Kajtek i Koko w kosmosie: Obce świadomości

Kajtek i Koko w kosmosie tom 5 Obce świadomości Imaginaria

Piąty tom kolorowej edycji kosmicznych przygód Kajtka i Koka to lektura, na którą się czeka, choć i tak większość fanów komiksu zna już tę historię. Obce świadomości pozwalają przypomnieć sobie losy znanych bohaterów w nowej szacie.

Kajtek i Koko w kosmosie tom 5 Obce świadomości Okładka Gitarą RysowanePiąty tom serii Kajtek i Koko w kosmosie rozpoczyna się w momencie, w którym pożegnaliśmy naszych bohaterów w tomie Planeta automatów. Kajtek stara się wyzwolić Koka spod wpływu powodujących nienawiść ziół. Jeśli mu się to uda pozwoli to także zakończyć konflikt pomiędzy Łąkalami a Burblami. Ponadto podróżując w poszukiwaniu utraconej rakiety bohaterowie trafiają do miasta, w którym panoszą się niewidzialni najeźdźcy. Na tym jednak ich przygody się nie kończą. Zawitają bowiem na ziemie zarządzane przez namiestnika tyrana Apodyktusa. Jak skończy się pojedynek dzielnych podróżników i przebiegłego namiestnika?

Tom Obce świadomości pokazuje, jak można w udany sposób połączyć wątki literatury science fiction z elementami fantasy. Janusz Christa bawił się konwencjami wplatając w opowiadanie historie obserwacje dotyczące jednostek, czy też całych społeczeństw. Wyśmiewał ludzką skłonność do agresji, prowokowania konfliktów, które często toczone były o wyimaginowane cele. Z drugiej strony dostrzec można w nich krytykę rzeczywistości, w której przyszyło autorowi tworzyć, a co umożliwiała gatunkowa przynależność komiksu Kajtek i Koko w kosmosie. Zmagania z tyranami, którzy wyzyskiwali swoich poddanych, były stałym elementem ich przygód.

Kajtek i Koko w kosmosie tom 5 Obce świadomości 1 Gitarą Rysowane

Obce świadomości urzekają także graficznym bogactwem. Kolejne światy czy krainy stworzone przez Janusza Christę zaskakują obfitością szczegółów i ukazują nieograniczoną pomysłowość i wyobraźnię twórcy.

Piąty tom kolorowej edycji serii Kajtek i Koko w kosmosie to lektura, która bawi i w nienachalny sposób uczy o ludzkich przywarach. Humorystyczne opowieści legendy polskiego komiksu mogą stać się całkiem niezłym wstępem do luźniejszych zajęć poświęconych różnym formom organizacji życia społecznego. Dla wielu pewnie ciekawszą niż monotonne rozważania niektórych klasyków.


Kajtek i Koko w kosmosie, t. 5: Obce świadomości, scen. i rys. Janusz Christa, Egmont Polska, Warszawa 2020.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

1 Odpowiedź

  1. 8 września 2020

    […] Szósty tom komiksowej serii Kajtek i Koko w kosmosie po raz kolejny zabiera czytelników w bogaty świat wyobraźni Janusza Christy. Przygody protagonistów zaczynamy śledzić dokładnie w momencie, w którym pożegnaliśmy ich podczas lektury poprzedniego tomu. […]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.