Undertaker, t. 1: Pożeracz złota
Grabarz to postać spełniająca niezwykle ważną rolę w opowieściach o Dzikim Zachodzie. Ktoś musi wszak posprzątać po wyczynach dzielnych rewolwerowców. Postać grabarza, czy też właściciela zakładu pogrzebowego, pojawia się w takich opowieściach najczęściej w dwóch wariantach. Bardziej poważnym, w którym grabarz zaprezentowany jest jako smutny pan czekający na kolejne zwłoki oraz mniej poważnym, w którym profesja ta staje się przedmiotem licznych, ocierających się o czarny humor żartów.
Grabarz nie jest z reguły postacią pierwszoplanową, stanowi jednak niezbędny element tła westernowych historii. Scenarzysta Xavier Dorison wraz z rysownikiem Raplhem Meyerem podeszli do postaci przedsiębiorcy pogrzebowego w bardziej nowatorski sposób. Uczynili go głównym bohaterem swojej, adekwatnie zatytułowanej, serii komiksowej: Undertaker. Jej pierwszy tom, Pożeracz złota, ukazał się właśnie nakładem wydawnictwa Taurus Media.
Jonas Crow zostaje wezwany, aby pochować byłego górnika i właściciela kopalni złota. Zlecenie wydaję się być proste, jednak komplikuje je fakt, że denat połknął zgromadzone przez całe życie złoto. Crow i jego kompanii stają przed niezwykle trudnym zadaniem wykonania ostatniej woli zmarłego, na którego „majątek” czyhają zawiedzeni górnicy oraz inni szubrawcy. Na dodatek przeszłość głównego bohatera okazuje się być bardziej skomplikowana…
Dorison i Meyer konsekwentnie budują świat przedstawiony opowieści. Swobodnie korzystają z gatunkowych klisz, bawią się nimi, a wraz autorami czytelnik. Autorzy zręcznie portretują czas gorączki złota, ludzką obsesję łatwego wzbogacenia się, która często stała się przyczyną rodzinnych i społecznych tragedii. Dorison klarownie pokazuje motywacje bohaterów oraz realia, które powodują, że ich wybory są często moralnie wątpliwe.
Autorzy znakomicie poradzili sobie z zadaniem stworzenia pełnokrwistego głównego bohatera. Jonas Crow łatwo wzbudza sympatię czytelnika, którą scenarzysta od czasu do czasu wystawia próbę. Walczący z własnymi demonami, przeszłością oraz niezrealizowanymi pragnieniami grabarz przykuwa uwagę i sprawia, że czytelnik autentycznie mu kibicuje. Nawet wtedy, gdy poznaje jego mroczną przeszłość.
Ralph Meyer swoimi realistycznymi rysunkami oraz wyczuciem w kadrowaniu znakomicie jest w stanie pokazać nie tylko zewnętrze, ale także duszę postaci. Przyjrzyjcie się zbliżeniom głównej postaci na stronach od trzeciej do piątej, a natychmiast zrozumiecie o co mi chodzi.
Szczególne uznanie należy się Dorisonowi i Meyerowi za stworzenie postaci „asystenta” Jonasa Crowa. Sęp ze skrzydłem na temblaku czasami wydaje się bowiem być najbardziej ludzką postacią tej opowieści.
Undertaker to znakomicie zapowiadająca się westernowa seria. Jest w niej wszystko, poczynając od świetnego pomysłu na obsadzenie postaci grabarza w roli głównej przez wartką akcję po kończący pierwszy tom cliffhanger. Biorąc pod uwagę, że pierwszy tom ukazał się dosyć szybko po francuskim wydaniu, to na kolejny przyjdzie nam chwilę poczekać. Można sobie ten czas umilić słuchając choćby tego utworu:
Undertaker, t. 1: Pożeracz złota (Undertaker: Le Mangeur d’or), scen. Xavier Dorison, rys. Ralph Meyer, tłum. Jakub Syty, Taurus Media, Piaseczno 2015.
2 komentarze
[…] Jonasa Crowa, głównego bohatera komiksowej serii Undertaker, nie skończyły się. Ścigany przez mieszkańców Anoki, pragnących posiąść ukryte w dość […]
[…] kolejną udaną serię (na Gitarą Rysowane pisałem o dwóch tomach jego komiksu Undertaker: Pożeracz złota i Taniec sępów). Scenariusz iskrzy humorem i zaskakuje przewrotnymi rozwiązaniami. Główna […]