywołują (czasami zaledwie na kilku kadrach) scenarzyści. Z drugiej strony, może to motywować czytelnika do pogłębienia wiedzy o przygodach supebohaterskiej grupy. Jej przeszłość obfituje wszak w świetne historie, ale o tym kiedy indziej. Ponadto solowe przygody członków Avengers, także obficie przywoływane przez Buskieka i Sterna, mogą dostarczyć wielu pozytywnych doznań.
Scenarzyści umiejętnie rozwijają opowieść, pozwalając czytelnikom na orientację w urodzaju pojawiających się na kartach komiksu postaci. Ich dobór nie jest przypadkowy, co z czasem zostaje ujawnione. Ciekawie wypada postać Kapitana Ameryki z okresu jego zwątpienia w słuszność własnej misji, który musi odnaleźć się w sytuacji kryzysowej i przezwyciężyć swoje słabości.
Carlos Pacheco (Arrowsmith: Za mundurem panny sznurem, Ultimate Thor) znakomicie zadbał o wizualną stronę opowieści. Rysownik znakomicie radzi sobie z dynamicznymi scenami walk, zwłaszcza ze scenami bitew. Finałowy pojedynek pomiędzy dobrymi a złymi Avengersami pokazuje możliwości rysownika. Pacheco raczy też odbiorców graficznymi odniesieniami do licznych komikowych opowieści. Przyjrzyjcie się na przykład pelerynie Jonza Ricarda. Rysownik nie pogubił się w nadmiarze różnych wersji tych samych bohaterów, za co też należy mu się uznanie.
Avengers: Na zawsze to bardzo udany komiks, zapewniający kilka godzin rozrywki. Autorzy nadali opowieści spory rozmach, pokazując bogactwo świata marvelowskich superbohaterów. Ci bardziej obeznani z ich przygodami docenią kunszt scenarzystów i rysownika oraz ich zdolność do ciekawego spojrzenia na losy mniej lub bardziej znanych członków Avengers. Z kolei tym, co zaczynają przygodę ze światem Marvela, przyda się encyklopedia.
Avengers: Na zawsze (Avengers Forever), t. 1, Kurt Busiek, Roger Stern (scen.), Carlos Pacheco (rys.), tłum. Tomasz Sidorkiewicz, Wielka Kolekcja Komiksów Marvela, t. 61, Hachette Polska, Warszawa 2015.
Avengers: Na zawsze (Avengers Forever), t. 2, Kurt Busiek, Roger Stern (scen.), Carlos Pacheco (rys.), tłum. Tomasz Sidorkiewicz, Wielka Kolekcja Komiksów Marvela, t. 66, Hachette Polska, Warszawa 2015.