Kajtek i Koko w kosmosie: Planeta automatów

Kajtek i Koko w kosmosie tom 4 Planeta automatów Imaginaria

Na czwarty tom kosmicznych przygód Kajtka i Koka trzeba było chwilę poczekać. Jednak lektura Planety automatów powinna wynagrodzić to oczekiwanie, gdyż w tym tomie serii Kajtek i Koko w kosmosie bohaterom nie braknie okazji do zmierzenia się z licznymi wyzwaniami.

Kajtek i Koko w kosmosie tom 4 Planeta automatow okładka Gitarą RysowaneKajtek i Koko będą mieli, między innymi, okazję poznać rodzinną planetę poznanych wcześniej Orionidów: Ety i Naama. Bohaterowie przyjrzą się też rzeczywistości, w której społeczeństwo poddane jest władzy doskonałej i wszechwiedzącej maszyny. Jednak to nie koniec ich przygód, spośród których nie wszystkie rozgrywają się na jawie. Podwodny sen Koka okazuje się równie piękny, jak i zwodniczy, a ukazane w nim zwaśnione plemiona nie dostrzegają możliwości pokojowej koegzystencji. Protagoniści trafią także na planetę, na której ich przygody będą przypominały perypetie innych słynnych bohaterów komiksów Janusza Christy.

Planeta automatów to znakomita zabawa popularnymi wątkami literatury science fiction. Autor z humorem ukazuje utopijne światy, pokazując przy tym jak bardzo idealny świat może stać się więzieniem. Wizja planety Orionidów przywołuje skojarzenia z nowelą Maszyna staje, w której rządy tytułowej maszyny nie zapewniają szczęścia mieszkańcom planety. Christa z humorem opowiada także o bezsensie toczonych z błahych powodów wojen, których kolejne odsłony nakręcają jedynie spiralę nienawiści. Nikt nie pamięta, o co toczy się walka, jednak permanentność konfliktu nie pozwala na zmianę status quo.

Kajtek i Koko w kosmosie tom 4 Planeta automatow 1 Gitarą Rysowane

Planeta automatów to, podobnie jak w przypadku poprzednich tomów, uczta dla oczu. Zachwyca przede wszystkim bogactwo świata przedstawionego. Każde z odwiedzanych przez bohaterów miejsc ma swoją specyfikę i charakter podkreślany przez warstwę graficzną komiksu. Niektóre wizje obcych światów mogą wydawać się po latach nieco archaiczne, jednak nie tracą nic ze swego uroku.

Czwarty tom kolorowej edycji serii Kajtek i Koko w kosmosie to lektura, od której trudno się oderwać. Nie ma w niej zbędnego kadru czy słowa. Snutą przez Janusza Christę opowieść czyta się z zainteresowaniem, a co ważniejsze z uśmiechem na ustach.


Kajtek i Koko w kosmosie, t. 4: Planeta automatów, scen. i rys. Janusz Christa, Egmont Polska, Warszawa 2019.

Print Friendly, PDF & Email

Możesz również polubić…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.